Window Washer 4.1: Vyčistěte si svá Windows

Chcete si zajistit soukromí a ještě k tomu získat nějaké volné místo na svém pevném disku, případně i zvýšit výkon operačního systému? Jednou z mnoha alternativ je utilita Window Washer, která kromě jiného dokáže odstranit historii aktivit prováděných na počítači a Internetu. Uživatelské rozhraní potěší uživatele hned dvakrát: poprvé svou jednoduchostí a intuitivností, podruhé malými nároky na systémové prostředky.
Klepněte pro větší obrázekPoužíváte-li Internet, existuje hned několik míst, ze kterých je možno poznat jaké servery jste navštívili a které stránky jste prohlíželi: jmenujme například dočasné soubory na pevném disku, soubory cookie, obrázky, data z automaticky vyplňovaných formulářů, historii nebo třeba seznam navštívených adres v adresním řádku. Window Washer si poradí jak se "zbytky" po práci s Internet Explorerem, tak i s druhým nejčastěji používaným Netscape Navigatorem. Kromě toho lze též odstranit záznamy o posledních otevřených dokumentech, soubory vzniklé činností Scandisku, údaji o spuštěných programech, vyhledávaných souborech a umí též vyčistit systémové složky pro dočasné soubory a vysypat koš.

Čistíme počítač

Okno programu se skládá ze tří základních částí. V levé nalezneme sekci Washer Settings se čtyřmi tlačítky, v pravé je pak zobrazováno menu podle právě zvolené položky:
  • Standard Wash Items - zobrazí seznam standardně dodávaných modulů. V případě, že lze nastavit další parametry, je vedle modulu zobrazeno tlačítko Options, kde pomocí jednoduchých zatržítek a přepínačů snadno zvolíte co a jak má být konkrétně odstraňováno.
  • Custom Wash Items - zobrazí seznam dodatečně nainstalovaných zásuvných modulů (o nich si něco málo povíme níže). Způsob práce je stejný jako v předchozím případě.
  • Wash Options - zde můžete nastavit základní chování aplikace. Kromě jiného lze například zvolit ukončení programu po dokončení všech úkolů, vypnutí informačních hlášek a nastavit automatické aktivování při spuštění a ukončení operačního systému či v zadané časové periodě.
  • Additional Options - další parametry programu jako je uživatelské definování písma a barvy titulků jednotlivých menu. Kromě toho je možné tlačítkem System Info získat základní informace o počítači, jeho hardwarové a softwarové konfiguraci.
Klepněte pro větší obrázek

Po nastavení všech parametrů stačí jen stisknout tlačítko Wash Now a úklid v počítači může začít.

Zbývající dvě tlačítka slouží k registraci programu a k jeho ukončení.

Zásuvné moduly

K programu existují i specializované zásuvné moduly umožňující odstraňování nadbytečných souborů vzniklých při práci s konkrétními programy jako je třeba Windows Media Player, Real Player, Adobe Photoshop, Paint Shop Pro a celá řada dalších. Díky tomu si lze nastavit Window Washer přesně podle aktuální softwarové konfigurace počítače. Tyto moduly jsou distribuovány zdarma a stáhnout si je můžete z http://www.webroot.com/plugin.htm

Instalaci zásuvných modulů provedete následujícím způsobem:

  • Ukončete Window Washer.
  • Z výše uvedené stránky stáhněte požadovaný zásuvný modul (moduly jsou roztříděné abecedně podle názvu produktu).
  • Spusťte stažený soubor (jedná se o spustitelný EXE program) a extrahujte obsažené soubory do složky programu (nenastavili-li jste při instalaci jinak, je tato složka v C:\Program Files\Washer).
  • Spusťte Window Washer a v nabídce Custom Wash Item byste měli v seznamu nalézt nově nainstalovaný zásuvný modul.
Je důležité upozornit na skutečnost, že zásuvné moduly jsou nakonfigurovány pro práci s aplikacemi u nichž byla provedena standardní instalace. Pokud jste změnili instalační složky nebo jakékoli výchozí nastavení, budete muset provést editaci zásuvného modulu v Poznámkovém bloku.

Další funkce

Window Washer je možné spouštět automaticky na pozadí a čistit systém během práce, případně lze program nastavit aby se spouštěl po startu operačního systému nebo před jeho ukončením.

Klepněte pro větší obrázek

Z dalších praktických funkcí jmenujme například desetiprůchodové přepisování smazaných souborů náhodnými znaky, čímž se zabrání jejich opětovnému obnovení pomocí k tomu určených utilit. Podporovány jsou souborové systémy FAT, FAT32 a NTFS.

Poslední verze přináší vylepšené uživatelské rozhraní, více než padesátku zásuvných modulů a kompatibilitu s posledními verzemi browserů včetně MSN Exploreru 6, AOL 6.0, Netscape 6.1, Internet Explorer 6.0 a operačním systémem Windows XP.

Hodnocení

Program má velice příjemné uživatelské rozhraní, ve kterém není problém se okamžitě zorientovat. Při testu na počítači s operačním systémem Windows 2000, Internet Explorerem 5.01 a kancelářským balíkem Office 2000, který nebyl udržován téměř půl roku, dokázal Window Washer odstranit 8082 položek (souborů, záznamů v registrech, ...) a uvolnil téměř 100 MB místa na pevném disku. Již to je, myslím, dostatečný důvod, proč si tuto aplikaci alespoň vyzkoušet.
Licence: Shareware se zkušební dobou 30 dnů. Registrační poplatek činí 30 USD
Podporované operační systémy: Windows 95/98/Me/NT/2000/XP
Webová stránka výrobce: http://www.webroot.com/washer.htm
Download, Velikost: 1,43 MB
Diskuze (2) Další článek: AMD spustilo svou kampaň proti megahertzům

Témata článku: Internet, Windows, Windows +, Wash, Základní konfigurace, Custom, Modul, Options, Win +, Uživatelská složka, Poslední aplikace, Náhodný znak, Stránka výrobce, Základní stránka, Opětovné obnovení, Zvolená složka, Vyplňovaný formulář, Window


Určitě si přečtěte

Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5