WinCE 2.0 dobývají území Javy

Sun argumentuje tenkostí a jednoduchostí Javy, aby ji prosadil do zařízení, kde není potřeba více...
Sun argumentuje tenkostí a jednoduchostí Javy, aby ji prosadil do zařízení, kde není potřeba více než několik funkcí – telefony, jednoduché diáře, navigační zařízení do aut a další. Window CE najdeme hlavně v počítačích do dlaně (HPC). Microsoft však útočí i do oblasti jednoduchých zařízení, kde chce uplatnit operační systém Windows CE 2.0.

Prvním z nich je diář téměř shodný s PalmPilotem od 3Comu, jen s tím rozdílem, že na něm poběží WinCE – zařízení nese hypermoderní jméno InfoGear. Hlavní rozdíl mezi PalmPilotem a InfoGearem je ve windowsovém prostředí shodným s HPC (handheld PC). Majitelé HPC však preferují komfort obsluhy (klávesnice a tudíž větší velikost) na úkor přenositelnosti (InfoGear nemá klávesnici, ovládá se dotykovým perem).

Dalším zařízením je InfoVehicle AutoPC od Samsungu – rozšiřujícím komfort auta o navigační systém, ovládání hlasem (doposud však nikoli řídit auto hlasem, ale nechat si přečíst e-mail nebo vytočit telefonní číslo hlasovým povelem). InfoVehicle se začne prodávat ve druhém čtvrtletí za 900 dolarů.

Třetím novým zařízením s WinCE, tentokrát již podle marketingových prohlášeních Sunu jako "stvořeným" pro Javu, je telefon s faxovými a e-mailovými schopnostmi SCS-100 SmartPhone. Zdá se, že WinCE jsou velmi přizpůsobivými – a hlavně na rozdíl od Javy reálně fungují (balíček aplikací v Javě Lotus eSuite stále ještě není na trhu).

Váš názor Další článek: Nezbytná záplata Norton Utilit

Témata článku: Microsoft, Windows, Navigační zařízení, Diáře, Povel, Win +


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači