WinBoost 2000: Windows podle vašich představ

Dnes si představíme další z řady programů, s jejichž pomocí si můžete přizpůsobit Windows 9x k obrazu svému.
Dnes si představíme další z řady programů, s jejichž pomocí si můžete přizpůsobit Windows 9x k obrazu svému. WinBoost 2000 Standard Edition 1.02 je utilita, která v příjemném grafickém rozhraní dovoluje nastavit stovky parametrů, které zůstávají běžnému uživateli skryté v registrech a konfiguračních souborech. Kromě toho aplikace obsahuje mnoho užitečných tipů a triků, které vám poradí, jak zvýšit výkon operačního systému.

Nejprve stručně k minimálním požadavkům: Procesor 486 na 66 MHz (doporučené je Pentium a vyšší), operační systém Windows 95 nebo 98 (včetně Second Edition) a 2,5 MB volného místa na pevném disku.

Instalace spočívá v rozbalení staženého souboru a spuštění wb2000s.exe. Pak vystačíte s klikáním na tlačítka Yes a Next a po několika vteřinách najdete v menu Programy složku WinBoost 2000 se šesti ikonami, přičemž nejdůležitější je ikona s nápovědou a pochopitelně i zástupce samotného programu.

Po spuštění musíte nejprve několik vteřin počkat, než se aktivuje tlačítko OK, pak se dostanete do graficky velmi pěkného okna s deseti tlačítky v horní liště. Provedení programu je poněkud neobvyklé a silně vybočuje ze zaběhlých konvencí Windows: aplikaci nelze maximalizovat přes celou obrazovku, při zastavení nad některým tlačítkem se neobjeví bublinkový popis u kurzoru myši, ale v horní liště programu, změněné volby se nepotvrzují obdélníkovými tlačítky, ale tlačítky kruhovými. Popis toho, co se skrývá pod kterou volbou, získáte po zastavení kurzoru na vybrané položce, v dolní části okna lze měnit jednotlivé parametry právě aktivované položky, v pravé části je pak grafické znázornění toho, co bude změna znamenat. Poté, co si zvyknete na vzhled programu, můžete se pustit do zkoumání.

Pod položkou System & Booting Enhancements najdete řadu zatržítek, jejich aktivací lze například vypnout automatické spouštění ScanDisku při nekorektním ukončení Windows, zrušit úvodní obrazovku, zakázat klávesy F5 a F8, omezit diskovou vyrovnávací paměť, upravit využívání paměti v režimu příkazové řádky či nastavit, po jaké době má být "sestřelena" nereagující aplikace.

Pod druhým tlačítkem Start Menu Enhancements můžete vypínat a přejmenovávat systémové položky v menu Start (Dokumenty, Najít, Spustit, Vypnout, Ovládací panely) nebo zakázat zaznamenávání historie posledních otevřených dokumentů. Jistě potěší i možnost nechat si setřídit položky v menu Programy podle abecedního pořádku a pro labužníky je připraveno přejmenování tlačítka Start.

Třetí položka Windows Explorer Enhancements dovoluje nastavovat parametry Průzkumníka. Můžete například skrýt všechny nebo některé diskové jednotky, měnit ikonu disku, přidávat programy do menu Odeslat, nebo zapnout automatické otevírání souborů, k nimž není asociovaná žádná aplikace, v poznámkovém bloku.

V menu Desktop Enhancements lze například zapnout Windows bez pracovní plochy (tj. pouze s hlavním panelem), vypnout Active Desktop, změnit informace o registrovaném vlastníkovi, přidat zástupce programů na hlavní panel, zablokovat funkce skryté pod pravým tlačítkem myši na ploše či zapnout zobrazování hodin bez dvojtečky mezi hodinou a minutami. Jistě také uvítáte možnost vytvoření zástupců pro restart a vypnutí Windows přímo na desktopu.

Internet Explorer Enhancements umožňuje změnit pozadí nástrojových lišt Internet Exploreru a Outlook Expressu, změnit logo a titulek okna obou aplikací nebo nastavit jiný implicitní internetový vyhledávač. Jistě uvítáte i možnost setřídit si oblíbené položky podle abecedy.

V Miscellaneous Enhancements lze zapnout prostřední tlačítko myši Logitech jako dvojklik, změnit citlivost myši, zakázat rychlý restart systému a vytvářet položky v menu Start.

Pokud byste to s nastavováním přehnali, můžete vše vrátit do výchozího stavu, k čemuž slouží položka Back to Default (Factory) Settings v menu WinBoost 2000 Preferences.

Lahůdkou je pak sbírka téměř dvou stovek tipů a triků setříděných do jedenácti tematických kategorií.

Pokud se rozhodnete pro registraci programu, dostanete za 25 USD verzi nazvanou Gold Edition. V této verzi je navíc dalších 84 skrytých nastavení a stovka tipů a triků. Svá nastavení budete moci zajistit heslem, takže je nikdo nepovolaný nebude moci změnit.

Jak tedy WinBoost 2000 krátce zhodnotit? Určitě se jedná o podařenou aplikaci, která v pěkném grafickém prostředí nabízí velké množství nastavení a možností. Jako dobrý nápad oceňuji přidání tipů a triků, které využijí zejména zvídavější uživatelé, jimž je zaškrtávání zatržítek málo. Pochvalu si nezaslouží odinstalace, která nechala na disku kompletní zálohu všech systémových souborů, soubor Wb2000.gid o celkovém objemu téměř 5 MB, a něco málo zůstalo také v registrech. Je také škoda, že neregistrovanou verzi lze používat pouze 10 dnů.

Shareware, Download, velikost: 1,14 MB

Diskuze (3) Další článek: Hry se opět posunuly o kousek dále

Témata článku: Windows, Internet Explorer, Windows +, Volná plocha, Trik, Active desktop, Položka, Window, Menu, Horní lišta, Win +, Neobvyklé provedení, Automatické otevírání, Horní okno


Určitě si přečtěte

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5