WinBoost 2000: Windows podle vašich představ

Dnes si představíme další z řady programů, s jejichž pomocí si můžete přizpůsobit Windows 9x k obrazu svému.
Dnes si představíme další z řady programů, s jejichž pomocí si můžete přizpůsobit Windows 9x k obrazu svému. WinBoost 2000 Standard Edition 1.02 je utilita, která v příjemném grafickém rozhraní dovoluje nastavit stovky parametrů, které zůstávají běžnému uživateli skryté v registrech a konfiguračních souborech. Kromě toho aplikace obsahuje mnoho užitečných tipů a triků, které vám poradí, jak zvýšit výkon operačního systému.

Nejprve stručně k minimálním požadavkům: Procesor 486 na 66 MHz (doporučené je Pentium a vyšší), operační systém Windows 95 nebo 98 (včetně Second Edition) a 2,5 MB volného místa na pevném disku.

Instalace spočívá v rozbalení staženého souboru a spuštění wb2000s.exe. Pak vystačíte s klikáním na tlačítka Yes a Next a po několika vteřinách najdete v menu Programy složku WinBoost 2000 se šesti ikonami, přičemž nejdůležitější je ikona s nápovědou a pochopitelně i zástupce samotného programu.

Po spuštění musíte nejprve několik vteřin počkat, než se aktivuje tlačítko OK, pak se dostanete do graficky velmi pěkného okna s deseti tlačítky v horní liště. Provedení programu je poněkud neobvyklé a silně vybočuje ze zaběhlých konvencí Windows: aplikaci nelze maximalizovat přes celou obrazovku, při zastavení nad některým tlačítkem se neobjeví bublinkový popis u kurzoru myši, ale v horní liště programu, změněné volby se nepotvrzují obdélníkovými tlačítky, ale tlačítky kruhovými. Popis toho, co se skrývá pod kterou volbou, získáte po zastavení kurzoru na vybrané položce, v dolní části okna lze měnit jednotlivé parametry právě aktivované položky, v pravé části je pak grafické znázornění toho, co bude změna znamenat. Poté, co si zvyknete na vzhled programu, můžete se pustit do zkoumání.

Pod položkou System & Booting Enhancements najdete řadu zatržítek, jejich aktivací lze například vypnout automatické spouštění ScanDisku při nekorektním ukončení Windows, zrušit úvodní obrazovku, zakázat klávesy F5 a F8, omezit diskovou vyrovnávací paměť, upravit využívání paměti v režimu příkazové řádky či nastavit, po jaké době má být "sestřelena" nereagující aplikace.

Pod druhým tlačítkem Start Menu Enhancements můžete vypínat a přejmenovávat systémové položky v menu Start (Dokumenty, Najít, Spustit, Vypnout, Ovládací panely) nebo zakázat zaznamenávání historie posledních otevřených dokumentů. Jistě potěší i možnost nechat si setřídit položky v menu Programy podle abecedního pořádku a pro labužníky je připraveno přejmenování tlačítka Start.

Třetí položka Windows Explorer Enhancements dovoluje nastavovat parametry Průzkumníka. Můžete například skrýt všechny nebo některé diskové jednotky, měnit ikonu disku, přidávat programy do menu Odeslat, nebo zapnout automatické otevírání souborů, k nimž není asociovaná žádná aplikace, v poznámkovém bloku.

V menu Desktop Enhancements lze například zapnout Windows bez pracovní plochy (tj. pouze s hlavním panelem), vypnout Active Desktop, změnit informace o registrovaném vlastníkovi, přidat zástupce programů na hlavní panel, zablokovat funkce skryté pod pravým tlačítkem myši na ploše či zapnout zobrazování hodin bez dvojtečky mezi hodinou a minutami. Jistě také uvítáte možnost vytvoření zástupců pro restart a vypnutí Windows přímo na desktopu.

Internet Explorer Enhancements umožňuje změnit pozadí nástrojových lišt Internet Exploreru a Outlook Expressu, změnit logo a titulek okna obou aplikací nebo nastavit jiný implicitní internetový vyhledávač. Jistě uvítáte i možnost setřídit si oblíbené položky podle abecedy.

V Miscellaneous Enhancements lze zapnout prostřední tlačítko myši Logitech jako dvojklik, změnit citlivost myši, zakázat rychlý restart systému a vytvářet položky v menu Start.

Pokud byste to s nastavováním přehnali, můžete vše vrátit do výchozího stavu, k čemuž slouží položka Back to Default (Factory) Settings v menu WinBoost 2000 Preferences.

Lahůdkou je pak sbírka téměř dvou stovek tipů a triků setříděných do jedenácti tematických kategorií.

Pokud se rozhodnete pro registraci programu, dostanete za 25 USD verzi nazvanou Gold Edition. V této verzi je navíc dalších 84 skrytých nastavení a stovka tipů a triků. Svá nastavení budete moci zajistit heslem, takže je nikdo nepovolaný nebude moci změnit.

Jak tedy WinBoost 2000 krátce zhodnotit? Určitě se jedná o podařenou aplikaci, která v pěkném grafickém prostředí nabízí velké množství nastavení a možností. Jako dobrý nápad oceňuji přidání tipů a triků, které využijí zejména zvídavější uživatelé, jimž je zaškrtávání zatržítek málo. Pochvalu si nezaslouží odinstalace, která nechala na disku kompletní zálohu všech systémových souborů, soubor Wb2000.gid o celkovém objemu téměř 5 MB, a něco málo zůstalo také v registrech. Je také škoda, že neregistrovanou verzi lze používat pouze 10 dnů.

Shareware, Download, velikost: 1,14 MB

Diskuze (3) Další článek: Hry se opět posunuly o kousek dále

Témata článku: Windows, Internet Explorer, Active desktop, Položka, Win + N, Horní okno, Horní lišta, Window, Menu, Windows +, Neobvyklé provedení, Automatické otevírání, Volná plocha, Win +, TrikKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

** Výrobci dnes na trh chrlí jeden telefon za druhým ** V nepřeberné šedi ale tu a tam vyčnívají mobilní perly ** Vzpomeňte s námi na telefony, které jste dlouho nechtěli odložit

Martin Chroust
LegendyHistorieSmartphony
Meta ztrácí na metaversu desítky miliard a bude hůř. Koncept nechápe ani zakladatel Oculusu
Markéta Mikešová
MetametaverseMark ZuckerbergFinanční výsledky
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony