WiMAX na vlastní oči

Bezdrátové připojení pomocí technologie WiMAX se pomalu ale jistě začíná rozšiřovat a komerční využití této technologie je v ČR realitou zhruba od jara minulého roku. Jak tato technologie funguje jsme měli možnost vidět při včerejší živé demonstraci.

Co je to WiMAX?

Pro ty z vás, kteří dosud o WiMAX nikdy neslyšeli, nejprve obecné představení této technologie. Samotný název je zkratkou pro Worldwide Interoperability for Microwave Access a jedná se o bezdrátovou technologii, která je založena na standardu IEEE 802.16. Má být schopna velké datové propustnosti a spojení na dlouhou vzdálenost.

Koncept je velmi podobný Wi-Fi, ale obsahuje řadu vylepšení, která mají zlepšit výkon a hlavně mají umožnit dosah na větší vzdálenost. Historie vývoje tohoto standardu sahá až do roku 1998, ale největších pokroků se dosáhlo v letech 2000 až 2003. Cílem bylo vytvořit standard pro snadno rozšiřitelný a levný způsob širokopásmového připojení k Internetu pro metropolitní sítě.

Samotný standard již má podobně jako Wi-Fi několik "verzí". Původní varianta 802.16, která byla zveřejněna v roce 2002, pracovala v pásmu 10 až 66 GHz a pro své použití vyžadovala přímou viditelnost. O rok později pak přichází 802.16a, kde se pracuje s frekvencemi 2 až 11 GHz (zahrnuje tedy jak bezlicenční, tak licencované frekvence). Uváděný dosah je 40 až 70 kilometrů a oproti původní variantě klesla přenosová rychlost přibližně na polovinu, tedy konkrétně asi 70 Mb/s na jeden sektor. Důležité je však to, že již není vyžadována přímá viditelnost mezi oběma body, pokud se pohybujeme v kratších vzdálenostech (v jednotkách kilometrů). Na maximální vzdálenost pak již přímou viditelnost potřebujeme. Mezi důležité vlastnosti technologie WiMAX patří také QoS. Systém řízení kvality je zabudován do MAC a umožňuje poskytování diferencovaných služeb, tedy kupříkladu E1 pro firemní zákazníky a DSL pro uživatele z obytných čtvrtí.

Klepněte pro větší obrázek

Na standardech, na kterých je WiMAX postaven, se samozřejmě neustále pracuje a i když současná varianta zatím není příliš mobilní (viz dále), již brzy by měly být dostupné i verze v podobě přídavných karet pro notebooky, Intel také plánuje integrovat WiMAX přímo do své mobilní platformy Centrino a v budoucnu se pak uvažuje (především je to snahou firmy Nokia) o integraci WiMAX i do mobilních telefonů. Na to si však ještě nějaký ten rok počkáme.

Živá ukázka

Na včerejší tiskové konferenci, kterou společně uspořádaly firmy Intel, IPEX a Intelek, byla provedena živá demonstrace této technologie v komerčním provozu. Intel zde působil jako "propagátor" technologie. Vyrábí příslušné čipy a stojí také v čele organizace WiMAX Forum, neziskové organizace, která sdružuje výrobce komunikačních komponent a vybavení. Intelek pak vystupoval v roli distributora WiMAX technologií. Tato společnost se podílela na většině současných instalací WiMAX v ČR. Dominantní používanou technologií jsou prvky BreezeMAX od společnosti Alvarion, které pracují v licenčním pásmu 3,5 GHz. A konečně firma IPEX byla na tiskové konferenci jako poskytovatel připojení, datových a hlasových VoIP služeb, která technologii WiMAX již využívá.

Právě díky IPEXu mohla proběhnout živá ukázka technologie v akci. Přístupový bod byl umístěn v Písku a posádka přenosového vozu cestovala po okolí města a předváděla sílu signálu. Nakonec pak posádka vozu se sličnou "moderátorkou" zakotvila v obci Čížová, která je 8,5 km od přístupového bodu v Písku. Odtud pak proběhl VoIP hovor přímo do konferenčního sálu v Praze a prostřednictvím webové kamery byl přenášen i obraz.

Ze zmiňovaného místa nebyla údajně přímá viditelnost k přístupovému bodu. Jak bylo možno usoudit z této živé ukázky, připojení bylo více než kvalitní. Naměřená rychlost se pohybovala na úrovni 3 Mbit a odezva na server Seznam.cz se pohybovala kolem 40 ms.

Mobilní verze až za rok, za dva

Technologie v současném stádiu vývoje spíše není určena pro koncové uživatele. Anténa s klientskou stanicí se cenově pohybuje přes 10 tisíc korun, i když výhledově pochopitelně půjde cena dolů stejně jako u Wi-Fi. Technologie WiMAX byla v první řadě vytvořena pro zajištění poslední míle širokopásmového připojení. Ideálně se tak hodí například pro přivedení širokopásmového internetu do "paneláku" pro větší počet uživatelů a nebo teoreticky i pro lokálního providera, který pak signál rozvede pomocí jiné technologie (třeba Wi-Fi). S klesající cenou pak bude samozřejmě technologie dostupná i běžným koncovým uživatelům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Anténa a klientská stanice v jednom

Jak vidíte z obrázku, technologie není zatím v pravém slova smyslu mobilní. Klientskou stanici, která je integrována do jednoho celku s anténou, sice můžete převážet autem (stejně jako předváděcí tým) a na připojeném notebooku klidně surfovat i za jízdy, avšak skutečná mobilita, tedy zejména malé rozměry, teprve přijde. Jak také poznamenal Pavel Svoboda z Intelu, integrace do notebooků si vyžádá optimalizaci ve spotřebě zařízení. Cílem je zachovat či ještě zlepšit současnou výdrž notebooků a ne ji degradovat zpět na úroveň před několika lety přidáním podobného zařízení, které by nebylo pro mobilní spotřebu optimalizováno.

Slibná budoucnost

Co se aktuálního pokrytí signálem týče, momentálně existuje v ČR v licencovaném pásmu 3,5 GHz zhruba 80 základových stanic v 50 lokalitách a 1000 stanic klientských. Komerčně se WiMAX instaluje v ČR od jara minulého roku.

Klepněte pro větší obrázek

Technologie WiMAX působí rozhodně slibně a má v každém případě šanci stát se vhodným doplněním současných technologií Wi-Fi (které jsou určeny spíše na krátké vzdálenosti či bezdrátový rozvod po budově) či mobilní 3G.

Témata článku: Notebooky, Licencované pásmo, Krátká vzdálenost, Poslední míle, Přímý signál, Wi-fi signál, Předváděcí notebooky, Licencovaný signál, Dostupný signál, Původní úroveň, Živá ukázka, Pace, Podobná odezva, Auto antény, Dosah, Datový signál, Klesající cena, Malý vůz, Vzdálenost, VLA, Přímá viditelnost, Současná varianta, Slibná budoucnost

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 236

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

Včera | David Polesný | 28

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a  problémech s kodeky

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a problémech s kodeky

** Bezdrátový přenos hudby je budoucnost ** K dosažení nejlepší kvality je ale potřeba, aby telefon i sluchátka podporovala správný kodek ** Záleží také na typu souborů s hudbou

17.  11.  2017 | Jakub Michlovský | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje