Willamette nejspíše v říjnu, Itanium dříve

Následník Coppermine procesorů a pokračovatel 32bitové architektury by mohl být oficiálně uveden v říjnu.
Následník Coppermine procesorů a pokračovatel 32bitové architektury by mohl být oficiálně uveden v říjnu. Tyto informace pronikly z Intelu, další informace uvádí, že by první vzorky těchto procesorů mohly být k dispozici již v polovině roku. Vzhledem k tomu, že Intel je v současné době v neustálém souboji s AMD o prvenství na procesorovém trůnu, lze čekat, že tento termín bude o chloupek posunut blíže. Podle všeho jsou totiž návrhy hotovy již od Nového roku, a tak se dá předpokládat, že tento termín je stanoven poněkud volněji.

V současné době již Intel prezentoval postupy, jak může masově vyrábět gigahertzová Pentia III, první demonstrace gigahertzového procesoru by mohla proběhnout na nadcházející vývojářské konferenci Intelu, která je vždy dobrou příležitostí k představení nejrychlejších kousků současnosti. Příští týden, kdy se konference koná, tedy jistě z Intelu kápne několik dalších novinek, které budou stát za to. Dá se čekat, že bude demonstrováno Itanium, které by mělo startovat na 800 MHz. Itanium obsahuje 25 miliónu tranzistorů s 4MB L3 cache na desce s procesorem. Frekvence sběrnice bude 266 MHz a podporovány budou především paměti SDRAM a DDR SDRAM.

Intel, který v současnosti má jen velmi omezené dodávky variant procesorů Pentium III, bude mít ještě více stísněné výrobní možnosti. K stávajícímu sortimentu ještě přibudou nové, zcela přepracované procesory, a to se jistě promítne do podílu jednotlivých variant na celkovém objemu výroby. Možná právě přebudovávání továren na nové technologie a procesory stojí za současnými omezenými dodávkami procesorů. Intel sice koupil další továrnu, tu ale bude používat až koncem roku, do té doby bude muset vyřešit distribuci výroby mezi stávající továrny.

Diskuze (10) Další článek: MP3 přehrávač ve tvaru běžné kazety

Témata článku: První dodávka, První demonstrace, Nadcházející týden, Nový kousek, IT, Vývojářská deska, Současná doba, Itanium


Určitě si přečtěte

CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5