Wilkes-Barre - první kyberměsto?

V americkém městě Wilkes-Barre právě dokončují rozsáhlý projekt vysokorychlostního zasíťování, jehož cílem je vytvořit zde tisíce nových pracovních míst.

Zatímco v České Republice se u větších i menších měst budují stále nové a rozlehlejší průmyslové zóny, v Americe na to jdou trochu jinak. Podnikatel Thom Greco představil návrh, který počítá s využitím opuštěné infrastruktury tepelné rozvodny pro vysokorychlostí optické kabely. Greco získal vlastnická práva na teplárnu i podzemní potrubí a jediné, co mu chybí k "nakopnutí" slibného projektu je $3,5 milionová záruka státu.

V nejbližší době se na místní univerzitě uskuteční setkání více než 80 vedoucích byznysmenů oblasti s guvernérem Ede Rendellem - Greco se chystá této diskuse zúčastnit a dodává, že jde o klíčové setkání. Věří, že státní financování se zde podaří zajistit a projekt, na kterém pracuje už od roku 2001, se konečně rozjede plnou parou vpřed. Přibližně 20 městských bloků by se tak proměnilo v jakýsi "technologický inkubátor", vzájemně propojený vysokorychlostní optickou sítí, která v tak rozsáhlém měřítku není dosud k dispozici nikde jinde na světě.

"Je to 70x rychlejší a ekonomicky mnohem výhodnější než kterékoliv jiné řešení, protože infrastruktura je už vybudovaná." říká Greco. Projekt "kyberměsta" počítá s celkovou investicí kolem $12 milionů dolarů. V průběhu následujících deseti let by zde však mohlo vzniknout až 5 100 nových, velmi dobře placených pracovních míst v oblasti nejvyspělejších technologií.

Má se jednat především o místa programátorů a jim podobných, kteří jsou přímo závislí na vysokorychlostním přípojení k internetu. Podle Greca se takoví lidé musejí momentálně stěhovat do New Yorku, Philadelphie nebo jiných velkých aglomerací, kde jsou podobné služby  vysokorychlostního připojení přístupné. Město Wilkes-Barre má však poskytnout rychlejší a levnější řešení. "Potřebujeme v této oblasti více dobře placených míst, a to jde udělat jedině skrze nové technologie." zdůrazňuje Greco.

Tal Phillips z manhattanské telekomunikační společnosti Power Concepts and Communications vysvětluje: "Jedná se o velice aktuální nabídku, protože po takových službách je v současnosti velká poptávka. Pokud se podaří zvládnout to celé dostatečně důkladně, objeví se nová pracovní místa a přiláká zaměstnance." Projekt podporuje také mnoho místních podnikatelů a zástupců města. Doufají, že se jim podaří přilákat do oblasti velké technologické společnosti.

Do vybudování vysokorychlostí sítě už Greco investoval kolem $3 milionů, stejnou částkou přispěly další soukromé subjekty, finančně se zapojilo také město, stát i společnost Cisco Systems. Pokud se podaří získat státní záruku, může se podle Greca projekt rozjet už tento podzim a jeho dokončení se očekává v příštím roce.

Diskuze (13) Další článek: Další kamera vysílající živě z Bagdádu

Témata článku: Podobný projekt, Místní podnik, Philadelphia, Phillips, Nové místo, Velké město


Určitě si přečtěte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 86

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 214

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 16

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 67

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

** Chcete na svém počítači vyzkoušet jiný operační systém? ** Jednoduchá cesta vede přes virtualizaci ** Přinášíme pět nejlepších programů virtualizaci operačních systémů

Karel Kilián | 104

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

** V USA vzniká rozsáhlý projekt postavený na blockchainu ** Milionář staví město, které bude fungovat zcela na blockchainu ** Blockchain bude základem pro vše, například i platby, ověřování identity a podobně

Karel Javůrek | 41Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí