Wilkes-Barre - první kyberměsto?

V americkém městě Wilkes-Barre právě dokončují rozsáhlý projekt vysokorychlostního zasíťování, jehož cílem je vytvořit zde tisíce nových pracovních míst.

Zatímco v České Republice se u větších i menších měst budují stále nové a rozlehlejší průmyslové zóny, v Americe na to jdou trochu jinak. Podnikatel Thom Greco představil návrh, který počítá s využitím opuštěné infrastruktury tepelné rozvodny pro vysokorychlostí optické kabely. Greco získal vlastnická práva na teplárnu i podzemní potrubí a jediné, co mu chybí k "nakopnutí" slibného projektu je $3,5 milionová záruka státu.

V nejbližší době se na místní univerzitě uskuteční setkání více než 80 vedoucích byznysmenů oblasti s guvernérem Ede Rendellem - Greco se chystá této diskuse zúčastnit a dodává, že jde o klíčové setkání. Věří, že státní financování se zde podaří zajistit a projekt, na kterém pracuje už od roku 2001, se konečně rozjede plnou parou vpřed. Přibližně 20 městských bloků by se tak proměnilo v jakýsi "technologický inkubátor", vzájemně propojený vysokorychlostní optickou sítí, která v tak rozsáhlém měřítku není dosud k dispozici nikde jinde na světě.

"Je to 70x rychlejší a ekonomicky mnohem výhodnější než kterékoliv jiné řešení, protože infrastruktura je už vybudovaná." říká Greco. Projekt "kyberměsta" počítá s celkovou investicí kolem $12 milionů dolarů. V průběhu následujících deseti let by zde však mohlo vzniknout až 5 100 nových, velmi dobře placených pracovních míst v oblasti nejvyspělejších technologií.

Má se jednat především o místa programátorů a jim podobných, kteří jsou přímo závislí na vysokorychlostním přípojení k internetu. Podle Greca se takoví lidé musejí momentálně stěhovat do New Yorku, Philadelphie nebo jiných velkých aglomerací, kde jsou podobné služby  vysokorychlostního připojení přístupné. Město Wilkes-Barre má však poskytnout rychlejší a levnější řešení. "Potřebujeme v této oblasti více dobře placených míst, a to jde udělat jedině skrze nové technologie." zdůrazňuje Greco.

Tal Phillips z manhattanské telekomunikační společnosti Power Concepts and Communications vysvětluje: "Jedná se o velice aktuální nabídku, protože po takových službách je v současnosti velká poptávka. Pokud se podaří zvládnout to celé dostatečně důkladně, objeví se nová pracovní místa a přiláká zaměstnance." Projekt podporuje také mnoho místních podnikatelů a zástupců města. Doufají, že se jim podaří přilákat do oblasti velké technologické společnosti.

Do vybudování vysokorychlostí sítě už Greco investoval kolem $3 milionů, stejnou částkou přispěly další soukromé subjekty, finančně se zapojilo také město, stát i společnost Cisco Systems. Pokud se podaří získat státní záruku, může se podle Greca projekt rozjet už tento podzim a jeho dokončení se očekává v příštím roce.

Diskuze (13) Další článek: Další kamera vysílající živě z Bagdádu

Témata článku: Podobný projekt, Philadelphia, Nové místo, Velké město, Místní podnik, Phillips


Určitě si přečtěte

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

** EP nařídil automobilkám snížit o 40 % emise CO2 ** EU chce zvýšit podíl elektromobilů ** Výrobci hrozí ztrátou pracovních míst

Karel Kilián | 254

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

** Internet je plný malwaru, to už dnes ví každý ** Víte ale, že lze útočit třeba i na Bluetooth? ** Navštívil jsem hackery z brněnského FITu

Jakub Čížek | 1

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku