Wilkes-Barre - první kyberměsto?

V americkém městě Wilkes-Barre právě dokončují rozsáhlý projekt vysokorychlostního zasíťování, jehož cílem je vytvořit zde tisíce nových pracovních míst.

Zatímco v České Republice se u větších i menších měst budují stále nové a rozlehlejší průmyslové zóny, v Americe na to jdou trochu jinak. Podnikatel Thom Greco představil návrh, který počítá s využitím opuštěné infrastruktury tepelné rozvodny pro vysokorychlostí optické kabely. Greco získal vlastnická práva na teplárnu i podzemní potrubí a jediné, co mu chybí k "nakopnutí" slibného projektu je $3,5 milionová záruka státu.

V nejbližší době se na místní univerzitě uskuteční setkání více než 80 vedoucích byznysmenů oblasti s guvernérem Ede Rendellem - Greco se chystá této diskuse zúčastnit a dodává, že jde o klíčové setkání. Věří, že státní financování se zde podaří zajistit a projekt, na kterém pracuje už od roku 2001, se konečně rozjede plnou parou vpřed. Přibližně 20 městských bloků by se tak proměnilo v jakýsi "technologický inkubátor", vzájemně propojený vysokorychlostní optickou sítí, která v tak rozsáhlém měřítku není dosud k dispozici nikde jinde na světě.

"Je to 70x rychlejší a ekonomicky mnohem výhodnější než kterékoliv jiné řešení, protože infrastruktura je už vybudovaná." říká Greco. Projekt "kyberměsta" počítá s celkovou investicí kolem $12 milionů dolarů. V průběhu následujících deseti let by zde však mohlo vzniknout až 5 100 nových, velmi dobře placených pracovních míst v oblasti nejvyspělejších technologií.

Má se jednat především o místa programátorů a jim podobných, kteří jsou přímo závislí na vysokorychlostním přípojení k internetu. Podle Greca se takoví lidé musejí momentálně stěhovat do New Yorku, Philadelphie nebo jiných velkých aglomerací, kde jsou podobné služby  vysokorychlostního připojení přístupné. Město Wilkes-Barre má však poskytnout rychlejší a levnější řešení. "Potřebujeme v této oblasti více dobře placených míst, a to jde udělat jedině skrze nové technologie." zdůrazňuje Greco.

Tal Phillips z manhattanské telekomunikační společnosti Power Concepts and Communications vysvětluje: "Jedná se o velice aktuální nabídku, protože po takových službách je v současnosti velká poptávka. Pokud se podaří zvládnout to celé dostatečně důkladně, objeví se nová pracovní místa a přiláká zaměstnance." Projekt podporuje také mnoho místních podnikatelů a zástupců města. Doufají, že se jim podaří přilákat do oblasti velké technologické společnosti.

Do vybudování vysokorychlostí sítě už Greco investoval kolem $3 milionů, stejnou částkou přispěly další soukromé subjekty, finančně se zapojilo také město, stát i společnost Cisco Systems. Pokud se podaří získat státní záruku, může se podle Greca projekt rozjet už tento podzim a jeho dokončení se očekává v příštím roce.

Diskuze (13) Další článek: Další kamera vysílající živě z Bagdádu

Témata článku: Podobný projekt, Nové místo, Místní podnik, Bar, Velké město, Philadelphia, Phillips


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 244

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk