Wi-Fi v domácnostech: z ložnice do kuchyně

Zajímavý průzkum se věnuje způsobu využívání bezdrátových sítí. Ukazuje mimo jiné, že nejvíce si Wi-Fi oblíbila nejmladší generace, ovšem domácnost musí být zámožná.

Související odkazy

Slovník
broadband
streaming
Wi-Fi

Že Wi-Fi je technologie dneška, není jistě objev hodný jakékoli ceny. Wi-Fi tu s námi je a bude ještě více; ale jak přesně se technologie bezdrátové internetové konektivity používají? Odpověď se pokusil dát společný výzkum firem Jupiter a Ipsos-Insight, a i když se samozřejmě týkal především amerického trhu, jsou jeho výsledky zajímavé i pro nás.

Analýzy říkají, že trh Wi-Fi pro domácnosti je i ve vyspělých zemích zatím poměrně malý. Letos se (dle IDC) má prodat 64 milionů zařízení pro Wi-Fi, ale na druhé straně je touto konektivitou vybaveno zatím jen 8,7 milionů domácností – Wi-Fi je tedy stále doménou firem a ještě jí dlouho zůstane. Internet si vzduchem v domácnostech rozvádějí stále především „early adopters“ čili technologičtí nadšenci, a to i přesto, že je to levné a snadné.

Průzkum Jupiter/Ipsos říká, že nejčastěji (vzhledem k celkové populaci) si domácí Wi-Fi pořizují uživatelé velmi mladého věku, 18-24 let; i když ti nepatří k nejčastějším uživatelům internetu jako takového, Wi-Fi jim naopak velice hoví. Současně, což je také zajímavé, ale nejde o uživatele z nízkých příjmových skupin – domácnosti s nadprůměrnými až vysoce nadprůměrnými příjmy velmi převažují. K zdůvodnění této možná překvapivé skutečnosti nám pomůže fakt, že prostřednictvím Wi-Fi se „rozvádí“ po bytě či domě především vysokorychlostní (broadband) internet, a ten zatím je doménou zámožnějších – i ve vyspělých zemích.

Wi-Fi se v domácnostech používá, jak už bylo naznačeno, téměř výhradně k rozvedení internetu po domě nebo po bytě (u nás to bude trošku jinak). I když po zavedení Wi-Fi do domácnosti je pak internet „všude ve vzduchu“, je na místě otázka, kde se nejčastěji tato existující konektivita využívá. Logicky převažuje obývací pokoj (79 %), ale ostatní typy místností si nevedou špatně – dětský pokoj má 49 % a zejména překvapivě ložnice 39 %, a dokonce kuchyň 22 % (toaleta se v průzkumu nevyskytovala – škoda).

Obývací pokoj je jasný: je centrem bytu, je jeho ústředním audio-video-digital místem. Z počítače nebo internetu se do videopřehrávače nebo televize bezdrátem ládují filmy, do audio-centrály pak hudba. V některých západních zemích je navíc stále častější jev, který u nás naprosto neznáme – smíšené používání televizního přijímače jak k příjmu televizních programů, tak k práci s internetem. To zdůvodňuje časté připojení ložnic, neboť zde se sice naštěstí moc nevyskytují počítače, ale o to častěji v nich nalezneme televize. (Kuchyně pak má jiné zdůvodnění, poměrně kuriózní: kuchařky zde prý z internetu stahují a čtou recepty, podle kterých pak ihned vaří. Věřte, chcete-li.)

Způsob využívání domácího Wi-Fi pak dokazuje ještě jednu zajímavou skutečnost – že tyto digitální domácnosti jsou skutečně „PC-centrické“ (po čemž dlouhodobě touží Microsoft a výrobci počítačů), jejich středem není nějaká audio-vizuální centrála (po čemž touží firmy jako Sony). Průzkum uvádí, že tři čtvrtiny těchto digitálních domácností postupují způsobem, že připojují jiná zařízení k PC, skoro třetina je používá pro streamování hudby z počítače do hudebního přehrávače.

Diskuze (60) Další článek: Na trhu je první MP3 přehrávač v plaveckých brýlích

Témata článku: Internet, Wi-Fi, Toaleta, Ipsos, Nízký příjem, Dětský pokoj, Domácnost, Ložnice, Kuchyně, Jasná odpověď, Příjmová skupina, Zajímavé místo, Obývací pokoj, Centrála, Byte


Určitě si přečtěte

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

** Edsger Dijkstra je osobností historie programování ** Vynalezl algoritmus pro nalezení nejkratší cesty v grafu a dostal Turingovu cenu ** Zasloužil se o blízké propojení programování a matematiky

Jiří Nahodil | 13

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 53

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč