Wi-Fi | 5G | Router | D-Link

Wi-Fi router D-Link DWR-2010 nepotřebuje síťový kabel, k rychlému internetu se připojí přes 5G [CES]

Wi-Fi router D-Link DWR-2010 nepotřebuje síťový kabel, k rychlému internetu se připojí přes 5G [CES]

Jednu z prvních vlaštovek vysokorychlostního internetového připojení bez síťového kabelu představil na letošním CESu D-Link. Jeho nový Wi-Fi router DWR-2010 se k internetu připojuje přes mobilní sítě standardu 5G.

Rychlou bezdrátovou síť tak lze vytvořit pouze zasunutím SIM karty do příslušného slotu a zapojením zařízení přes adaptér k elektrické síti. Pro případnou potřebu však nechybí ani ethernetové porty, konkrétně 1× 2,5Gbps LAN, 3× 1Gbps LAN a 1× 1Gbps WAN/LAN.

S podporou páté generace

Srdcem přístroje je čip Qualcomm SDX55, podporující datovou konektivitu sítí 5G (těch skutečných, s kompatibilitou s místními „5G“ sítěmi od O2 či Nordic Telecomu nepočítejte). V případě, že není dostupná síť páté generace, pracuje router i s LTE.

Klepněte pro větší obrázek
Wi-Fi router D-Link DWR-2010

Z hlediska vysílané bezdrátové sítě je podporován standard Wi-Fi 5 (802.11ac). V tomto směru novinka trochu zaostává za nejsilnější konkurencí, která již ohlásila směrovače s podporou Wi-Fi 6. Sice zatím žádné notebooky, tablety ani smartphony neobsahují čipy schopné pracovat s tímto standardem, jenže i 5G je teprve na začátku a tento router se hlásí jako zařízení pro budoucnost. Wi-Fi 6 by mu tedy slušelo, škoda.

Na rychlý internet už kabel netřeba

Klíčovou vlastností tohoto produktu má být pohodlná instalace. Za předpokladu, že je v okolí dostupná 5G síť a rozumný datový tarif, mohou mobilní operátoři nabízet kompletní řešení pro vysokorychlostní připojení, které stačí jen zapojit do zásuvky.

Druhým argumentem pro tento router je rychlost. 5G připojení slibuje plynulé streamování obsahu videa ve formátu 4K a minimální latenci v online hrách.

Zahájení prodejů routeru D-Link DWR-2010 je naplánováno na druhé pololetí roku 2019. Cena zařízení zatím nebyla publikována. V době, kdy se dostane na trh, by již někteří zahraniční operátoři mohli nabízet cenově dostupné 5G datové balíčky, které dokážou využít smysl tohoto přístroje.

Diskuze (6) Další článek: Výrobce Pepsi postavil robota, který bude vysokoškolákům rozvážet svačiny

Témata článku: CES 2019, Internet, Wi-Fi, 5G, Qualcomm, Router, LTE, D-Link, Síť, Minimální latence, Mobilní operátor, Mobilní síť, Druhý argument, Klíčová vlastnost, Kompletní řešení, Telecom, Zahraniční operátor, Datová konektivita, Letošní CES, Wi-Fi Router, Síťový kabel, Datový balíček, Druhé pololetí, Kabel, První vlaštovka


Určitě si přečtěte

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

** Příští verze klíčového protokolu HTTP nebude postavená na TCP ** Namísto toho použije „vylepšené UDP“ ** HTTP/3 bude postavené na QUIC

Jakub Čížek | 60

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 86

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí