5G | Wi-Fi | Router | D-Link

Wi-Fi router D-Link DWR-2010 nepotřebuje síťový kabel, k rychlému internetu se připojí přes 5G [CES]

Wi-Fi router D-Link DWR-2010 nepotřebuje síťový kabel, k rychlému internetu se připojí přes 5G [CES]

Jednu z prvních vlaštovek vysokorychlostního internetového připojení bez síťového kabelu představil na letošním CESu D-Link. Jeho nový Wi-Fi router DWR-2010 se k internetu připojuje přes mobilní sítě standardu 5G.

Rychlou bezdrátovou síť tak lze vytvořit pouze zasunutím SIM karty do příslušného slotu a zapojením zařízení přes adaptér k elektrické síti. Pro případnou potřebu však nechybí ani ethernetové porty, konkrétně 1× 2,5Gbps LAN, 3× 1Gbps LAN a 1× 1Gbps WAN/LAN.

S podporou páté generace

Srdcem přístroje je čip Qualcomm SDX55, podporující datovou konektivitu sítí 5G (těch skutečných, s kompatibilitou s místními „5G“ sítěmi od O2 či Nordic Telecomu nepočítejte). V případě, že není dostupná síť páté generace, pracuje router i s LTE.

Klepněte pro větší obrázek
Wi-Fi router D-Link DWR-2010

Z hlediska vysílané bezdrátové sítě je podporován standard Wi-Fi 5 (802.11ac). V tomto směru novinka trochu zaostává za nejsilnější konkurencí, která již ohlásila směrovače s podporou Wi-Fi 6. Sice zatím žádné notebooky, tablety ani smartphony neobsahují čipy schopné pracovat s tímto standardem, jenže i 5G je teprve na začátku a tento router se hlásí jako zařízení pro budoucnost. Wi-Fi 6 by mu tedy slušelo, škoda.

Na rychlý internet už kabel netřeba

Klíčovou vlastností tohoto produktu má být pohodlná instalace. Za předpokladu, že je v okolí dostupná 5G síť a rozumný datový tarif, mohou mobilní operátoři nabízet kompletní řešení pro vysokorychlostní připojení, které stačí jen zapojit do zásuvky.

Druhým argumentem pro tento router je rychlost. 5G připojení slibuje plynulé streamování obsahu videa ve formátu 4K a minimální latenci v online hrách.

Zahájení prodejů routeru D-Link DWR-2010 je naplánováno na druhé pololetí roku 2019. Cena zařízení zatím nebyla publikována. V době, kdy se dostane na trh, by již někteří zahraniční operátoři mohli nabízet cenově dostupné 5G datové balíčky, které dokážou využít smysl tohoto přístroje.

5G

5G je označení pro pátou generaci mobilních sítí. Navazuje na sítě čtvrté generace označované 4G, které překonává zejména co se týče zvýšení přenosové rychlosti, snížení odezvy a zvýšení počtu obsluhovaných zařízení. Přečtěte si podrobný článek o 5G

Mohlo by vás také zajímat: Wi-Fi, připojení k inernetu, IoT

Diskuze (6) Další článek: Výrobce Pepsi postavil robota, který bude vysokoškolákům rozvážet svačiny

Témata článku: Internet, 5G, Wi-Fi, Router, Síť, CES 2019, D-Link, Qualcomm, LTE, Nordic Telecom, Datová konektivita, Zahraniční operátor, Druhý argument, Minimální latence, Mobilní síť, Druhé pololetí, Datový balíček, Klíčová vlastnost, Online hra, Kabel, Síťový kabel, Rychlý internet, Wi-Fi Router, První vlaštovka, Telecom


Určitě si přečtěte

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 69

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor