Wi-Fi | 5G | Router | D-Link

Wi-Fi router D-Link DWR-2010 nepotřebuje síťový kabel, k rychlému internetu se připojí přes 5G [CES]

Wi-Fi router D-Link DWR-2010 nepotřebuje síťový kabel, k rychlému internetu se připojí přes 5G [CES]

Jednu z prvních vlaštovek vysokorychlostního internetového připojení bez síťového kabelu představil na letošním CESu D-Link. Jeho nový Wi-Fi router DWR-2010 se k internetu připojuje přes mobilní sítě standardu 5G.

Rychlou bezdrátovou síť tak lze vytvořit pouze zasunutím SIM karty do příslušného slotu a zapojením zařízení přes adaptér k elektrické síti. Pro případnou potřebu však nechybí ani ethernetové porty, konkrétně 1× 2,5Gbps LAN, 3× 1Gbps LAN a 1× 1Gbps WAN/LAN.

S podporou páté generace

Srdcem přístroje je čip Qualcomm SDX55, podporující datovou konektivitu sítí 5G (těch skutečných, s kompatibilitou s místními „5G“ sítěmi od O2 či Nordic Telecomu nepočítejte). V případě, že není dostupná síť páté generace, pracuje router i s LTE.

Klepněte pro větší obrázek
Wi-Fi router D-Link DWR-2010

Z hlediska vysílané bezdrátové sítě je podporován standard Wi-Fi 5 (802.11ac). V tomto směru novinka trochu zaostává za nejsilnější konkurencí, která již ohlásila směrovače s podporou Wi-Fi 6. Sice zatím žádné notebooky, tablety ani smartphony neobsahují čipy schopné pracovat s tímto standardem, jenže i 5G je teprve na začátku a tento router se hlásí jako zařízení pro budoucnost. Wi-Fi 6 by mu tedy slušelo, škoda.

Na rychlý internet už kabel netřeba

Klíčovou vlastností tohoto produktu má být pohodlná instalace. Za předpokladu, že je v okolí dostupná 5G síť a rozumný datový tarif, mohou mobilní operátoři nabízet kompletní řešení pro vysokorychlostní připojení, které stačí jen zapojit do zásuvky.

Druhým argumentem pro tento router je rychlost. 5G připojení slibuje plynulé streamování obsahu videa ve formátu 4K a minimální latenci v online hrách.

Zahájení prodejů routeru D-Link DWR-2010 je naplánováno na druhé pololetí roku 2019. Cena zařízení zatím nebyla publikována. V době, kdy se dostane na trh, by již někteří zahraniční operátoři mohli nabízet cenově dostupné 5G datové balíčky, které dokážou využít smysl tohoto přístroje.

Diskuze (6) Další článek: Výrobce Pepsi postavil robota, který bude vysokoškolákům rozvážet svačiny

Témata článku: Internet, Wi-Fi, CES 2019, 5G, Router, Qualcomm, LTE, D-Link, Datový balíček, Rychlý internet, Minimální latence, Druhý argument, Druhé pololetí, Zahraniční operátor, Mobilní síť, Klíčová vlastnost, Mobilní operátor, Telecom, Wi-Fi Router, Síť, Datová konektivita, Kabel, Elektrická síť, Letošní CES, Síťový kabel


Určitě si přečtěte

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

** Typické žluté obálky z Číny už před lety zavalily nejen Českou poštu ** Pokud ale něco stojí dolar, často tomu odpovídá i kvalita ** Jak vypadají příklady těch nejbizarnější šmejdů?

Jakub Čížek | 147

Chcete zhubnout? Vynechte snídani!

Chcete zhubnout? Vynechte snídani!

** Vydatná snídaně patří přinejmenším půlstoletí k pilířům zdravé výživy ** Jenže lidé po celá tisíciletí nezačínali den tím, že si nacpali břicha a vyrazili za obživou ** Současné výzkumy nedokazují, že by vydatná snídaně pomáhala hubnout

Jaroslav Petr | 50

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?