Wi-Fi | 5G | Router | D-Link

Wi-Fi router D-Link DWR-2010 nepotřebuje síťový kabel, k rychlému internetu se připojí přes 5G [CES]

Wi-Fi router D-Link DWR-2010 nepotřebuje síťový kabel, k rychlému internetu se připojí přes 5G [CES]

Jednu z prvních vlaštovek vysokorychlostního internetového připojení bez síťového kabelu představil na letošním CESu D-Link. Jeho nový Wi-Fi router DWR-2010 se k internetu připojuje přes mobilní sítě standardu 5G.

Rychlou bezdrátovou síť tak lze vytvořit pouze zasunutím SIM karty do příslušného slotu a zapojením zařízení přes adaptér k elektrické síti. Pro případnou potřebu však nechybí ani ethernetové porty, konkrétně 1× 2,5Gbps LAN, 3× 1Gbps LAN a 1× 1Gbps WAN/LAN.

S podporou páté generace

Srdcem přístroje je čip Qualcomm SDX55, podporující datovou konektivitu sítí 5G (těch skutečných, s kompatibilitou s místními „5G“ sítěmi od O2 či Nordic Telecomu nepočítejte). V případě, že není dostupná síť páté generace, pracuje router i s LTE.

Klepněte pro větší obrázek
Wi-Fi router D-Link DWR-2010

Z hlediska vysílané bezdrátové sítě je podporován standard Wi-Fi 5 (802.11ac). V tomto směru novinka trochu zaostává za nejsilnější konkurencí, která již ohlásila směrovače s podporou Wi-Fi 6. Sice zatím žádné notebooky, tablety ani smartphony neobsahují čipy schopné pracovat s tímto standardem, jenže i 5G je teprve na začátku a tento router se hlásí jako zařízení pro budoucnost. Wi-Fi 6 by mu tedy slušelo, škoda.

Na rychlý internet už kabel netřeba

Klíčovou vlastností tohoto produktu má být pohodlná instalace. Za předpokladu, že je v okolí dostupná 5G síť a rozumný datový tarif, mohou mobilní operátoři nabízet kompletní řešení pro vysokorychlostní připojení, které stačí jen zapojit do zásuvky.

Druhým argumentem pro tento router je rychlost. 5G připojení slibuje plynulé streamování obsahu videa ve formátu 4K a minimální latenci v online hrách.

Zahájení prodejů routeru D-Link DWR-2010 je naplánováno na druhé pololetí roku 2019. Cena zařízení zatím nebyla publikována. V době, kdy se dostane na trh, by již někteří zahraniční operátoři mohli nabízet cenově dostupné 5G datové balíčky, které dokážou využít smysl tohoto přístroje.

Diskuze (6) Další článek: Výrobce Pepsi postavil robota, který bude vysokoškolákům rozvážet svačiny

Témata článku: CES 2019, Internet, Wi-Fi, 5G, Router, Qualcomm, LTE, D-Link, Online hra, Datový balíček, Mobilní operátor, Wi-Fi Router, Telecom, Druhé pololetí, Zahraniční operátor, Minimální latence, Rychlý internet, Letošní CES, Síťový kabel, Mobilní síť, Kompletní řešení, Datová konektivita, Elektrická síť, Druhý argument, Síť


Určitě si přečtěte

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

** Apple v New Yorku představoval počítačové novinky ** iPad Pro prý zatočí s notebooky ** Dočkali jsme se také návratu Mac mini

Jakub Čížek | 81

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 86

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

** Jsou lepší mapy od Googlu, nebo ty od Seznamu? ** Má být mapa především tradiční mapou, nebo spíše asistentem? ** Vyslechněte si argumenty a hlasujte, na jaké straně jste vy

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 78