Wi-Fi přístup k Internetu bude v 3200 kavárnách

Ke kafíčku dostanete neomezené brouzdání přes linku o kapacitě T1; zadarmo?
Nejznámější světová síť kaváren Starbucks se rozhodla k bezprecedentnímu kroku – v celkem 3200 svých kavárnách v USA a západní Evropě nainstaluje během velice krátké doby několika měsíců bezdrátové připojení k Internetu standardm Wi-Fi, tj. vysokorychlostním připojením, které bude moci zdarma využívat každý návštěvník kavárny, který si přinese notebook či kapesní počítač s Wi-Fi adaptérem – zřejmě stejně jako uživatelé v okruhu pár metrů až desítek metrů od kavárny.

(Kdo je to Starbucks: světově jednoznačně dominující řetězec značkových kaváren typu fast-food: všechny nabízejí totéž, je to předražené a nedá se to moc jíst či pít. Z tohoto důvodu je podnik plný lidí a firma profituje. Starbucks má roční obrat asi 3 miliardy dolarů a je miláčkem investorů).

Partnerem pro konektivitu je T-Mobile, která provede vybavení všech kaváren konektivitou T1 (údajně), třetím partnerem, který dodá další infrastrukturu, je Hewlet-Packard.

Wi-Fi adaptéry budou zanedlouho v každém mobilním zařízení, a i dnes, pokud si je kupujete jako přídavné, stojí pár dolarů – uživatelé tedy budou a velmi brzy. Mít hotspot na každém druhém rohu ve velkém městě, a navíc v relativně příjemném prostředí, kde je možné si dát drobné občerstvení – to je víc než dobrý nápad, to je vysloveně atraktivní lákadlo.

Jak ale budou tyto tři firmy na projektu těžit? Jakkoli svůj projekt okázale propagují, v otázce zpoplatnění jsou zatím všechny tiché – oficiálně jde o projekt, který je „zatím zdarma“, čímž firmy dávají najevo, že to v budoucnu může být zdarma i nemusí.

Buď už provozovatelé přesně vědí, kdy a jakým způsobem službu zpoplatní, ale nechtějí to oznámit, aby nalákali zákazníky na službu zdarma a nechali je si na ni zvyknout, nebo, což je podstatně pravděpodobnější, budoucnost neodhadují a nechávají si všechny dvířka otevřené.

Ve vzduchu totiž visí ještě příliš mnoho neznámých. Jednou je, zda tento deal nepřivede k Starbucksům tolik zákazníků a nezvýší jim čepování kávy takovou měrou, že se to firmě bohatě vyplatí jako přídavná služba zdarma. Naopak, pokud se kavárny zaplní studenty, kteří neutratí ani cent, ale budou mnoho hodin okupovat stoly a stahovat si přes vysokorychlostní Internet filmy, lze zpoplatnění rychle očekávat. Dále není vůbec jasné, jak moc se bude technologie Wi-Fi šířit a k čemu se vůbec bude využívat. Jestli, jak říkají její proponenti, se po světě a hlavně po velkých městech rozšíří jako stepní požár, takže hot spotů s volným přístupem budou všude stovky, není co zpoplatňovat; a naopak.

Rozhodně je toto ohlášení velmi zajímavým indikátorem, že se vítr obrací. Udělat něco grandiózního na Internetu a udělat to zdarma je čin v poslední době téměř zakázaný. To, že se pro něj rozhodly tři velké firmy – a přivést T1 linku do 3200 míst není levný špás – ukazuje na to, že ztráta víry v Internet naštěstí nebyla kompletní, a třeba také na to, že tyto tři firmy už vědí něco, co ostatním ještě nedošlo.

Diskuze (28) Další článek: Thoroughbred - problémy s výtěžností, schopnost přetaktování občas vázne

Témata článku: Internet, Wi-Fi, Volný přístup, Deal, Fast Food, Wi-fi přístup, Přístup, Wi-Fi Hotspot, Velké město, Hot Spot, Bude, Starbucks, Food


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook