Wi-Fi přístup k Internetu bude v 3200 kavárnách

Ke kafíčku dostanete neomezené brouzdání přes linku o kapacitě T1; zadarmo?
Nejznámější světová síť kaváren Starbucks se rozhodla k bezprecedentnímu kroku – v celkem 3200 svých kavárnách v USA a západní Evropě nainstaluje během velice krátké doby několika měsíců bezdrátové připojení k Internetu standardm Wi-Fi, tj. vysokorychlostním připojením, které bude moci zdarma využívat každý návštěvník kavárny, který si přinese notebook či kapesní počítač s Wi-Fi adaptérem – zřejmě stejně jako uživatelé v okruhu pár metrů až desítek metrů od kavárny.

(Kdo je to Starbucks: světově jednoznačně dominující řetězec značkových kaváren typu fast-food: všechny nabízejí totéž, je to předražené a nedá se to moc jíst či pít. Z tohoto důvodu je podnik plný lidí a firma profituje. Starbucks má roční obrat asi 3 miliardy dolarů a je miláčkem investorů).

Partnerem pro konektivitu je T-Mobile, která provede vybavení všech kaváren konektivitou T1 (údajně), třetím partnerem, který dodá další infrastrukturu, je Hewlet-Packard.

Wi-Fi adaptéry budou zanedlouho v každém mobilním zařízení, a i dnes, pokud si je kupujete jako přídavné, stojí pár dolarů – uživatelé tedy budou a velmi brzy. Mít hotspot na každém druhém rohu ve velkém městě, a navíc v relativně příjemném prostředí, kde je možné si dát drobné občerstvení – to je víc než dobrý nápad, to je vysloveně atraktivní lákadlo.

Jak ale budou tyto tři firmy na projektu těžit? Jakkoli svůj projekt okázale propagují, v otázce zpoplatnění jsou zatím všechny tiché – oficiálně jde o projekt, který je „zatím zdarma“, čímž firmy dávají najevo, že to v budoucnu může být zdarma i nemusí.

Buď už provozovatelé přesně vědí, kdy a jakým způsobem službu zpoplatní, ale nechtějí to oznámit, aby nalákali zákazníky na službu zdarma a nechali je si na ni zvyknout, nebo, což je podstatně pravděpodobnější, budoucnost neodhadují a nechávají si všechny dvířka otevřené.

Ve vzduchu totiž visí ještě příliš mnoho neznámých. Jednou je, zda tento deal nepřivede k Starbucksům tolik zákazníků a nezvýší jim čepování kávy takovou měrou, že se to firmě bohatě vyplatí jako přídavná služba zdarma. Naopak, pokud se kavárny zaplní studenty, kteří neutratí ani cent, ale budou mnoho hodin okupovat stoly a stahovat si přes vysokorychlostní Internet filmy, lze zpoplatnění rychle očekávat. Dále není vůbec jasné, jak moc se bude technologie Wi-Fi šířit a k čemu se vůbec bude využívat. Jestli, jak říkají její proponenti, se po světě a hlavně po velkých městech rozšíří jako stepní požár, takže hot spotů s volným přístupem budou všude stovky, není co zpoplatňovat; a naopak.

Rozhodně je toto ohlášení velmi zajímavým indikátorem, že se vítr obrací. Udělat něco grandiózního na Internetu a udělat to zdarma je čin v poslední době téměř zakázaný. To, že se pro něj rozhodly tři velké firmy – a přivést T1 linku do 3200 míst není levný špás – ukazuje na to, že ztráta víry v Internet naštěstí nebyla kompletní, a třeba také na to, že tyto tři firmy už vědí něco, co ostatním ještě nedošlo.

Diskuze (28) Další článek: Thoroughbred - problémy s výtěžností, schopnost přetaktování občas vázne

Témata článku: Internet, Wi-Fi, Přístup, Volný přístup, Fast Food, Wi-fi přístup, Food, Deal, Velké město, Hot Spot, Wi-Fi Hotspot, Starbucks


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky