Wi-Fi na deset kilometrů?

Kalifornská firma tvrdí, že s vylepšením technologií 802.11 dovede obsluhovat okruh o poloměru deseti kilometrů, bez nutnosti přímé viditelnosti.
Wi-Fi, současná superhvězda v komunikačních technologiích, poskytuje internetovou konektivitu bez drátů a bez přímé viditelnosti mezi přijímačem a vysílačem – podobně jako je tomu například u mobilní komunikace. Odpadají kabeláže, odpadá nutnost přímé viditelnosti mezi vysílačem a přijímačem, vybavení je levné a rychlost vysoká. Představu internetové rajské zahrady jménem Wi-Fi nabourává jedna skutečnost: dosah je malý, v desítkách a stovkách metrů. Proto také vzniká název hotspot – v porovnání s plochou města jde skutečně o bod. Pokrýt velké město internetovou konektivitou prostřednictvím Wi-Fi už bohužel levné není: několik kilometrů čtverečních by si vyžádalo stovky hotspotů, je nutné přivést megabity ke každému z nich a tak dále. Proto se Wi-Fi označuje jako ideální technologie pro prostory firmy, kavárny, letištního terminálu a podobně.

Kalifornská firma s příznačným názvem 5G Wireles Communcations tvrdí, že dokáže vybudovat Wi-Fi s poloměrem dosahu až deset mil – to by znamenalo, že například většinu českých, ba i moravských krajských měst by bylo možné obsloužit jedinými vysílačem, umístěným navíc prakticky kdekoliv (bez nutnosti vyvýšeného bodu), s obslužností prakticky všech míst ve sklepě včetně sklepů nebo jinak opticky silně odstíněných lokací. V podstatě by Internet byl k dispozici tak jako rozhlasový signál. Firma přitom používá, či to alespoň tvrdí, stále standard 802.11 a nikoli např. 802.16a („Wireless MAN“, MAN = Metropolitan Area Network), pouze s několika „proprietárními rozšířeními“. Nejde přitom o laboratorní pokus: podle tvrzení společnosti je již touto technologií dodáván Internet do kalifornského městečka Garden Grove s cca šestikilometrovou vzdáleností mezi centrem a nejvzdálenějším odběratelem. Službu ale využívá jen několik odběratelů (policejní a hasičské stanice), není tedy vyzkoušeno, zda je možné ji dodat v tomto provedení stovkám nebo tisícům uživatelů; dosahovaná rychlost je 3 Mbps.

Z tohoto jednoho případu, jakkoli nadějného, se ještě nedá mnoho vyvodit. Pokud by toto bylo možné bez jiných překážek opakovat, získá Wi-Fi význam doslova světoborný. Z pohledu připojení k Internetu přestane být vůbec relevantním problém poslední míle, který dnes udržuje faktický monopol Telecomu: lokální internetový provider se napíchne na vysokorychlostní linku, navíc bez nutnosti ji kamkoli „tahat“, přivádět optiku ke stožárům a na vrcholky kopcům, koupí konektivitu, na stůl postaví Wi-Fi centrálu a začne prodávat přístupová hesla komukoli, kdo zaklepe na dveře. Rajská zahrada Internetu je dokonána: nízké náklady na straně provozovatele a velmi nízká vstupní bariéra vyvolají ostrou místní konkurenci a ceny půjdou dolů. Podle firmy 5G jde o „výkonnost broadbandu za cenu dial-upu“: firma nabízí 2xT1 za 30 dolarů paušálně měsíčně – samozřejmě bez počítání objemu dat, neboť takováto zhovadilost se v rozumných zemích nenosí. Wi-Fi v tomto provedení je najednou velmi silnou alternativou k DSL/ADSL: ceny srovnatelné nebo nižší, provedení komfortnější, dodavatel skutečně „kdokoli“ bez nutnosti tunelovat se přes dráty telekomunikačního operátora, bez nutnosti čekat, až se jeho pánové laskavě uvolí někomu poslat svoje ceníky. Už aby to tu bylo.

Diskuze (33) Další článek: Nový MP3 přehrávač na CD od iRiver

Témata článku: Internet, Wi-Fi, Laboratorní pokus, Area, Levná alternativa, Přímá viditelnost, Srovnatelná technologie, Rozumná cena, Dosah, Garden, Mana, Kilometr, Kopec, Kilo, Vysoký dosah, Area 51, Přímý signál, Přímý pohled, Nízká cena, Wi-Fi Hotspot


Určitě si přečtěte

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 54

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč