Wi-Fi | Síť

Wi-Fi má nového sourozence. Přivítejte HaLow optimalizované pro IoT

Zdroj: Pete Linforth / Pixabay
Wi-Fi má nového sourozence. Přivítejte HaLow optimalizované pro IoT | Zdroj: Pete Linforth / Pixabay

Pět let jsme o této technologii neslyšeli, ale konečně je připravená k ostrému provozu. Wi-Fi Alliance včera oznámila, že spouští certifikační program pro zařízení využívající síť HaLow postavenou na standardu IEEE 802.11ah.

Jde o příbuznou technologii Wi-Fi a WiGigu. Zatímco ta první běží v pásmech od 2,4 do 6 GHz, druhá pak na frekvencích 60 GHz, HaLow se posouvá do subgigahertzových bezlicenčních spekter. V evropském kontextu půjde o frekvenci 868 MHz, která se používá pro různé dálkové ovladače a komunikaci IoT.

Pro tytéž účely má sloužit i HaLow. Nevyniká přenosovou rychlostí, přednostmi jsou hlavně dlouhý dosah (tvůrci optimisticky mluví až o kilometru), malý odběr (výdrž na baterky i několik let) a bonusové funkce.

Klepněte pro větší obrázek

Od Wi-Fi si HaLow půjčuje autentizační protokol WPA3 a nativní podporu IP. Standardizace navíc usnadní komunikaci různých zařízení a jako centrální prvek bude moci fungovat například patřičně vybavený Wi-Fi router.

Ani s těmi rychlostmi to nakonec nebude tak špatné. V závislosti na použité modulaci, šířce kanálu a počtu souběžných streamů může být propustnost od 150 kb/s do 80 Mb/s. V konfiguraci pro rychlé přenosy samozřejmě klesne dosah a naopak. Wi-Fi Alliance proto věří, že HaLow najde uplatnění i pro přenos obrazu z bezpečnostních kamer.

Výrobci již připravují čipsety podporující HaLow, v příštím roce by na trhu mělo být až 10 milionů produktů využívajících tuto síť. Kromě domácího internetu věcí se mají využívat také ve zdravotních zařízeních, zemědělství nebo smart city.

Diskuze (5) Další článek: Spotify testuje novou záložku s videi. Jako by z oka vypadla TikToku

Témata článku: Technologie, Hardware, Internet, Wi-Fi, Síť, Dosah, Alliance, Frekvence, Zařízení, Sourozenci, GHz, Dálkový ovladačRusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína