jirkalbc
16. 4. 2015 • 21:37

Ahoj, přesně tohle jsem taky u routeru řešil díky za info.A ještě mě zajímalo jak rychle router dokáže přenášet v domácích podmínkách internet. A našel něco zajímavého. viz:https://youtu.be/WfUJqm4PycE... 🙂

Walkeer_CZ
9. 2. 2014 • 22:43

802.11g je dnes již zastaralý, a to nejen kvůli nízké rychlosti, ale hlavně proto, že nemá implementovánu podporu šifrování WPA2 – používá starý prolomitelný WEP Více na: http://www.zive.cz/clanky/wi-fi-jak-si-zajis... ... Pane autore, kdyz uz tomu sam nerozumite, alespon prosim nemystifikujte lidi!! sifrovaci standard WPA2 802.11g samozrejme podporuje a vsechny novejsi zarizeni jej umi. OMG!

Ml
9. 2. 2014 • 0:49

Mate prosim nekdo doporuceni na WIFI NAS a jaky nejlepsi router k tomu (router max. do 4-5k) ? Naposledy o tom mluvil Kuba Cizek v Tydnu Zive asi 3-4 tydny zpet > Kubo, co si nakonec koupil ? :)Je to na doma (pudni byt ze sadrokartonu, doufam, ze ten wifi moc nebrzdi), protoze NAS potrebuji dat do mistnosti, kde neni LAN a elektrinu budu muset vytahnout z osvetleni asi... :(Diky vsem ! :)

TA
6. 2. 2014 • 19:59

"Často dostanete z takového Wi-Fi routeru jen šíři kanálu 20 MHz a fyzická rychlost klesne na 72 Mb/s"
-> vie mi niekto ozrejmiť tento výpočet? Ako možno prepočítať šírku kanálu na prenosovú rýchlosť?

Michael Stanovský
Michael Stanovský
6. 2. 2014 • 17:54

Ty bláho, a jak se mám asi vyhnout notebookům, telefonům a jiným zařízením, když mám WiFi síť právě kvůli notebookům a telefonům. Pevný počítač připojím k pevnýmu drátu Ethernet a mám gigabitovou síť.

František Scherbaum
6. 2. 2014 • 16:26

super článek, hned jsem oskenoval okolí a přesunul se na doporučené kanály :)

Michal Sukatý (SUK)
6. 2. 2014 • 1:33
West70
6. 2. 2014 • 0:28

ikk33:
MIMO moze byt problem mozno tak pre radia, ktore programuju ludia, ktory nemaju detailnejsie znalosti z radioelektroniky, Mikrotik nevynimajuc. Niektore timy (napriklad ludia z Atheros) su na tom odborne znacne navysi a urcite maju k dispozicii aj meracie a vyvojove laboratorium a ani tak tie ovladace nerobia tak aby boli pouzitelne pre zvlast tazke podmienky vysokych interferencii. RTL ma skvely hardware, ale ovladace su na tom pod psa. Intel si vymyslel, ze BaseBand procesor bude mat v hlavnom CPU, cim si chcel ulahcit pracu a jeho radia pre cokolvek su nieco ako softwarovy modem. V Ralinku este stale neviedia spravne vypocitat hodnoty sumu aj ked ich nove chipsety vracaju priamo hodnotu SNR a tak by sme mohli pokracovat.
Mikrotik nieje o nic lepsie na tom ako ine radia pokial je na pasme vacsie mnozstvo sieti nez niekto vobec videl. Ja ich mam napriklad okolo seba viac ako 120 a nezohnal som 2.4G klienta, ktory by nemal problemy s vypadavanim, sekanim sa a podobne. Doslo to az tak daleko, ze som si kvoli tomu napisal vlastny ovldac pre wifi kartu aby som mohol prijimat ani nie tak velmi vzdialene AP (300m). S uspechom ho pouzivam aj pre vnutornych klientov a nemam problem ist na maximum rychlosti co dokaze karta a to aj popri dalsich aspon 8 sieti co karta vidi. AP mam mimo domu v pristavbe vzdialenej 20m cez tri steny.Mozno sa budu niekomu hodit trocha presnejsie udaje.TCP rychlosti prenosu z tej tabulky budu zrejme dost skreslene. Moja skusenost hovori, ze v mode 11g je mozne dosiahnut prenosovu rychlost na linkovej vrstve napriklad aj 31Mbps. MPDU obsahujuce TCP pakety, prenasam rychlostou 28Mbps a Total Commader mi ukazuje rychlost 3.5MB/s. Technicka dokumentacia pre 11b/g chipset, ktory pouzivam hovori, ze maximalna dosahovana rychlost na linkovej vrstve moze byt az 35Mbps. Co sa tyka dosahu a pokrytia je to u wifi trocha inak ako je prezentovane.
Dosah sa u wifi urcuje bezporuchovym prijmom informacneho ramca siete (beaconu), ktory je vysielany zvycajne na najnizsej prenosovej rychlosti aku je mozne pouzit v nastavenom mode. Zvlast pre 11n na 2.4GHz je dosah a pokrytie dost komplikovana tema, pretoze N-kovy prijimac ma pre MCS0 inu citlivost ako pre najnizsiu rychlost na ktorej sa vysiela Beacon.
Urcenie pokrytia sa vyrazne komplikuje ak existuju v priestore interferencie a tie v internych priestoroch existuju vzdy, preto neexistuje univerzalna rada na to, ktore wifi bude lepsie.Pri nastaveni na 40MHz sa vzajomne nic neprekryva. Zabezpecuje to ortogonalita vysielanych subnosnych vytvorenych na kazdu stranu okolo strednej frekfencie. Modulacna sirka 11g signalu je 16.25MHz a 11n tusim 35.625MHz (pri nastaveni na 40MHz). To, ze sa hovori o 20, alebo 40 MHz je len to, ze je takto definovany kanalovy raster, ktory mimochodom nevyhovuje pre 11b. Modulacna sirka tychto signalov je az 22MHz.Malo kto vie, ze 11ac ma tragicky nizku efektivitu na PHY vrstve a navysenie TCP rychlosti je mozne napriklad agregaciou ramcov. To bohuzial nejde ale donekonecna. Efektivita 11b=75%, 11g=60%, 11n=18%, 11ac=6%
Suvisi to s fixne nastavenymi hodnotami pre pristup na radiovy kanal.
Vylepsenie sa uz rysuje v podobe WiFi nano, takze je mozne, ze za nejake 3 roky budeme prezbrojovat znova na iny standard.

Názor byl 1× upraven, naposled 6. 2. 2014 14:30

jozef Pistanek
5. 2. 2014 • 23:53

MOR a CHOLERA kazdej diskusie o sietach, routovani a pod, MICROTIK FANS...3-[Budu vam tlacit produkt na ktorom niesu schopny vytvorit za 10 rokov ani poriadne pracujuce GUI.
Ze si tu robia reklamu v dskusi by mal kazdy admin mazat panov z firmy nekrotic ..
To ako keby apple produkty boli zalozene na nejakom starom lunex distre a jobs by vam tlacil do hlav ze to my sme dobry len vy sa ucte..
😀http://www.smallnetbuilder.com/... B-]

cannon522
cannon522
5. 2. 2014 • 22:24

mám dva notebooky a pro každý jsem si pořídil wifi do usb WNDA 3100v2 a A6200 jen kvůli pásmu 5GHz.Pásmo 2,4 jsem nechal jen pro smarthpony a tablety.v pásmu 2,4GHz je zde asi 10 zařízení a byl problém ze signálem, lze sledovat na programu netgear genie.jinak připojení od upc 120/12 router netgear WNDR 3700,ale uvažuji o WNDR R7000.

Martin Karásek
5. 2. 2014 • 20:50

Sbírka fakt užitečných informací prolnutá naprostými bláboly a nesmysly.
Teda taky je tam spousta v praxi nepoužitelné teorie, kterou autor někde načetl a nikdy ji ve skutečnosti neviděl.
Jo a hlavně se všichni nechte omámit vysokou propustností vaší domácí bezdrátové sítě, hýřící decibely a odrazy, abyste se pak po drátě připojovali desetimegabitem do internetu, protože na nic jiného to většina lidí nepoužívá.

lokS4
5. 2. 2014 • 13:34

Timecapsule (2013)Od doby kdy jsem koupil Timecapsuli, tak propálí bez problému 2 patrový dům, dokonce jsou i 3 čárky v garáži
Pokryje i přilehlou zahradu kolem domu :))))
Matce do bytu jsem koupil Airport Extreme, od doby kdy jsem ho koupil sousedi si stěžují, že jim Wi-Fi blbne 😃Takže Apple je v tomto hovádko, pálí to pěkně, stabilita perfekt, a Wi-Fi AC je BOMBA ! Synchronizovat 128GB iPad po Wi-Fi no problemo :))) luxus

Lukáš Černý
5. 2. 2014 • 13:03

Hurá, konečně někdo aspoň trochu nakousnul ty antény a jejich zisk. Mnohdy totiž čtu "ten můj router má jen 2dbi antény, oni zase jen šetří, vždyť jsem viděl už i 12dbi" - prostě logika typu vyšší číslo=lepší...

Radomír Pleskač (RP_Ancap)
Radomír Pleskač (RP_Ancap)
5. 2. 2014 • 12:23

1. Naprostá většina 802.11g zařízení co je dnes v provozu si bez problému poradí s WPA2 zabezpečením.
2. Autor píše rychlosti v různých jednotkách, což nás samozřejmě nerozhodí ale laika můžete zmátnout pokud píšete v jedné části článku v Mb/s a v druhé v MB/sJinak pěkný článek.

Andy LSP
Andy LSP
5. 2. 2014 • 10:38

DOTAZ: Mě by zajímalo, jestli existujou nějaké hygienické normy a opravdu seriózní studie o přípůstnosti nebo škodlivosti Wi-Fi záření v bytě. Wi-Fi router má dnes v domácnosti už hodně lidí. V takto zamořené místnosti Wi-Fi signálem jsem někdy celý den. Obávám se, abych z Wi-Fi signálu neměl rakovinu ! 🙁

ikk33
5. 2. 2014 • 10:32

Dovolím si trochu zareagovat na tento článek z pohledu správce sítě. Takže:
1) V EU je povolených běžně jen 11 kanálů a v některých státech jako ČR 12 a 13 kanál. V pár státech na světě dokonce 14 a 15 (myslím, že je to Japonsko). Bohužel spousta hloupých zařízení (tablety a telefony) jsou od výroby nastaveny jen na 1-11 kanál, ale většinou se to dá povolit i na víc. Ale to je pro 90% populace, neřešitelný problém.
2) Na 99% hloupých klikačů, bohatě stačí i to WEP šifrování na dalších 0,9%, už to chce WPA nebo WPA2 a na to 0,1% vám nepomůže ani svěcená voda. Ale těch je naštěstí opravdu jen hooooodně malinko. A jak již zde na fóru bylo napsání, jestli máte WPS (většinou ano), tak v podstatě máte otevřené AP pro nevítanou návštěvu a prolomení WPS dnes již není otázkou dní ale minut. Osobně všeobecně považuji technologii MIMO za mor. Bydlím ve městě a vím jaký je zde problém s vzájemným rušením domácích AP, takže stačí abyste si koupily pěkný, hloupý TP-Link (nejen TP-Link, v podstatě cokoliv) s 802.11n a ideálně ještě s 3x3 MIMO, který svou "kvalitu" přenosu rve přes výkon a garantuji vám, že minimálně vaší sousedé si na plynulý youtube můžou nechat zajít chuť. Co bude následovat? No co. Soused si koupí větší anténu (ano už jsem viděl v paneláku AP s 3x3 a 10db anténou a člověk se velmi divil, proč to funguje tak špatně, vždyť má 10db antény, a svůj signál chytá i na 200m vzdálené autobusové zastávce). Takže začne rušit, ještě větší okolí, včetně vás. Atak dále...... A 40MHz šířka kanálu, tomu ještě nasadila korunu.Ještě malé zamyšlení k domácím AP. Bohužel nejlevnější s**čky opravdu jen ku*ví pásmo jako takové (frekvenční úniky do vedlejších kanálu, nedodržení spektrální hustoty a vysílací výkony radši ani nezmiňují atd...), ale mnohdy se to týká i velmi drahých AP. Protože aby výrobce ušetřil 5c, tak tam dá ty nejlevnější antény. Pak se stačí podívat na osciloskopu, co z toho leze ven a je vám jasné, že tohle opravdu nemůže správně fungovat. Navíc výrobci nás, svou cenovou politikou nutí do toho, že si samy nevědomky ničíme pásmo 2,4GHz. Kdysi, když si někdo koupil domů AP, slušně zvedl telefon, náš technik k němu zajel, a vše nastavil jak se patří a sluší (vysílací výkon, kanál, šifrovaní, případně i nějaký ten základní FW). Dnes si koupíte s*ačku za 400,- a pro některé chudáčky je i tohle hodně (omlouvám, se, nechci se nikoho dotknout, ale dát 400,- za WiFi a ještě brečet že je to hodně, je už na mě silné kafe, obzvláště když vím, že dotyčný sedí od rána v hospodě a hostinský to není), zapne to do sítě, když ještě trefí ten správně barevně odlišený konektor s nápisem Internet, tak to je úspěch a hle "Máňo, ono to funguje!". No co aspoň někteří z nás máme internet zadarmo :) Opravdu už poslední dovětek :) V naší síti klientům silně doporučujeme Mikrotik RB951-2n (kdo zná platformu Mikrotik, netřeba blíže představovat), je to malé šikovné AP, do paneláku akorát. A pro nás správce sítě, má ještě tu výhodu, že spoustu problémů můžeme s klientem pořešit hned po telefonu. Případně do FW dáme pár základních pravidel ať nám z nebo do sítě neleze bordel z zavirovaných PC. A to že to umí jen 802.11n 1x1 vítám spíše jako plus, stejně dnešní levné výrobky (telefony, notebboky, televize atd....) si o MIMO můžou nechat jen zdát a pásmo 5GHz je už vyloženě jen Sci-Fi, i když pár vlaštovek se najde. Navíc stejně jestli máte nějaké hloupé AP (ASUS, TP-link....) a dáte si do FW nějaké základní pravidla, pro ten psychologický pocit bezpečí, tak to neutáhne jeho CPU.Jinak opravdu pěkný článek (až na pár nepřesností) a autor si zaslouží jednoznačně palec nahoru, za pokus osvěty.

Názor byl 3× upraven, naposled 5. 2. 2014 10:50

Anonymizovaný
5. 2. 2014 • 10:14

Jen pro referenci, článek je kompletně zkopírovaný z listopadového čisla Computeru.
http://www.zive.cz/archivcasopisu/computer.asp...
strana 86

Marek Stejskal (mara666)
Marek Stejskal (mara666)
5. 2. 2014 • 10:10

A co zmínka o ČTÚ?

0lda
0lda
5. 2. 2014 • 8:56

ad. "nejnovější", už od roku 2006 musí umět všechny ap wpa2, ve městě se vyplatí drahé ap 2.4/5 s fičurami (né d-tp-link)

Martin Kozak
Martin Kozak
5. 2. 2014 • 8:49

"Úpravou fyzické a linkové vrstvy a zavedením technologie MIMO (vícecestné šíření signálu) přináší reálnou rychlost i více než 100 Mb/s. Existují však routery a i mnohé notebooky pouze s jedinou anténou (1T1R – jedna anténa u vysílače, jedna u přijímače), takže nemohou využít technologii MIMO, čímž teoretická rychlost klesá na 150 Mb/s"To je trochu nešťastně napsané, protože to vypadá, že se dvěma anténami dosáhnu 100 Mb/s, zatímco s jednou jen 150, což jaksi nedává smysl. Asi by to chtělo nesrovnávat reálnou a teoretickou rychlost.

Názor byl 1× upraven, naposled 5. 2. 2014 08:53

zivyk
5. 2. 2014 • 8:48

Snad autor nemyslel toto vazne:
...standard 802.11g je dnes již zastaralý,.... ale hlavně proto, že nemá implementovánu podporu šifrování WPA2 – používá starý prolomitelný WEP.
Vacsi blud som necital.

heykal
5. 2. 2014 • 8:07

Kdo si myslí, že když má ten router, s podporou šifrování WPA2, WPA(2)-PSK, že je v bezpečí je na omylu. Stačí, aby měl router zapnutou WPS,... a je to otázka pár hodin, max dnu. A pro většinu uživatelů je snadnější kliknout např u TP linku se to jmenuje QSS (Quick Security Setup) u jiných výrobců se to jmenuje jinak, nastavit tak rychle wifi a ejhle "zadní vrátka" máte otevřená.Kdo si myslí, že je to kec ať si přečte:
http://www.mrpear.net/cz/blog/386/prolomeni-wpa... ... a na youtube je taky hodně videí s touto problematikou už né v teorii, ale v praxi B-]Co si budeme nalhávat nejlepší jistota je kabel (vím je to nepohodlné, rozvody neestetické a dnes to není in...) ale je to téměř 100 % způsob ochrany, aby mi někdo ze sousedů nezkoušel hacknout mojí síť (neberu v potaz fyzické manipulace s kabelem atd.), jen v paneláku má skoro každá rodina internet a wifi routerů se v jednom vchodě najde několik. 😝

Dupl3xx
5. 2. 2014 • 7:53

Jak tedy nejlépe pokrýt 3 patra. Jde mi o to, aby byla viditelná pouze 1 sít, která se bude posilovat například ze 2 AP (když budu v mezipatře). Nakreslil jsem jednoduchej obrazek, abych to slozite nevysvetloval. Tak nějak jako se to jeví na univerzitě. Po celé škole je 1 wifi. Nechci zasilovač signálu (každé Ap bude napojené přes LAN)http://goo.gl/ITf4lu...
Děkuji moc

bigt
bigt
5. 2. 2014 • 7:48

To rozšíření signálu (repeater) jsem chtěl zkusit v praxi s routry Tenda W308R a ono nic. Postupuju podle návodu a přesto mi to signál nepošle dál a ten, který by měl posílat signál dále se zasekne a nepomůže nic než reset.:-/

Jaromír  Kokeš (nocturne.op.15)
5. 2. 2014 • 7:35

Diky, slusny clanek!

Určitě si přečtěte

Články odjinud