Zástupci Intelu a Broadcomu včera poprvé demonstrovali schopnosti chystané verze Wi-Fi fungovat napříč zařízeními různých výrobců. Intel dodal notebook s vlastním síťovým čipem, Broadcom zase access point. Rychlostní test Wi-Fi 7 ukázal přenos 5 Gb/s, pětkrát více než u „šestky“.
Nová verze tak prakticky nabídne totéž, co Wi-Fi 6 slibuje pouze teoreticky. Za příznivých podmínek při přímé viditelnosti a kratší vzdálenosti bude domácí bezdrát rychlejší než Ethernet. V počítačích dnes běžně bývá jen 1Gb/s síťovka, v lepších pak 2,5 Gb/s. Existují i 5- a 10Gb/s varianty, avšak ty potkáte jen zřídkakdy.
Wi-Fi 7 stojí na připravovaném standardu 802.11be, jehož dokončení se očekává v roce 2024. Propustnost sítě zvyšuje třemi způsoby. Šířka kanálů se zdvojnásobí na 320 MHz, počet souběžných datových streamů se zdvojnásobí na 16 a využije se efektivnější modulace 4096-QAM, která oproti současné 1024-QAM zvládne na jeden Hertz přenést o 25 % více informací.
Nejlépe vybavený Wi-Fi router s 16 anténami by tak mohl nabídnout až 46 Gb/s. Běžně však ani ty nejlepší nikdy nevyužívají maximální potenciál daného standardu. Nehledě na to, že ani koncové zařízení jako mobily a počítače nedisponují tím nejlepším.
Spolupráce Intelu a Broadcomu má ukázat, že Wi-Fi 7 se již blíží. I jiní výrobci jako Qualcomm a MediaTek se tváří, že první kompatibilní zařízení by mohla přijít koncem letošního roku nebo začátkem příštího. Pokud se tak stane, půjde ještě o velkou exotiku. Wi-Fi 7 totiž zatím pořád existuje jen ve formě návrhu (draftu) a specifikace by se měly uzavřít až za dva roky. Teprve tehdy může odstartovat masivní nasazení.
Broadcom v této souvislosti uvádí, že díky Wi-Fi 7 si pořádně užijeme i video v 16K. To je ale hodně vzdálená budoucnost, když i 8K je velká vzácnost a ani 4K (16× menší než 16K) ještě není samozřejmostí.
Nejoblíbenější Wi-Fi routery
Další oblíbené Wi-Fi routery