Intel | Wi-Fi | Router

Wi-Fi 7 spojí počítače rychleji než kabel a otevře éru videa v rozlišení 16K

Zástupci Intelu a Broadcomu včera poprvé demonstrovali schopnosti chystané verze Wi-Fi fungovat napříč zařízeními různých výrobců. Intel dodal notebook s vlastním síťovým čipem, Broadcom zase access point. Rychlostní test Wi-Fi 7 ukázal přenos 5 Gb/s, pětkrát více než u „šestky“.

Nová verze tak prakticky nabídne totéž, co Wi-Fi 6 slibuje pouze teoreticky. Za příznivých podmínek při přímé viditelnosti a kratší vzdálenosti bude domácí bezdrát rychlejší než Ethernet. V počítačích dnes běžně bývá jen 1Gb/s síťovka, v lepších pak 2,5 Gb/s. Existují i 5- a 10Gb/s varianty, avšak ty potkáte jen zřídkakdy.

Wi-Fi 7 stojí na připravovaném standardu 802.11be, jehož dokončení se očekává v roce 2024. Propustnost sítě zvyšuje třemi způsoby. Šířka kanálů se zdvojnásobí na 320 MHz, počet souběžných datových streamů se zdvojnásobí na 16 a využije se efektivnější modulace 4096-QAM, která oproti současné 1024-QAM zvládne na jeden Hertz přenést o 25 % více informací.

Nejlépe vybavený Wi-Fi router s 16 anténami by tak mohl nabídnout až 46 Gb/s. Běžně však ani ty nejlepší nikdy nevyužívají maximální potenciál daného standardu. Nehledě na to, že ani koncové zařízení jako mobily a počítače nedisponují tím nejlepším.

Spolupráce Intelu a Broadcomu má ukázat, že Wi-Fi 7 se již blíží. I jiní výrobci jako Qualcomm a MediaTek se tváří, že první kompatibilní zařízení by mohla přijít koncem letošního roku nebo začátkem příštího. Pokud se tak stane, půjde ještě o velkou exotiku. Wi-Fi 7 totiž zatím pořád existuje jen ve formě návrhu (draftu) a specifikace by se měly uzavřít až za dva roky. Teprve tehdy může odstartovat masivní nasazení.

Broadcom v této souvislosti uvádí, že díky Wi-Fi 7 si pořádně užijeme i video v 16K. To je ale hodně vzdálená budoucnost, když i 8K je velká vzácnost a ani 4K (16× menší než 16K) ještě není samozřejmostí.


Nejoblíbenější Wi-Fi routery

TP-LINK Archer AX23 TP-LINK Archer AX23
nabízí 64 obchodů za ceny od 1 183 Kč
Porovnat ceny
TP-Link Archer C6 v3.2 TP-Link Archer C6 v3.2
nabízí 61 obchodů za ceny od 846 Kč
Porovnat ceny
TP-Link Deco M4, 2ks TP-Link Deco M4, 2ks
nabízí 89 obchodů za ceny od 1 142 Kč
Porovnat ceny
TP-Link Archer C6 TP-Link Archer C6
nabízí 40 obchodů za ceny od 779 Kč
Porovnat ceny
TP-Link Deco M4, 3ks TP-Link Deco M4, 3ks
nabízí 71 obchodů za ceny od 2 790 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené Wi-Fi routery


Diskuze (135) Další článek: Stvořený pro komunikaci. Test notebooku Huawei MateBook D16

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Hardware, Intel, Broadcom, Qualcomm, Síť, Wi-Fi, Router, MediaTek, QAM, Síťovka, Notebook, Broadcomu, Rozlišení, Kabel, Počítač