Wi-Fi | TP-Link

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

  • Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery
  • Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste
  • Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Dlouhé měsíce nás výrobci routerů přesvědčovali, že si máme kupovat drahé routery podporující nový standard Wi-Fi 6, dříve známý jako 802.11ax. Nabídka routerů ale zásadně převyšovala nabídku produktů, které k nim můžete připojit. To se naštěstí letos na podzim mění.

Na počátku léta Samsung uvedl telefony série Galaxy S10 podporující Wi-Fi 6, ale až nyní se přidává Apple s iPhone 11 a 11 Pro a také výrobci notebooků. Notebooky s procesory Core 10. generace, které nyní vstupují na trh, často mají podporu Wi-Fi 6, stejně tak si už můžete koupit Wi-Fi 6 karty do notebooků, které umožňují uživatelský zásah dovnitř.

Technickým vlastnostem a hlavním přínosům Wi-Fi 6 jsme se věnovali už před časem v samostatném článku. Tentokrát se na to podíváme více prakticky. Jak nejlépe využít možnosti nového standardu, když už můžete mít v domácnosti více zařízení, které jej podporují.

Vyzkoušeli jsme

TP-Link Archer AX6000 Prémiový výkonný router pro nový standard s osmi anténami v konfiguraci 4×4. Svými možnostmi nastavení víceméně kopíruje ostatní routery TP-Linku, především má výkon na obsluhu více připojených zařízení vysokou rychlostí. Spolehlivý signál dosáhne dál než u levnějších routerů, přesto v domácnosti s horším pokrytím raději pro lepší signál doporučíme mesh řešení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Archer AX6000 se kromě rychlé Wi-Fi chlubí i rychlými porty. Osm antén lze sklopit k tělu

Apple iPhone 11 První generace iPhonu s podporou nové Wi-Fi 6. Ačkoli se Applu vytýká, že nové standardy podporuje často až jako poslední, iPhone 11 důležitý standard nevynechává. Jen jste v systému tak odstíněni od informací o bezdrátové síti, že nemáte šanci poznat, zda jste opravdu připojení k Wi-Fi 6. Většina uživatelů to ale nebude řešit a automaticky využije schopnosti nového standardu.

Klepněte pro větší obrázek
Notebooků je dnes už víc s podporou Wi-Fi 6. V telefonech ale stále jen Samsung a Apple

HP ZBook 14u G6 počet notebooků s Wi-Fi 6 se nyní zvyšuje každým dnem. Na trh totiž přicházejí notebooky s procesory Core 10. generace, kde je Wi-Fi 6 často k dispozici. O něco starší ZBook se ale nemá za co stydět. Kvalitní podnikový stroj je díky Wi-Fi 6 připraven na budoucnost.

Samsung Galaxy S10+ Samsung jako první nabídl telefon s podporou nového standardu, dokonce kvůli němu upravuje i ikonku Wi-Fi na horní liště. Nyní k S10 přidal i Note 10. Samsung je ale zatím jediný výrobce Android telefonů s certifikací pro Wi-Fi 6.

Mám už kupovat Wi-Fi 6 router?

Aktuálně v nabídce obchodů najdete jen velmi drahé routery s podporou Wi-Fi 6. Vysokou cenu způsobují hlavně výkonné čipy, které jsou potřeba pro dosažení maximálních rychlostí dostupných v rámci Wi-Fi 6.

Cenu ovlivňuje zejména počet podporovaných souběžných datových streamů pro zvyšování kapacity připojení. Nejdražší routery podporují 8×8, o něco levnější 6×6 a dobrou zprávou je, že se na trh chystají levné Wi-Fi 6 routery podporující 3×3.

TP-Link by měl během několika týdnů začít prodávat router Archer AX50 v ceně pod čtyři tisíce korun, tedy na úrovni kvalitních dnešních routerů pro 802.11ac. Následně přijde i Archer AX10 v konfiguraci 2×2 s cenou pod dva tisíce korun. Prakticky všechny notebooky a telefony dokáží využít maximálně 2×2 streamy, větší číslo na straně routeru hlavně znamená možnost více takto naplno připojených zařízení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
TP-Link Archer AX10 s cenou pod dva tisíce už z Wi-Fi 6 dělá atraktivní standard

Pokud jste tedy v situaci, kdy potřebujete koupit nový router, nový AX router za cenu AC routeru bude rozhodně lepší volbou. Určitě bude zpětně podporovat starší standardy a současně díky výkonnějším čipům půjde o velmi dobrý router i pro starší standard 802.11ac.

Když máte doma funkční router s podporou 802.11ac a trápí vás jen problémy s dosahem signálu, nový router s Wi-Fi 6 to nezmění. Signál není silnější, neproniká lépe překážkami. Wi-Fi 6 jen na rozdíl od 802.11ac funguje i na 2,4 GHz a dokáže tedy zvýšit rychlosti na tomto pásmu s vyšším dosahem. Přesto při snaze zlepšit pokrytí se ale v praxi více vyplatí jít cestou mesh routerů, než jednoho silného drahého routeru.

 

Pokud vás zatím netrápí problémy s velkým počtem připojených zařízení, není kam spěchat

 

Na trh samozřejmě přijdou i mesh systémy pro Wi-Fi 6 od všech hlavních výrobců. Netgear prodává Orbi WiFi 6, Asus nabízí AX routery s podporou AiMesh, Zyxel routery a extendery MPro Mesh a samozřejmě nesmí chybět ani TP-Link se svým chystaným Deco X10 Wi-Fi 6. V případě AX mesh sítí bych ale zatím doporučil ještě pár měsíců počkat, aby se zlepšila nabídka a ceny se srovnaly.

Jak poznám, že jsem se připojil na Wi-Fi 6?

Pokud máte nový iPhone 11, nepoznáte to. Apple ve své snaze nezahlcovat uživatele zbytečnými informacemi toto neříká. I něco tak obyčejného, jako rozlišení mezi 2,4GHz a 5GHz připojením, není běžně vidět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
iPhone 11 je na detaily připojení skoupý. Samsung Galaxy S10 změní ikonku v liště a jasně ukáže rychlost připojení

Na Androidu s Galaxy S10 to naopak poznáte velmi snadno. Po připojení na Wi-Fi 6 se změní ikonka Wi-Fi sítě na horní liště a přibude na ní malá šestka. Protože ale Samsung používá vlastní prostředí Androidu, není to univerzální řešení.

V pokročilých informacích o Wi-Fi síti nicméně najdete aktuální rychlost pásma. Pokud tam s mobilem těsně u routeru uvidíte násobky 433 Mb/s, jde o standard 802.11ac, pokud násobky 600 Mb/s, jde o Wi-Fi 6 na frekvenci 5 GHz. Mobily mají většinou dvě antény pro dva souběžné kanály, takže tam nejspíš uvidíte 866 Mb/s nebo 1200 Mb/s.

Klepněte pro větší obrázek
Na Windows 10 se vše potřebné dozvíte ve vlastnostech bezdrátové sítě

Na noteboocích s Windows 10 to také zjistíte velmi snadno. Stačí si zobrazit vlastnosti připojené bezdrátové sítě a dole najdete uvedený standard – 802.11ax pro novou Wi-Fi 6 nebo 802.11ac.

Jak správně doma navrhnout Wi-Fi 6 síť?

Wi-Fi 6 je zpětně kompatibilní se všemi staršími standardy, takže se samozřejmě přímo nabízí jednoduše překlopit domácnost a starší zařízení připojit k novému routeru. Tady je ale třeba upozornit, že v takové síti nedokáže zařízení s Wi-Fi 6 využít všechny výhody nového standardu. Stačí, aby se do ní připojilo jediné zařízení zvládající maximálně 802.11ac, a veškerá komunikace degraduje na úroveň staršího standardu.

Přijdete o propracované sdílení pásma, takže například dva notebooky intenzivně stahující a odesílající data musí dávat prostor i chytré zásuvce či žárovce, která do Wi-Fi sítě jen stále křičí „Jsem tady! Nemáte pro mne data?“. Tyto signalizační, datově nenáročné zprávy přitom na starší 802.11ac zabírají stejný prostor jako třeba datově mnohem obsáhlejší přehrávání videa z internetu.

Podobně se Wi-Fi 6 router lépe vyrovná s rušením ze sousedních routerů, takže i v husté zástavbě bude komunikace o něco stabilnější. Pokud totiž zjistí, že právě vysílaný paket ve vzduchu nemá jeho ID, bude vysílat klidně přes něj. Starší 802.11ac počká na dokončení i těch paketů, které danému routeru nepatří. V praxi do toho samozřejmě ještě promluví síla signálu, čím víc ale budou okolní routery přecházet na nový standard, tím méně bude docházet k vzájemným rušením.

Klepněte pro větší obrázek
S využitím sítě pro hosty, které dáte přístup do lokální sítě, můžete oddělit provoz mezi sítěmi pro 802.11ax a 802.11ac. Zařízení s novým standardem nebudou muset dělat kompromisy při komunikaci

Pro plné využití schopností Wi-Fi 6 byste na routeru měli vyhradit samostatnou síť jen pro Wi-Fi 6 zařízení. Routery běžně umožňují hlavní sítě na 2,4 a 5 GHz doplnit i o tzv. sítě pro hosty. Ty mají často menší možnosti nastavení, jde ale oddělenou stejně výkonnou síť s vlastními parametry. Pro naše účely u této sítě pro hosty ještě povolte zařízením přístup do lokální sítě a možnost vzájemné komunikace.

Pro hlavní 5GHz síť (nazvanou například DomaAX) tak nastavte podporu jen pro standard 802.11ax a síť pro hosty s podporou všech standardů pojmenujte Doma. Všechna stávající zařízení zvládající 802.11ac připojíte na síť Doma a těch pár notebooků a telefonů s podporou Wi-Fi 6 připojíte na DomaAX. Díky tomu získají vlastní síť s maximální kapacitou a zbývající starší zařízení pojedou jako dřív.

Postupně, jak budete přidávat další zařízení s podporou Wi-Fi 6, zůstanou ve starší síti jen chytré zásuvky, reproduktory či světla. Těm pak určitě bude stačit jen 2,4GHz pásmo, takže můžete 5GHz síť Doma vypnout, nebo přejmenovat DomaAX na Doma a nechat na ní jen podporu 802.11ax.

Klepněte pro větší obrázek
Seznam certifikovaných Wi-Fi 6 zařízení pro Smart home zatím zeje prázdnotou.
Ještě rok se na tom nejspíš nic nezmění

Také tato drobná bezdrátová elektronika přejde časem na Wi-Fi 6. Ne kvůli vysokým rychlostem, ale především kvůli úsporné datové komunikaci, která nezahltí pásmo a ušetří energii. Bohužel to nebude tak rychle. Letos Wi-Fi 6 přijde hlavně ve výkonných telefonech a noteboocích. Zásuvky, žárovky a další podobná bižutérie se bude aktualizovat až v druhé půlce příštího roku.

Potřebuji vůbec Wi-Fi 6?

Zatímco souvislost špatné kvality Wi-Fi a ikonky na displeji ukazující slabý signál je jasná na první pohled, Wi-Fi 6 řeší mnohem záludnější problém. Když totiž na starší Wi-Fi router připojíte příliš mnoho zařízení, na ukazované síle signálu se to neprojeví. Přesto může kvalita připojení značně klesnout. Zařízení budou křičet jedno přes druhé, snažit se pro sebe urvat co nejvíce kapacity bez ohledu na skutečné požadavky a také čipy v levnějším routeru nebývají navržené na obsluhu tolika zařízení.

Pokud se počet zařízení připojených k domácímu routeru blíží několika desítkám, začnete mít na starších standardech a routerech problém. S tím, jak má často každý člen domácnosti telefon, počítač či tablet, v pokojích chytrá světla, zásuvky, televizory a k tomu několik chytrých reproduktorů, které to vše ovládají, není divu, že počet zařízení roste.

Zatím nemáte jak překlopit celou domácnost na Wi-Fi 6, ale můžete začít přesouvat postupně náročnější zařízení na rychlejší nový standard. Oddělením sítí pro 802.11ac a 802.11ax tak získáte vyšší stabilitu u datově náročných aplikací a lepší kontrolu strukturou vaší sítě.

Pokud vás ale zatím netrápí problémy s velkým počtem připojených zařízení, není kam spěchat. Na trh postupně přijdou levnější Wi-Fi 6 routery a bude z čeho vybírat. A pokud vás trápí hlavně slabý signál z jediného domácího routeru, nedává smysl jej nahradit jediným výkonným Wi-Fi 6 routerem. Mnohem užitečnější bude nákup mesh systému pro 802.11ac, který rozprostře Wi-Fi signál po velké ploše nemovitosti. A bude navíc často levnější, než prémiové Wi-Fi 6 routery, které nyní v nabídkách převažují.

Diskuze (32) Další článek: Ani tentokrát to nejde úplně bez chyb. Poslední velká aktualizace Windows 10 se některým uživatelům „sekne“

Témata článku: Testy, Apple, Video, Internet, Android, Samsung, iPhone, Wi-Fi, Asus, Router, TP-Link, AiMesh, Připojené zařízení, TP-Link Archer, Bižuterie, Připojení, Samsung Galaxy, Standard, Nový standard, Notebook, Wi-fi síť, Galaxy, Axa, Jak, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.cz