WhereIsIt? aneb Dejte sbohem ztraceným souborům

Typická situace: vypálili jste si zálohy důležitých souborů, z nějakého důvodu jste je odstranili z počítače a nyní potřebujete najít jeden konkrétní soubor v množství záložních disků CD a DVD. Můžete začít procházet jeden po druhém, ti pečlivější z vás použijí připravené popisky na obalech. Jde to ale mnohem elegantněji a hlavně rychleji. Stačí použít speciální katalogizační program.

 Plusy / minusy
 + množství modulů
 + tisk a export
 + rychlost
 – jednodušší evidence zápůjček 

WhereIsIt? slouží jako offline katalog obsahu nejrůznějších výměnných médií. V současné době ho použijete především k evidenci obsahu cédéček a dévédéček, nicméně stejně dobře může posloužit pro katalogizaci disket, USB paměťových disků, externích pevných disků a dalších. Jakmile dojde k načtení obsahu média, jsou získané informace uloženy do katalogu, který můžete procházet podobně jako v Průzkumníkovi Windows obsah pevného disku.
WhereIsIt? umožňuje vyhledávání a dokonce zobrazuje i náhledy na soubory, které jsou vypáleny na cédéčku založeném někde v poličce.

Podporuje popisky archivů i informace EXIF

Základ evidence tvoří katalog. Jde o datový soubor, který obsahuje všechny zaevidované informace. Takovýchto katalogů můžete mít několik, záleží čistě na vašich potřebách. Po vytvoření nebo otevření existujícího katalogu můžete přidat obsah nového média.
WhereIsIt? vám nabídne všechny aktuálně dostupné diskové jednotky. Automaticky se vyplní jmenovka disku a nabídne se vložení do aktuálního katalogu – můžete jich totiž mít otevřeno více najednou.

Klepněte pro větší obrázek

Katalog s různými typy evidovaných médií

Než spustíte načtení obsahu (nebo aktualizaci) média/disku, nastavte si, zda má program procházet obsah archivů (balíčky ZIP, RAR a jiné) a zda má importovat i jejich obsah nebo jen popisky. Ke všem procházeným souborům lze vypočítat kontrolní součty CRC, lze importovat popisky z jiných disků v katalogu. Nastavení, které vytvoříte, lze jednoduše určit jako výchozí, takže bude při přidávání dalšího média nabídnuto ve stejné podobě.

Před spuštěním načtení obsahu disku zbývají ještě dvě zásadní nastavení. V prvním můžete omezit složky, které se budou prohledávat. Pokud máte například externí disk, který používáte jak ke skladování dat, tak jejich výměně, můžete do katalogu vložit pouze složky, jejichž obsah tak často neměníte. Další nastavení umožňuje zvolit zásuvné moduly (pluginy), které budou při načítání obsahu disku použity. Tyto moduly slouží pro zpracování nejrůznějších informací z prohledávaných souborů. Díky nim pak můžete v katalogu pracovat s EXIF informacemi, značkami ID3, popisky archivů, náhledy dokumentů a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

Nezapomeňte nastavit použité moduly

Zásuvných modulů najdete v programu opravdu velké množství. Jsou rozděleny na popisovací, formátovací (práce s textem) a náhledové. Myslím, že výchozí výběr by měl stačit většině uživatelů. Postrádal jsem pouze moduly, které by umožnili pracovat se soubory vytvořenými v kancelářském balíku OpenOffice.org. U modulů ještě můžete nastavit maximální velikost získaného popisku a velikosti vytvářených náhledů. Pak vám již nic nebrání spustit proces katalogizace vybraného média.

Soubor na cédéčku, médium v poličce

Během zpracování média je zobrazen malý panel se základními statistickými informacemi. Čím více je souborů na médiu, tím déle trvá jeho zpracování. Běžná cédéčka by měla být zpracována maximálně do několika minut, v závislosti na nastavení může jít o otázku několika sekund. Pokud chcete s programem během této doby pracovat, můžete informaci o zpracování odsunout na pozadí.
Kromě seznamu médií s jejich obsahem můžete využít náhled do katalogu v podobě kategorií. Jednoduše vytvoříte kategorie pro hry, programy, fotografie z dovolené, pracovní obrázky a další. Prohledávání katalogu pak bude mnohem efektivnější. Kromě kategorií podle obsahu můžete média třídit i podle umístění. Vyžaduje to pak jistou disciplínu, protože pokud určíte, že médium se nachází v té konkrétní poličce, měli byste jej tam skutečně odkládat.

Klepněte pro větší obrázek

Evidence roztříděná podle kategorií a umístění

Filmy lze evidovat s využitím IMDB

Po nějaké době máte připraven katalog a naskytne se možnost jej použít. Soubory můžete vyhledávat podle obvyklých kritérií, jako je název a popisek. Zkušenější uživatelé mohou využít tvorbu složitějších vyhledávacích dotazů. Ty umožňují podrobně specifikovat hledaný soubor. Nastavení umožňuje určit, které položky budou prohledávány. Hledání můžete omezit na několik prvních nalezených výsledků, případně lze nastavit prohledávání pouze několika prvních úrovní zanořených složek.

Klepněte pro větší obrázek

Vyhledávací výraz může být složen z několika podmínek

Při běžném procházení máte možnost obarvit soubory podle různých kritérií tak, abyste na první pohled viděli příslušné kategorie nebo umístění. Vybranou složku můžete na požádání otevřít v Průzkumníku – program vás v tom případě požádá o vložení příslušného média. Jednoduše můžete měnit popisky evidovaných položek, sledovat stav zaplnění médií, prohlížet si náhledy fotografií, kopírovat a spouštět soubory. Program
WhereIsIt? nabízí celou řadu funkcí pro práci s položkami v katalogu. Najdete zde mnoho funkcí od přejmenovávání položek až po číslování a hromadné změny. Každému disku lze přiřadit obrázek. Pokud pracujete s filmovým DVD, bude se vám hodit import popisků z IMDB.

Klepněte pro větší obrázek

WhereIsIt? lze použít k prohlížení náhledů fotografií

Povedený export a tiskové sestavy

Protože tvůrce programu ví, že disky se často půjčují, připravil jednoduchou evidenci půjčených disků. V okně, které zobrazuje seznam všech disků evidovaných v otevřeném katalogu, můžete zapisovat kdy jste komu půjčili jaký disk. Nejde o nijak složitou část programu, která by byla srovnatelná se systémy evidence zápůjček v katalozích pro filmové nosiče, ale určitě se bude hodit.

Klepněte pro větší obrázek

Evidence zápůjček je jednoduchá, ale o to rychleji se s ní pracuje

Povedené jsou tiskové výstupy z programu. V jednoduchém generátoru určíte, které údaje chcete na tiskové sestavě mít. Výsledek si pak můžete prohlédnout v náhledu nebo přímo vytisknout. Data ovšem není nutné přenášet pouze na papír. Generátor sestav lze použít také k exportu dat do formátů ASCII text, Excel, RTF, HTML, CSV, SYLK, SQL, XML a do schránky. Komu by generátor sestav připadal příliš složitý, může využít průvodce, který jej k výsledné sestavě dovede krok za krokem.

Klepněte pro větší obrázek

Generátor sestav použijete k tisku i k exportu pro další zpracování

WhereIsIt? je velice povedený program, který existuje již řadu let a získal si mnoho příznivců. Stále je inovován, takže s novou verzí nabízí i nové funkce ještě více ulehčující práci s množstvím souborů, které každý uživatel počítačů časem nashromáždí. Jistě oceníte, že k dispozici je i český překlad.

 WhereIsIt? 3.73.702
 Evidence souborů a médií
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  Robert Galle
 web  www.whereisit-soft.com 
 cena  39,95 USD
 operační systém  Windows 98/2000/XP

Témata článku: Windows, GigaMania, Sestavy, Imdb, Evidence, Obsah, Export

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 229

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 55

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje