WHDI: Zapomeňte na vrtání, je tu HD rozlišení bez drátů

Omezuje vás kabel k monitoru? Chcete bezdrátový projektor? A co mít HDTV po celém domě?
WHDI: Zapomeňte na vrtání, je tu HD rozlišení bez drátů
Kapitoly článku

Společnost Amimon prezentovala v lednu letošního roku na Conusmer Electronics Show (CES) bezdrátovou variantu digitálního HDMI rozhraní pro přenos obrazu a zvuku, kterou označuje jako Wireless High-Definition Interface, zkráceně WHDI. V úterý se objevila zpráva, že je vývoj čipových sad pro zařízení u konce a společnost zahajuje dodávky výrobcům televizorů, projektorů a dalším producentům spotřební elektroniky.

Klepněte pro větší obrázek

Zajisté jde o převratnou technologii, i když se to možná na první pohled nezdá. Po bezdrátu mohou totiž téct až tři gigabity za sekundu. Výkony, které ve srovnání s tím podává nový nejrychlejší rozšířený standard 802.11n, který na jedinou anténu zvládá datový tok 74 Mb/s a pro 248 Mb/s potřebuje už čtyři antény, jsou ve srovnání s tím až směšné. A ani dosah není větší, než v případě Wireless HDI.

Soukromé domácí HD vysílání

A proč by nás něco takového mělo vůbec zajímat? Představte si HD přehrávač v obýváku, na kterém můžete pouštět video s HD rozlišením, které pak chytnete na každém televizoru a monitoru po celém domě. Bez nutnosti vrtat díry na kabely a tahat kabelové rozvody. Nemusíme pořizovat drahé rozbočovače signálu. Představte si, že můžete obraz z počítače v pracovně dostat na obrazovku v ložnici, aniž byste museli stěhovat počítač. A stejně tak můžete po digitálním kanálu po celém domě poslat zvuk. V přednáškovém sále už nebude nutná nepraktická a drahá instalace přespříliš dlouhého HDMI kabelu.

Nejde o jediné řešení svého druhu, zprávy o různých technologiích bezdrátového přenosu obrazu s vysokým rozlišením už se objevují nějaký ten rok. Zatím jsme ale slýchali spíše o dvou konkurenčních řešeních – Wireless HDMI a WirelessHD.

Wireless HDMI – univerzální rozhraní

Na čipových sadách a řešeních s označením Wireless HDMI postavených na UWB (ultrawideband) technologii, za kterou stojí WiMedia Alliance, spolupracují například společnosti Philips, Tzero Tehcnologies či Radiospire network. Díky podpoře UWB by mohla zařízení postavená na technologii Wireless HDMI komunikovat i s ostatními produkty využívajícími tohoto rozhraní – krom HD-DVD a Blu-ray přehrávačů by to mohly být notebooky, digitálními fotoaparáty, kamery a podobně. Problémem je, že maximální teoretická propustnost UWB je 480 Mb/s.

Se ztrátovou kompresí…

V ostrém kontrastu s tím je ale teoretická propustnost klasického HDMI rozhraní, která je už ve specifikaci 1.0 z roku 2002 stanovena na 4,95 Gb/s. Poslední specifikace 1.3 z března letošního roku počítá dokonce s více než dvojnásobkem – 10,2 Gb/s pro vyšší rozlišení. Není tedy jiná šance, než signál posílaný přes Wireless HDMI komprimovat.

Jedním z produktů postaveným na této technologii je Wireless HDMI Extender společnosti Gefen. S ním je ale kvůli nižší propustnosti UWB možné přenášet na vzdálenost až deset metrů signál s rozlišením 720p, nebo 1080i, který prochází ztrátovou kompresí JPEG 2000. Wireless HDMI extender se měl prodávat od září letošního roku.

I bez ní

Philips a Radiospire představili na lednovém CES 2007 produkty postavené na Wireless HDMI. Philips i Radiospire ale u vlastních produktů využívají větší datové propustnosti – až 3 Gb/s, což by mělo dovolit přenášet nekomprimovaný HD stream s rozlišením až 1080p. Philips SWW1800 už měl být k mání v květnu letošního roku za 300 dolarů (v přepočtu něco přes osm tisíc korun s daní), ale máme srpen a jak se zdá, je stále ticho a klid po pěšině.

Klepněte pro větší obrázek

WirelessHD – jen pro televizi

Společnosti, jako Sony, Samsung, NEC, SiBeam, LG, Toshiba a Panasonic, se v roce 2005 sdružily do konsorcia WirelessHD a začaly pracovat na vlastním bezdrátovém standardu WirelessHD pro přenos high-definition audia a videa. Pro přenos se využívá signálu v bezlicenčním 60GHz pásmu a tato technologie v první generaci dovoluje přenášet signál s přenosovou rychlostí 2-5 Gb/s na vzdálenost až 30 stop (asi deset metrů), bohužel je ale zapotřebí přímá viditelnost mezi přijímačem a vysílačem. Teoretická propustnost této technologie je až 20 Gb/s, s vylepšováním technologií bude možné ji využít i pro vyšší rozlišení a větší datové toky. Cílem sdružení je teď odstranit nutnou přímou viditelnost mezi přijímačem a vysílačem pomocí inteligentních antén, v první generaci zařízení alespoň v rámci místnosti.

A jaké má výhody a nevýhody a jak funguje WHDI od Amimom, které narozdíl od WirelessHD a Wireless HDMI už je na cestě k výrobcům?

Témata článku: CES 2010, Letošní rok, Extender, Televizory LG 2016, Drahá společnost, Loewe, Wireless, Teoretická propustnost, Televize Philips, Vrtání, Televize Panasonic, Televize Samsung, Televizory Sony, Rozhraní HDMI, Datový signál, HDI, Drát, Televizory Samsung, Jediný kabel, Drahé zařízení, Signál, Pes, Přímý signál, Televizory Panasonic, UWB


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky