Bezpečnost | Biometrie | WhatsApp

WhatsApp zkouší odemykání otiskem prstu. Už vám nebude nikdo číst zprávy

Komunikační aplikace WhatsApp boduje u uživatelů zejména svou jednoduchostí a snadnou použitelností. Často je využívána k vysloveně soukromým konverzacím, které by neměl vidět nikdo další. K základní úrovní ochrany v podobě zámku obrazovky přibude další – možnost odemykat aplikaci pomocí otisku prstu.

Nová funkce je zatím pouze ve stádiu testování a je dostupná v nejnovější beta verzi pro operační systém Android. Pokud se osvědčí, lze předpokládat její nasazení do stabilní verze WhatsAppu (na iOS je k dispozici již několik měsíců). Jako první přinesl informaci o této funkci web WABetaInfo.

Odemykání „kecálka“ otiskem

Vyzkoušet funkci zámku s odemykáním přes otisk prstu dříve, než se dostane do stabilního sestavení, lze v aplikaci WhatsApp Beta verze 2.19.221. Podmínkou je kromě minimální verze systému Android 6.0 Marshmalow pochopitelně také telefon se čtečkou otisků prstů.

Klepněte pro větší obrázek 
WhatsApp testuje odemykání aplikace pomocí otisku prstu

Instalační balíček beta verze aplikace WhatsApp je možné stáhnout ze serveru APKMirror. K jeho nainstalování je nezbytné povolit instalaci aplikací ze zdrojů třetích stran. Možnost uzamknutí najdete v Nastavení-Účet-Soukromí-Zamykání otiskem prstu.

Úplné soukromí však ani tento způsob zabezpečení ve výchozím stavu nepřináší. I s povoleným zámkem aplikace je nadále možné odpovídat na zprávy z oznámení a přijímat příchozí hovory. Ověření otiskem je vyžadováno pouze při spuštění aplikace WhatsApp.

Možnosti zabezpečení

Jakmile je povoleno odemykání otiskem prstů, můžete vypnout zobrazování obsahu zpráv v oznámeních. WhatsApp také umožňuje nastavení doby, po které dojde k automatickému uzamčení aplikace – dostupné možnosti jsou sice poněkud omezené (pouze 1, nebo 30 minut), ale lze předpokládat, že ve finální verzi budou o něco širší.

Pokud váháte nad tím, zda svěřit otisky prstů aplikaci od Facebooku, určitě vás potěší fakt, že WhatsApp využívá pro tyto účely systémové API. V praxi to znamená, že vaše údaje o otiscích prstů se použijí pouze k ověření na zařízení a neodesílají se na servery Facebooku.

Funkce odemykání aplikace otiskem by měla být dostupná v beta verzi 2.19.221. My ji neúspěšně zkoušeli najít ve verzi 2.19.222 a neobjevila se ani redaktorům serveru XDA Developers. V některých případech prý pomáhá zazálohování chatů a kompletní přeinstalace celé aplikace.

Diskuze (13) Další článek: Starší 15" MacBooky Pro s nebezpečnou baterií nesmí v USA do letadel. Ale jak je poznat?

Témata článku: Facebook, Bezpečnost, Android, Chat, Biometrie, WhatsApp, Instant Messaging, API, Komunikace, Prst, Instagram a WhatsApp, Odemykání, Aplikace, Uzamčení, Otisk, ČÍST, Zámek, Whats, Otisky prstů, XDA Developers, WhatsApp Messenger, NainstalováníSuperinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Jak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

Jak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

** Z Facebooku můžete zmizet dvěma způsoby. Buď dočasně, nebo natrvalo ** Nashromážděná data si můžete stáhnout ** Když účet smažete, nemůžete si už založit nový

David Polesný
SoukromíFacebookSociální sítěWeb