WhatsApp | Bezpečnost | Biometrie

WhatsApp zkouší odemykání otiskem prstu. Už vám nebude nikdo číst zprávy

Komunikační aplikace WhatsApp boduje u uživatelů zejména svou jednoduchostí a snadnou použitelností. Často je využívána k vysloveně soukromým konverzacím, které by neměl vidět nikdo další. K základní úrovní ochrany v podobě zámku obrazovky přibude další – možnost odemykat aplikaci pomocí otisku prstu.

Nová funkce je zatím pouze ve stádiu testování a je dostupná v nejnovější beta verzi pro operační systém Android. Pokud se osvědčí, lze předpokládat její nasazení do stabilní verze WhatsAppu (na iOS je k dispozici již několik měsíců). Jako první přinesl informaci o této funkci web WABetaInfo.

Odemykání „kecálka“ otiskem

Vyzkoušet funkci zámku s odemykáním přes otisk prstu dříve, než se dostane do stabilního sestavení, lze v aplikaci WhatsApp Beta verze 2.19.221. Podmínkou je kromě minimální verze systému Android 6.0 Marshmalow pochopitelně také telefon se čtečkou otisků prstů.

Klepněte pro větší obrázek 
WhatsApp testuje odemykání aplikace pomocí otisku prstu

Instalační balíček beta verze aplikace WhatsApp je možné stáhnout ze serveru APKMirror. K jeho nainstalování je nezbytné povolit instalaci aplikací ze zdrojů třetích stran. Možnost uzamknutí najdete v Nastavení-Účet-Soukromí-Zamykání otiskem prstu.

Úplné soukromí však ani tento způsob zabezpečení ve výchozím stavu nepřináší. I s povoleným zámkem aplikace je nadále možné odpovídat na zprávy z oznámení a přijímat příchozí hovory. Ověření otiskem je vyžadováno pouze při spuštění aplikace WhatsApp.

Možnosti zabezpečení

Jakmile je povoleno odemykání otiskem prstů, můžete vypnout zobrazování obsahu zpráv v oznámeních. WhatsApp také umožňuje nastavení doby, po které dojde k automatickému uzamčení aplikace – dostupné možnosti jsou sice poněkud omezené (pouze 1, nebo 30 minut), ale lze předpokládat, že ve finální verzi budou o něco širší.

Pokud váháte nad tím, zda svěřit otisky prstů aplikaci od Facebooku, určitě vás potěší fakt, že WhatsApp využívá pro tyto účely systémové API. V praxi to znamená, že vaše údaje o otiscích prstů se použijí pouze k ověření na zařízení a neodesílají se na servery Facebooku.

Funkce odemykání aplikace otiskem by měla být dostupná v beta verzi 2.19.221. My ji neúspěšně zkoušeli najít ve verzi 2.19.222 a neobjevila se ani redaktorům serveru XDA Developers. V některých případech prý pomáhá zazálohování chatů a kompletní přeinstalace celé aplikace.

Diskuze (13) Další článek: Starší 15" MacBooky Pro s nebezpečnou baterií nesmí v USA do letadel. Ale jak je poznat?

Témata článku: WhatsApp, Bezpečnost, Android, Facebook, Chat, Instant Messaging, Komunikace, Biometrie, API, Nainstalování, Zámek, XDA Developers, Odemykání, Aplikace, Otisk, WhatsApp Messenger, ČÍST, Whats, Otisky prstů, Prst, Uzamčení, Instagram a WhatsApp


Určitě si přečtěte

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 56

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 156

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11