WhatsApp se dušuje, že nevidí do zpráv uživatelů. Přesto Signal a Telegram raketově rostou

V posledním týdnu WhatsApp získává negativní mediální obraz. Chystaná změna uživatelských podmínek totiž naznačila, že by do dat uživatelů mohl vidět Facebook. To zajistilo odliv uživatelů ke konkurenci slibující více soukromí.

Komunikátor WhatsApp bývá oblíbený právě díky šifrování, které nabízí a provozovatel tak nemá přístup přímo ke zprávám a tomu, co si uživatelé mezi sebou posílají. Nejnovější uživatelské podmínky služby ale dávají prostor pro sdílení některých údajů s Facebookem. To se týká třeba telefonního čísla, nákupů a dalších údajů.

Podobný pokus přitom proběhl již v minulosti, kdy se ale ozvalo Německo a tyto praktiky blokovalo. Reálně se tak pro uživatele příliš mnoho nemusí změnit a sdílení některých údajů mezi svými produkty je pro Facebook poměrně logickým krokem. Je ale pochopitelné, že se uživatelé cítí ohroženi a ochuzeni právě o onen pocit soukromí, který jim dávalo šifrování zpráv. Nyní tak hromadně přechází ke konkurenci.

Klepněte pro větší obrázek 
WhatsApp se brání a snaží poukázat na to, že zprávy jsou na platformě stále soukromé

Mohou za ostatně i nepokoje, které v poslední době nastaly v USA. Mnoho lidí totiž hledá bezpečné útočiště, kde mohou nepozorovaně komunikovat s ostatními i po tom, co jsou některé celé služby rušeny. Facebook se sice snaží celou situaci zachránit a uvádí, že chaty jsou stále šifrované a soukromé, stejně jako že nedochází k logování kdo komu volá či píše.

Pomohl i Elon Musk

K přílivu uživatelů ostatním aplikacím pomohl i Elon Musk, který před týdnem tweetnul prostou zprávu – použijte Signal. Tedy zabezpečený komunikátor, který podporuje end-to-end šifrování a hlavně, nepatří Facebooku.

A jak to podle čísel vypadá, uživatelé se opravdu přesouvají. Za poslední dny totiž Signal a i Telegram, další z komunikátorů zakládající si na soukromí, zaznamenali velký nárůst počtu stažení a obě dvě aplikace trendují nejen v USA, ale i jinde po světě co do počtu stažení. Konkrétně Signal v Americe zaznamenal 677% nárůst, zatímco Telegram 144%.

Telegram přitom nyní oznámil, že překročil hranici 500 milionů aktivních uživatelů za den. To sice stále nemá na čísla Facebooku a jeho Messengeru a WhatsAppu (zde jsou udávaná čísla 2,5, resp. 2 miliardy uživatelů), jedná se ale již o velké množství lidí. Toto číslo přitom pravděpodobně poroste a nejen u Telegramu – Facebook se totiž chystá spojit komunikátory v Instagramu i Messengeru do jednoho, což se mnohým nelíbí.

Diskuze (46) Další článek: Chytrý budík Xiaomi Mi Smart Clock míří do Evropy – chce zaujmout dotykovým displejem

Témata článku: Software, Facebook, USA, Komunikace, Telegram, Elon Musk, Mobilní aplikace, Chat, Instagram, WhatsApp, Instant Messaging, Signal, Německo, Šifrování, Komunikátor, Messenger, Uživatelé, Aplikace


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní