WeTab: s Atomem, Linuxem a originalitou proti iPadu

Nový Tablet PC WeTab nabízí originální grafické prostředí a ovládání, má 11,6" displej s vysokým rozlišením, HDMI výstup, USB porty, webkameru a spustí Flash i OpenOffice. +VIDEO

Německá společnost Neofonie představila své řešení Tablet PC s názvem WeTab (původní název byl WePad), který sice na první pohled nijak nevybočuje z řady již oznámených tabletů, při bližším pohledu však v mnoha směrech nabízí nový způsob ovládání včetně neobvyklé kombinace hardwaru a softwaru.

WeTab je totiž založen na moderní Atomové platformě, která nabízí mnohem vyšší výkon než řešení na bázi ARM architektury. To je samozřejmě vykoupeno vyšší spotřebou a tím nižší výdrží na baterie. Tablet však překvapivě neobsahuje operační systém Windows.

WeTab: jedna specialita za druhou

Tablet PC WeTab má klasický zaoblený tvar o velikosti 29,5 × 19,5 × 1,5 cm, přičemž tělo je vyrobeno z hořčíku a hliníku. Celková hmotnost činí 800 g (s 3G modulem 850 g), což je přibližně o 100g více, než v případě iPadu od Applu. Podobnost s iPadem však tímto více méně končí, zařízení totiž nabízí vše, co by vám mohlo na iPadu potenciálně chybět, alespoň po hardwarové stránce.

Dotykový displej s úhlopříčkou 11,6" má vysoké rozlišení 1 366 × 768 a podporuje technologii multitouch pro ovládání několika prsty najednou. Povrch displeje je samozřejmě lesklý, což lze vzhledem ke kapacitní technologii očekávat.

Klepněte pro větší obrázek

WeTab je založen na běžné „netbookové“ platformě Intel Atom, konkrétně se jedná o modernější verzi Pine Trail s procesorem Intel Atom N450 na frekvenci 1,66 GHz, který obsahuje integrovaný grafický čip Intel GMA 3150. Operační paměť o velikosti 1 GB je vzhledem ke speciálně upravenému Linuxu více než dostatečná. Úložný prostor pro data poskytuje interní flash paměť o kapacitě 16 GB nebo 32 GB dle modelu. Díky slotu pro SD nebo rychlé SDHC paměťové karty (až 32 GB) lze tuto kapacitu ještě dodatečně rozšířit.

Klepněte pro větší obrázek

Pro snadné kopírování dat například z flash disku nebo připojení některých periférií jsou k dispozici dva USB 2.0 porty na straně, společně s digitálním HDMI výstupem pro připojení externího monitoru nebo projektoru (rozlišení až 1 920 × 1 080 u dražšího modelu s 3G). Nechybí ani běžný 3,5mm jack pro sluchátka nebo externí reproduktory, tablet má také dvojici integrovaných stereo reproduktorů. Standardní slot pro SIM kartu je v dražší verzi s 3G modulem.

Na horní straně (při optimální poloze na šířku) nad displejem se nachází 1,3MPix webkamera s mikrofonem, pro dynamické nastavení jasu dle okolního světla je k dispozici i specializovaný senzor, stejně tak v případě akcelerometru. Dražší 3G verze obsahuje i GPS přijímač. Pro připojení do doku slouží speciální konektor. Síťové připojení obstará rychlá WiFi 802.11n a Bluetooth 2.1+EDR (lze využít bezdrátovou klávesnici).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

WeTab OS: upravený Linux s podporou Android aplikací včetně multitaskingu

Použitý operační systém WeTab OS je založen na open source technologiích, výrobce se soustředil na kompatibilitu s aplikacemi pro systém Android OS, nativně však podporuje i Java, Linuxové (ve videu je ukázán například kancelářský balík OpenOffice 3.2) nebo Adobe AIR aplikace.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní obrazovka systému nejvíce připomíná velmi dlouhou stránku, která obsahuje aplikace, jakési formy widgetů a zástupce v různých částech plochy. Držení přístroje je optimalizováno na šířku, po pravé straně se nalézá blok pro snadný a rychlý přechod na danou část dlouhé plochy. Na rozdíl od iPadu, který musíte jednou rukou držet a prstem druhé ruky například skrolovat, lze v tomto případě tablet držet v obou rukách a palec levé ruky využít (díky zmíněné části na straně) pro posun stránky, webu či elektronické knihy. Co se týče podpory elektronických formátů knih, systém si poradí s ePub, PDF, TXT, Mobipocket nebo připravovaným WeBook.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Hardware však již v dnešní době tvoří jen jednu část těchto multimediálních zařízení, důležitou vlastností je přítomnost obchodu s různými aplikacemi, kterému vévodí právě Apple a jeho App Store. Neúnavně mu je však v patách Android Market od Googlu. WeTab podporuje nejen Android Market, ale také Adobe AIR Marketplace, přičemž se vše sdružuje pod hlavním WeTab Store.

Díky podpoře Javy a Linuxu obecně (předváděn fungující OpenOffice 3.2) by se v budoucnu měla objevit velká spousta aplikací (s lepší podporou pro dotykové ovládání) i v rámci těchto segmentů. Samozřejmostí je podpora většiny webových aplikací, které zažívají stále větší rozmach.

Operační systém WeTab OS obsahuje několik předinstalovaných základních aplikací, mezi kterými je pochopitelně webový prohlížeč s podporou Flash, multimediální přehrávač hudby (MP3, WAV, OGG) a videa (H.264, AVI, WMV, DivX, MOV, OGG, FLV), správce fotografií, e-mailový prohlížeč, čtečka elektronických knih, klient pro rychlé zasílání zpráv, kalendář, adresář, nějaké hry a nechybí ani podpora videokonferenčních hovorů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Oznámené parametry sice neudávají kapacitu použité baterie, ale oficiální maximální doba výdrže na jedno nabití je až 6 hodin. To sice nemůže konkurovat iPadu, který poskytuje téměř dvojnásobný čas, ale je to pochopitelně vyváženo použitou platformou Atom a většími možnostmi připojení.

Cena: přímý útok na iPad

Cena za nejlevnější model WeTabu s 16GB kapacitou a WiFi je stanovena na 449 Euro (přibližně 12 500 Kč s DPH), přičemž verze WeTab 3G s 32GB kapacitou, WiFi, 3G a GPS vyjde na 569 Euro (přibližně 16 000 Kč s DPH). Předobjednávky jsou přijímány již od konce dubna a s prodejem se počítá během července. Začátkem srpna by již mělo být vyrobeno dostatečné množství kusů pro pokrytí poptávky.

Klepněte pro větší obrázek

Nový Tablet PC WeTab vypadá opravdu zajímavě, zatím zůstává několik otázek například ohledně přehrávání HD videa (absence přídavného čipu Broadcom Crystal HD nebo podobného řešení dává tušit, že HD nepřehraje) a především zmíněná kompatibilita se současnými Android a Linux aplikacemi.

Specifikace:

  • Displej: 11,6", 1 366 × 768, multitouch, kapacitní
  • Procesor: Intel Atom N450 s frekvencí 1,66 GHz
  • Grafický čip: Intel GMA 3150
  • Paměť: 1 024 MB DDR2
  • Pevný disk: flash 16 GB, 32 GB
  • Výbava: WiFi, 2 × USB, HDMI, webkamera 1,3 MPix, čtečka pam. karet, 3G (UMTS, HSDPA), GPS, akcelerometr, světelný senzor
  • Rozměry, hmotnost: 29,5 × 19,5 × 1,5 cm, 800 g / 850 g (3G)
  • Výdrž: až 6 hodin
  • Operační systém: WeTab OS (Linux, kompatibilní s Android OS)
  • Cena: 16GB, WiFi - 449 Euro (přibližně 12 500 Kč s DPH) 32GB s 3G a GPS - 569 Euro (přibližně 16 000 Kč s DPH)

Video

K dispozici jsou nejen ukázková videa z prostředí systému přímo na stránkách WeTab, ale také delší předváděcí video, které je sice v německém jazyce, ale k vidění je spoustu důležitých částí systému a ovládání.

Zajímavostí je efektní menu při připojení flash disku, funkční flash video i přes celou obrazovku (mírné trhání by se nemělo u finálního produktu vyskytovat) a většinou velmi plynulé a rychlé skrolování včetně spouštění aplikací (multitasking), jak se sami můžete přesvědčit v tomto videu:

Diskuze (46) Další článek: Microsoft dnes uvede na trh Office 2010. Bude v něm ballot screen

Témata článku: Hardware, Počítače, iPad, Atom, Snadné kopírování, Rychlé připojení, Použitý hardware, GPS Centrum, Běžný senzor, Android Market, Německá klávesnice, iPad Air 2, Specializovaný projektor, Rychlý přechod, Adobe Air, Maximální doba, iPad Air, Rychlé zasílání, Crystal, Specializovaný senzor, Lin, SDHC, Multitasking, Externí pevné disky nejlevnější, Elektronická sluchátka


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

** Každý současný vybavený mobil má akcelerometr a gyroskop ** Jenže co každé z těchto čidel vlastně dělá a jak vypadá? ** Dnes si to vysvětlíme a do hry zapojíme i Airbus A380 a Arduino

Jakub Čížek | 11

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

** Občanka s čipem už je standardně vydávaným osobním dokladem v Česku ** Umožní využívat Portál občana a funkce elektronické státní správy ** Pokud ji chcete naplno využívat, musíte si čip aktivovat

David Polesný | 94

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

** Obézním lidem selhávají mechanismy, jež je mají chránit před nadměrným příjmem potravy ** Mozek tlouštíků ignoruje hormon leptin varující před hromaděním tukové tkáně v těle ** Vědci nyní odhalili, jak to udělat, aby mozek otupený obezitou leptin opět vnímal

Jaroslav Petr | 46


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání