WeTab: s Atomem, Linuxem a originalitou proti iPadu

Nový Tablet PC WeTab nabízí originální grafické prostředí a ovládání, má 11,6" displej s vysokým rozlišením, HDMI výstup, USB porty, webkameru a spustí Flash i OpenOffice. +VIDEO

Německá společnost Neofonie představila své řešení Tablet PC s názvem WeTab (původní název byl WePad), který sice na první pohled nijak nevybočuje z řady již oznámených tabletů, při bližším pohledu však v mnoha směrech nabízí nový způsob ovládání včetně neobvyklé kombinace hardwaru a softwaru.

WeTab je totiž založen na moderní Atomové platformě, která nabízí mnohem vyšší výkon než řešení na bázi ARM architektury. To je samozřejmě vykoupeno vyšší spotřebou a tím nižší výdrží na baterie. Tablet však překvapivě neobsahuje operační systém Windows.

WeTab: jedna specialita za druhou

Tablet PC WeTab má klasický zaoblený tvar o velikosti 29,5 × 19,5 × 1,5 cm, přičemž tělo je vyrobeno z hořčíku a hliníku. Celková hmotnost činí 800 g (s 3G modulem 850 g), což je přibližně o 100g více, než v případě iPadu od Applu. Podobnost s iPadem však tímto více méně končí, zařízení totiž nabízí vše, co by vám mohlo na iPadu potenciálně chybět, alespoň po hardwarové stránce.

Dotykový displej s úhlopříčkou 11,6" má vysoké rozlišení 1 366 × 768 a podporuje technologii multitouch pro ovládání několika prsty najednou. Povrch displeje je samozřejmě lesklý, což lze vzhledem ke kapacitní technologii očekávat.

Klepněte pro větší obrázek

WeTab je založen na běžné „netbookové“ platformě Intel Atom, konkrétně se jedná o modernější verzi Pine Trail s procesorem Intel Atom N450 na frekvenci 1,66 GHz, který obsahuje integrovaný grafický čip Intel GMA 3150. Operační paměť o velikosti 1 GB je vzhledem ke speciálně upravenému Linuxu více než dostatečná. Úložný prostor pro data poskytuje interní flash paměť o kapacitě 16 GB nebo 32 GB dle modelu. Díky slotu pro SD nebo rychlé SDHC paměťové karty (až 32 GB) lze tuto kapacitu ještě dodatečně rozšířit.

Klepněte pro větší obrázek

Pro snadné kopírování dat například z flash disku nebo připojení některých periférií jsou k dispozici dva USB 2.0 porty na straně, společně s digitálním HDMI výstupem pro připojení externího monitoru nebo projektoru (rozlišení až 1 920 × 1 080 u dražšího modelu s 3G). Nechybí ani běžný 3,5mm jack pro sluchátka nebo externí reproduktory, tablet má také dvojici integrovaných stereo reproduktorů. Standardní slot pro SIM kartu je v dražší verzi s 3G modulem.

Na horní straně (při optimální poloze na šířku) nad displejem se nachází 1,3MPix webkamera s mikrofonem, pro dynamické nastavení jasu dle okolního světla je k dispozici i specializovaný senzor, stejně tak v případě akcelerometru. Dražší 3G verze obsahuje i GPS přijímač. Pro připojení do doku slouží speciální konektor. Síťové připojení obstará rychlá WiFi 802.11n a Bluetooth 2.1+EDR (lze využít bezdrátovou klávesnici).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

WeTab OS: upravený Linux s podporou Android aplikací včetně multitaskingu

Použitý operační systém WeTab OS je založen na open source technologiích, výrobce se soustředil na kompatibilitu s aplikacemi pro systém Android OS, nativně však podporuje i Java, Linuxové (ve videu je ukázán například kancelářský balík OpenOffice 3.2) nebo Adobe AIR aplikace.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní obrazovka systému nejvíce připomíná velmi dlouhou stránku, která obsahuje aplikace, jakési formy widgetů a zástupce v různých částech plochy. Držení přístroje je optimalizováno na šířku, po pravé straně se nalézá blok pro snadný a rychlý přechod na danou část dlouhé plochy. Na rozdíl od iPadu, který musíte jednou rukou držet a prstem druhé ruky například skrolovat, lze v tomto případě tablet držet v obou rukách a palec levé ruky využít (díky zmíněné části na straně) pro posun stránky, webu či elektronické knihy. Co se týče podpory elektronických formátů knih, systém si poradí s ePub, PDF, TXT, Mobipocket nebo připravovaným WeBook.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Hardware však již v dnešní době tvoří jen jednu část těchto multimediálních zařízení, důležitou vlastností je přítomnost obchodu s různými aplikacemi, kterému vévodí právě Apple a jeho App Store. Neúnavně mu je však v patách Android Market od Googlu. WeTab podporuje nejen Android Market, ale také Adobe AIR Marketplace, přičemž se vše sdružuje pod hlavním WeTab Store.

Díky podpoře Javy a Linuxu obecně (předváděn fungující OpenOffice 3.2) by se v budoucnu měla objevit velká spousta aplikací (s lepší podporou pro dotykové ovládání) i v rámci těchto segmentů. Samozřejmostí je podpora většiny webových aplikací, které zažívají stále větší rozmach.

Operační systém WeTab OS obsahuje několik předinstalovaných základních aplikací, mezi kterými je pochopitelně webový prohlížeč s podporou Flash, multimediální přehrávač hudby (MP3, WAV, OGG) a videa (H.264, AVI, WMV, DivX, MOV, OGG, FLV), správce fotografií, e-mailový prohlížeč, čtečka elektronických knih, klient pro rychlé zasílání zpráv, kalendář, adresář, nějaké hry a nechybí ani podpora videokonferenčních hovorů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Oznámené parametry sice neudávají kapacitu použité baterie, ale oficiální maximální doba výdrže na jedno nabití je až 6 hodin. To sice nemůže konkurovat iPadu, který poskytuje téměř dvojnásobný čas, ale je to pochopitelně vyváženo použitou platformou Atom a většími možnostmi připojení.

Cena: přímý útok na iPad

Cena za nejlevnější model WeTabu s 16GB kapacitou a WiFi je stanovena na 449 Euro (přibližně 12 500 Kč s DPH), přičemž verze WeTab 3G s 32GB kapacitou, WiFi, 3G a GPS vyjde na 569 Euro (přibližně 16 000 Kč s DPH). Předobjednávky jsou přijímány již od konce dubna a s prodejem se počítá během července. Začátkem srpna by již mělo být vyrobeno dostatečné množství kusů pro pokrytí poptávky.

Klepněte pro větší obrázek

Nový Tablet PC WeTab vypadá opravdu zajímavě, zatím zůstává několik otázek například ohledně přehrávání HD videa (absence přídavného čipu Broadcom Crystal HD nebo podobného řešení dává tušit, že HD nepřehraje) a především zmíněná kompatibilita se současnými Android a Linux aplikacemi.

Specifikace:

  • Displej: 11,6", 1 366 × 768, multitouch, kapacitní
  • Procesor: Intel Atom N450 s frekvencí 1,66 GHz
  • Grafický čip: Intel GMA 3150
  • Paměť: 1 024 MB DDR2
  • Pevný disk: flash 16 GB, 32 GB
  • Výbava: WiFi, 2 × USB, HDMI, webkamera 1,3 MPix, čtečka pam. karet, 3G (UMTS, HSDPA), GPS, akcelerometr, světelný senzor
  • Rozměry, hmotnost: 29,5 × 19,5 × 1,5 cm, 800 g / 850 g (3G)
  • Výdrž: až 6 hodin
  • Operační systém: WeTab OS (Linux, kompatibilní s Android OS)
  • Cena: 16GB, WiFi - 449 Euro (přibližně 12 500 Kč s DPH) 32GB s 3G a GPS - 569 Euro (přibližně 16 000 Kč s DPH)

Video

K dispozici jsou nejen ukázková videa z prostředí systému přímo na stránkách WeTab, ale také delší předváděcí video, které je sice v německém jazyce, ale k vidění je spoustu důležitých částí systému a ovládání.

Zajímavostí je efektní menu při připojení flash disku, funkční flash video i přes celou obrazovku (mírné trhání by se nemělo u finálního produktu vyskytovat) a většinou velmi plynulé a rychlé skrolování včetně spouštění aplikací (multitasking), jak se sami můžete přesvědčit v tomto videu:

Diskuze (46) Další článek: Microsoft dnes uvede na trh Office 2010. Bude v něm ballot screen

Témata článku: Hardware, Počítače, iPad, Atom, Broadcom, Původní název, Běžný senzor, Rychlý přechod, Specializovaný senzor, Adobe Air, Specializovaný projektor, Rychlé připojení, Německá společnost, Snadné kopírování, Přímý útok, Android Market, Hlavní obrazovka, Crystal, iPad Air 2, Dynamické nastavení, Použitý hardware, Rychlé zasílání, Zaoblený tvar, Lin, 32Gb


Určitě si přečtěte

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 39

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Kvantový internet se blíží. Oproti tomu klasickému bude mnohem bezpečnější

Kvantový internet se blíží. Oproti tomu klasickému bude mnohem bezpečnější

** Jednotlivé bloky kvantového internetu už se pomalu vyvíjí a testují ** Kvantová síť už bude mít své uplatnění dříve, než bude všude dostupný kvantový internet ** Nejdříve půjde o doplněk ke klasickému internetu

Karel Javůrek | 15

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

** Policisty poblíž San Franciska zaujala Tesla se spícím řidičem ** Donutili vozidlo zpomalit a následně probudili překvapeného řidiče ** Vozidlo podle dostupných informací jelo v režimu autopilota

Karel Kilián | 69

Tesla v režimu autopilota nabourala do stojícího auta, majitel podává žalobu

Tesla v režimu autopilota nabourala do stojícího auta, majitel podává žalobu

** Tesla Model S nabourala na dálnici do stojícího auta ** V tu chvíli jela v režimu autopilota, zatímco řidič odpočíval ** Hudson nyní žaluje Teslu, že slibuje něco, co neplní

Karel Kilián | 97Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů