SSD | Pevné disky | Western Digital

Western Digital vyrobil rekordní pevný disk s kapacitou 26 TB, rozšířil i nabídku 22TB modelů

Společnost Western Digital uvedla na konferenci What’s Next for Western Digital nové produkty z oblasti pevných disků, SSD a SD karet, které jsou cílené jak na běžné koncové zákazníky, ale také pro náročnější oblasti zahrnující profesionály a servery.

Pevné disky a cloud

Začneme tím nejpomalejším – pevnými disky. Western Digital se pochlubil HDD s rekordní kapacitou. V rámci sérii WD Red Pro, Purple Pro a Gold jsou nově k dispozici i jako 22TB modely. V případě serverově zaměřených modelů Ultrastar DC je ale navíc dostupný nejen 22TB model (HC570), ale také rekordní 26TB model HC670.

Klepněte pro větší obrázek

Pro tyto pevné disky byly použité technologie jako ePMR, OptiNAND, TSA, HelioSeal, ArmorCache, WCE/WCD (Write Cache Enable/Disable), přičemž u 22TB se používá CMR (2,2 TB dat na plotnu) a zmíněný 26TB model má SMR (UltraSMR) s hustotou ukládání dat 2,6 TB na jednu plotnu.

Western Digital má v plánu rychle postupovat k nejbližšímu dalšímu milníku v podobě 30TB pevných disků.

Klepněte pro větší obrázek

Pro cloud a datacentra si Western Digital připravil i rychlá NVMe SSD s vysokou kapacitou – řadu Ultrastar DC SN650 ve formátu 2,5 palce (E1.L) s kapacitou až 15,36 TB. SSD používají paměti 3D TLC NAND BiCS5 a podporují rychlejší rozhraní PCI Express 4.0. SSD splňují certifikaci OCP Cloud 1.0a.

SSD WD_BLACK SN850X i externí řešení

Pro náročné uživatele uvedl Western Digital nový model NVMe SSD pro slot M.2 – model WD_Black SN850X, který s využitím rozhraní PCI Express 4.0 nabízí rychlost sekvenčního čtení až 7,3 GB/s. Bližší detaily zatím nejsou k dispozici, ale z fotografií je patrné, že nebude chybět pasivní chladič.

Klepněte pro větší obrázek

Ze stejné série Black je i nové externí SSD P40 Game Drive, které se připojuje přes USB-C (USB 3.2 Gen2x2) a slibuje rychlost sekvenčního čtení až 2 GB/s. Šasi má RGB podsvícení, které lze dokonce i nastavovat, ale pouze na operačním systému Windows.

Modulární SSD systém

Hlavně pro profesionály je určen nový modulární systém úložiště SanDisk Professional PRO-BLADE, které umožňuje rychle a snadno vložit a vysunout SSD modul (PRO-BLADE SSD Mag nebo PRO-BLADE Transport SSD), jež může mít kapacitu 1 TB, 2 TB nebo 4 TB a rychlost 2 GB/s nebo 3 GB/s. Vzhledem k tomu, že má úložiště prostor pro čtyři tyto moduly, lze dosáhnout kapacity až 16 TB.

Klepněte pro větší obrázek

Úložiště se k počítači připojuje přes Thunderbolt 3 (USB-C, 40 Gb/s) a WD se chlubí i vysokou odolností, kdy by se zařízení nemělo nic stát ani při pádu z třímetrové výšky a ustojí zatížení až 181 kg. To se hodí hlavně při převozu a využití na externím místě.

Nová čtečka karet a rekordní microSD karta

Pokud hodně využíváte SD a microSD karty, určitě vás potěší nový model čtečky SanDisk Professional Pro-Reader pro SD a microSD karty, který se také připojuje přes USB-C.

Klepněte pro větší obrázek

Dokáže si poradit i s novou extrémně rychlou SD a microSD kartou SanDisk Extreme Pro UHS-I, která v oblasti sekvenčního čtení dosahuje na rekordních 200 MB/s.

Diskuze (9) Další článek: Notebooky řady Lenovo Legion 7 pro rok 2022 mají prémiové materiály, čtečku otisků a GeForce jen s Intelem

Témata článku: Windows, SanDisk, SSD, Úložiště, Externí disk, Pevné disky, Thunderbolt, Western Digital, SD, PCI Express, Black, Model, Wd red, HelioSeal, Kapacita, Ultrastar, Game Drive, SMR, TSA, Pevný disk, Later, Ultrastar DC, Pevné disky externí na Heureka.cz