Technologie | Pevné disky | Western Digital

Western Digital, Seagate i Toshiba čelí naštvaným zákazníkům. Důvodem je použití SMR

Tento týden se rozhořela kauza, která snad změní chování výrobců pevných disků do budoucna. Nejdříve to propuklo u vybraných disků Western Digital, ale posléze se přišlo i na modely Seagate a Toshiba. 

Hlavní problém je, že výrobce jako třeba Western Digital používá u vybraných disků technologii SMR (Shingled Magnetic Recording), která má za cíl zvýšit dostupnou kapacitu na plochu plotny, ale způsobuje zpomalení v některých typech aplikací závislých na rychlosti náhodného zápisu.

Týká se to například režimu RAID nebo běhu operačního systému. A právě zde je ten problém – WD tuto technologii nevhodně používá u 2 až 6TB modelů Red NAS, kde se s velkou pravděpodobností předpokládá právě používání RAIDu. Ve specifikacích se o SMR přitom nedočtete a vyšší modely tuto technologii nepoužívají a spoléhají na CMR (Conventional Magnetic Recording).

V případě Seagatu se jedná o „domácí“ modely Barracuda ST5000DM000 (5 TB) a ST8000DM004 (8 TB) nebo řadu disků Exos a Archive. U Toshiby se jedná o řadu disků P300, MQ04 a DT02, kde se jedná o aktivované SMR, které se začne používat až při vysoké zaplněnosti.

Uvidíme, co z této kauzy nakonec vznikne a jestli se výrobci nakonec nebudou muset potýkat s nějakou hromadnou žalobou kvůli zamlčení informací ve specifikacích. Každopádně se situace snad zlepší v tom, že výrobci disků budou uvádět, jaké technologie jednotlivé modely používají, díky čemuž se bude možné vyvarovat špatné kombinaci s daným použitím. Jak je totiž vidět, marketingové označené disků a řad je nepoužitelné.

Diskuze (81) Další článek: Brzké uvolnění opatření proti koronaviru může mít katastrofální následky, ukazuje model MIT

Témata článku: Technologie, Úložiště, Pevné disky, Seagate, Toshiba, Kauzy, Western Digital, Použití, Výrobce, SMR, Raid, Model, Red NAS, Disk, CMR


Určitě si přečtěte

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X