SSD | Pevné disky | Western Digital

Western Digital představil své první bleskurychlé SSD řady Black s rozhraním PCIe M.2 4.0 NVMe

Americký Western Digital představil svůj první model SSD s rozhraním PCIe 4.0 M.2 2280 NVMe. Novinka nese označení WD_BLACK SN850 NVMe SSD a primárně míří na zákazníky, pro které je klíčová vysoká rychlost čtení a zápisu.

Disk má dosahovat rychlosti sekvenčního čtení až 7000 MB/s, zapisovat zvládne rychlostí až 5300 MB/s. Jedná se o citelné zrychlení – starší řada SN750 od téhož výrobce dosahovala při čtení rychlosti „jen“ 3100 MB/s a při zápisu 1600 MB/s.

WD_BLACK SN850

Protože jde o standardní SSD s rozhraním M.2 NVMe, měly by disky SN850 fungovat ve většině herních počítačů s kompatibilní základní deskou. Teoreticky mohou být použitelné i jako rozšíření úložiště pro PlayStation 5, nicméně firma Sony zatím neřekla, jaké disky budou certifikovány coby kompatibilní s její konzolí.

Nové disky Western Digital jsou dostupné ve třech kapacitách: 500 GB, 1 TB, nebo 2 TB. Aktuálně jsou k dispozici na webu výrobce k předobjednání s tím, že zahájení dodávek zákazníkům je plánováno na konec října. Disky lze pořídit ve verzi s chladičem nebo bez něj a jejich ceny vypadají následovně:

  • 500GB verze bez chladiče - 149,99 dolarů, tj. asi 4190 Kč vč DPH
  • 500GB verze s chladičem - 169,99 dolarů, tj. asi 4750 Kč vč DPH
  • 1TB verze bez chladiče - 229,99 dolarů, tj. asi 6430 Kč vč DPH
  • 1TB verze s chladičem - 249,99 dolarů, tj. asi 6990 Kč vč DPH
  • 2TB verze bez chladiče - 449,99 dolarů, tj. asi 12580 Kč vč DPH
  • 2TB verze s chladičem - 469,99 dolarů, tj. asi 13140 Kč vč DPH

Papírově parametry těchto disků nevypadají vůbec špatně, nicméně konkurence v tomto segmentu je velmi silná a skutečného vítěze patrně odhalí až reálné testy. Ve hře je například nedávno představený XPG GAMMIX S70 PCIe Gen4x4 M.2 2280 od Adata, Sabrent Rocket 4 Plus, LEXAR NVME GEN 4X4 M.2 2280 SSD či připravovaný Samsung 980 Pro.

Technické parametry

Varianta s chladičem je primárně určena pro nasazení v desktopech a nabídne i uživatelsky přizpůsobitelné RGB podsvícení. Model bez chladiče míří primárně do notebooků a dalších zařízení. Rozměry disků (bez chladiče) jsou 80 × 23,4 × 8,9 milimetrů.

„Vrcholný výkon podávejte nejlépe vychlazený – SSD disk WD_BLACK SN850 NVMe je k dispozici v provedení s chladičem, takže vás vaše PC nezradí, když bude hra zrovna rozeběhnutá na maximum.“ uvádí výrobce v oficiálních materiálech.

K disku lze stáhnout aplikaci WD_BLACK Dashboard (k dispozici pouze pro Windows), přes kterou je možné měnit barvu podsvětlení, sledovat stav disku a optimalizovat jeho výkon pomocí herního režimu, který by měl poskytnout maximální rychlost i při intenzivní zátěži. Western Digital poskytuje na všechny tři verze pětiletou záruku.

Diskuze (7) Další článek: Huawei Watch GT2 Pro: Titan, keramika, safír a pár nových triků

Témata článku: Windows, Hardware, Samsung, SSD, Úložiště, Sony, PlayStation, Pevné disky, Western Digital, SVE, Black, Dolar, Rozhraní, Verze, Digita, XPG, PCIe Gen, DPH, Sabrent Rocket, Chladič, Disk, XPG Gammix, Digitál, Pevné disky interní na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak se vyznat v modelovém značení Samsungů? Podle čísla poznáte i rámcovou výbavu telefonu

Jak se vyznat v modelovém značení Samsungů? Podle čísla poznáte i rámcovou výbavu telefonu

** Podle modelového označení Samsungů můžete zjistit leccos ** Třeba i rámcovou výbavu telefonu ** Ze sériového čísla zase vyčtete, kde a kdy byl telefon vyroben

Martin Chroust
GalaxyZnačení
Jak dobře vybrat klávesnici. Mechanická bude spolehlivější a možná vůbec nepotřebujete bezdrátovou

Jak dobře vybrat klávesnici. Mechanická bude spolehlivější a možná vůbec nepotřebujete bezdrátovou

** Klávesnice vypadají jedna jako druhá, ale rozdíly jsou mezi nimi velké ** Kdy se vyplatí mechanická a proč je dobré podsvícení? ** Vysvětlíme pojmy, kterými vás obchody a výrobci zahltí

Lukáš Václavík
Jak vybratKlávesnice
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru