SSD | Micron | Western Digital

Western Digital by se mohl stát největším výrobcem NAND pamětí. Pokukuje po Kioxii

Zdroj: Kioxia
Western Digital by se mohl stát největším výrobcem NAND pamětí. Pokukuje po Kioxii | Zdroj: Kioxia

Druhý největší výrobce NAND čipů je možná na prodej. Kioxia sice plánovala, že na podzim 2020 vstoupí na burzu, z emise akcií ale nakonec kvůli covidu a obchodní válce mezi USA a Čínou sešlo.

Podle listu The Wall Street Journal je ale možný ještě jeden scénář, Kioxii odkoupí některý z konkurentů. Zájem údajně mají Western Digital a Micron, obchod by mohl mít hodnotu až 30 miliard amerických dolarů. Žádná ze zmíněných firem se ke spekulacím nechtěla vyjádřit a ani zdroje WSJ nemají jasno v tom, jestli je Kioxia na prodej celá, či jen její část.

Firma vznikla před třemi lety odštěpením paměťové divize Toshiby. Japonská společnost si v novém podniku ponechala přibližně 41% podíl, lehce přes 3 % drží Hoya a 56 % akcií patří investiční společnosti Bain Capital. Na prodej by potenciálně mohl být jen podíl Bainu.

Největší výrobci NAND pamětí
Výrobce Tržby 20Q4 Podíl 20Q4
Samsung 4 644 000 $ 32,9 %
Kioxia 2 749 000 $ 19,5 %
WD / SanDisk 2 034 000 $ 14,4 %
SK Hynix 1 638 800 $ 11,6 %
Micron 1 574 000 $ 11,2 %
Intel 1 208 000 $ 8,6 %
Ostatní 250 800 $ 1,8 %
Celkem 14 099 000 $ 100,0 %

Ať už Kioxii koupí kdokoliv, výrazně by to zahýbalo trhem. Při spojení s Micronem by se firma dostala na dosah Samsungu. WD by se případnou akvizicí dostala do čela žebříčku. Ten i tak čeká velká změna, protože SK Hynix pohltí paměťovou divizi od Intelu. Zajímavostí je, že Western Digital vlastní dvě továrny na paměti spolu s Kioxií. WD se k nim dostal akvizicí SanDisku v roce 2016.

Kioxia kromě samotný NAND pamětí vyrábí i koncová úložiště, která tyto čipy využívají. Jde o SSD, paměťové karty nebo flashdisky. Vlastní značkou nahradila dřívější brand OCZ patřící Toshibě. Před dvěma lety firma koupila i divizi SSD od Lite-onu.

Váš názor Další článek: Jižní Korea chce do roku 2030 přistát na Měsíci. Doufá v partnerství se SpaceX

Témata článku: Hardware, Intel, Čína, USA, Samsung, SSD, Micron, Úložiště, Toshiba, Flash, Western Digital, Wall Street Journal, SK Hynix, Akcie, Kioxia, NAND, Lite-on, SanDisk, Bain, The Wall Street Journal, Divize, Výrobce, Největší výrobce, Bain Capital, Paměť9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián
WebkameraMobilní telefonMobilní aplikace