Well FM-56PCV: Mírný pokrok v mezích zákona

Recenze faxmodemu Well FM-56PCV.
Ačkoliv jde jenom o další tchajwanskou značku, faxmodemy Well u nás získaly díky šikovnému marketingu výhradního dovozce, firmy Joyce, velmi silnou pozici. Dost možná, že jste zakoupili nový počítač právě s modemem této značky. Jste spokojeni? A byli byste spokojeni s novým typem?

Jenom zapojíte, nemusíte si hrát!
Jak musí vypadat každý modem, který si nechce říkat včerejší: podporuje komunikaci standardem V.90 (směrem od poskytovatele Internetu k vám rychlost 56 kb/s), má osvědčení pro provoz v české jednotné telefonní síti (to vyžadujte, každý seriózní dovozce nechává jím dovážené výrobky ověřit) a jde-li o interní kartu, je určena pro „užší“ a rychlejší sběrnici PCI. (Ostatně, znáte ještě nějakou periferii, která se zasouvá do sběrnice ISA? Nové základní desky už ji ani neobsahují a já ji mám ve svém starém věrném stroji obsazenou jenom ještě o něco starším klonem Sound Blasteru.)

Všechny tyhle novoty interní Well zvládá. Kromě toho má jako všechny moderní modemy maximálně pohodovou instalaci. Díky standardu plug-and-play skutečně stačí pouze sundat skříň počítače, zasunout kartu do volného slotu, zapnout Windows a … nemuset si zbytečně hrát s nastavováním. Problémový modem by mě dnes spíš překvapil a ani Well se naštěstí nedodává v podobě hořkých pilulek.

Snad jenom na jednu věc si postěžuji: Část ovládací logiky interních modemů bývá poslední dobou řešena softwarově. To sice tlačí ceny dolů, což je věc pro uživatele příjemná, ale na druhou stranu se občas při používání můžete dostat do situace, kdy modem jede na plný výkon a vy pak pozorujete jisté zpomalení systému. U Wellu však tohle nebyl žádný podstatný problém.

Opravdu platí, že moudřejší ustoupí?
S modemem jsem se připojoval k přístupovým bodům internetových sítí Cesnet, IP-net a IOL. Na lince v práci vedoucí do digitální ústředny pravidelně zvládal skoro to nejlepší a servíroval mi rychlost přes 50 kb/s. Při spojování tedy žádná potíž, i stabilita spojení byla ucházející.

Když jsem ho provozoval doma spolu s mojí 33,6kb/s Suprou na staré lince vedoucí do analogové ústředny, dosahoval pouze o něco lepších výsledků, než jeho generačně starší kolegyně (nejlépe se připojil „o stupínek výš“) – o rychlostech nad 33_600 kb/s dle standardu V.90 jsem si mohl nechat zdát. Málokterý 56kb/s modem však zaznamenává na starých linkách úspěchy.

Plusem modemu jsou jeho hlasové funkce dostupné i bez zvukové karty díky plně duplexnímu výstupu na sluchátka a mikrofonovému vstupu (sluchátka a mikrofon lze mít za příplatek). Má však také jedno minus: faxování pouze třídou 1. Navíc se faxovací software s modemem dodává pouze v anglické verzi – českou verzi si musíte dokoupit.

Modem se dodává v krabici spolu s příručkou, která srozumitelně říká vše potřebné a snaží se dávat řešení pro konkrétní problémové situace. Podporu v podobě aktuálních ovladačů apod. uživatelé naleznou na dobře udělaném webu dovozce. V podobě Wellu se dostává kupujícím do rukou typický spotřební výrobek; kupujete-li si modem na doma kvůli brouzdání Internetem, volte z této kategorie.

interní faxmodem pro sbernici PCI
Well FM-56PCV
Zdroj: JOYCE ČR, Brno
Telefon: (05) 41 24 73 81
Cena: 2_130 Kč bez DPH, za sluchátko s mikrofonem navíc 178_Kč, za českou verzi softwaru SuperVoice 260 Kč bez DPH
Záruka: 5 let
Parametry: homologace T-1128, plug-and-play, přenosové protokoly V.90, K56Flex a nižší, opravné protokoly V.42 a MNP 2–4, kompresní protokoly V42.bis, MNP 2–5, faxová třída 1, zdířky MIC a SPK, dodávaný software SuperVoice 2.2, min. požadavek Pentium 100 MHz + 16_MB RAM

Zdroj: Computer

Diskuze (1) Další článek: Double buffering: zachovat nebo vymazat?

Témata článku: Software, Windows, Zákon, Nejlepší sluchátka, Mírný pokrok, Podstatný problém, Well, Nová sluchátka, Pokrok, Volta, Sluchátka s mikrofonem, Osvědčený stroj, Zak, Volt, Modemy


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 242

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně