WebZerver: nejmenší z nejmenších

WebZerver od společnosti Microtest patří do rodiny jednoúčelových webovských serverů a jeho posláním je dostávat stránky WWW k uživateli za cenu co nejmenších nákladů.
Tomáš Beyer: WebZerver od společnosti Microtest patří do rodiny jednoúčelových webovských serverů a jeho posláním je dostávat stránky WWW k uživateli za cenu co nejmenších nákladů.

V redakci jsme měli možnost testovat již druhý takový produkt (prvním v pořadí byl Cobalt Qube II) a tak si nemohu odpustit srovnání těchto produktů. WebZerver je asi dvakrát menší než Cobalt Qube II, jeho design není tak propracovaný a celkově působí skromněji (viz. foto). Vzhled ale není u těchto produktů tím hlavním měřítkem a tak se pojďme podívat, co se skrývá pod kapotou.

Komunikuje „binárně“
Trochu rozmazlen předchozím produktem jsem okamžitě hledal na zadní straně nějaké ovládací prvky, kde by se daly nastavit základní parametry severu abych ho mohl připojit do sítě – nenašel jsem nic, WebZerver s vámi totiž komunikuje (jak jsem zjistil z dokumentace) pouze pomocí čtyř LED–diod z nich lze pomocí různých barev a různé frekvence blikání zjistit aktuální stav serveru.

Server nemá žádné ovládací prvky, ihned po zapojení do sítě se sever sám spouští, a indikuje průběh inicializace pomocí zmiňovaný LED-diod na čelním panelu. Přihlášení se na tento server může probíhat několika způsoby, jednou možnost je ta, že si WebZerver sám požádá o IP adresu z DHCP severu. Druhý způsob je takový, že se na něj přihlásíte pomocí MAC adresy, která je pro každé síťové zařízení unikátní. Poslední způsob je nejméně elegantní, nicméně byl to právě on, který jsem použil pro prvotní nastavení. WebZerver propojíte cross kabelem s počítačem kterému jste před tím nastavili IP na 10.10.10.1-9 a pak se pomocí prohlížeče připojíte na adresu 10.10.10.10. Tím se dostanete k základnímu nastavením sítě, zde nastavíte všechny potřebné údaje a můžete server připojit do sítě. Pak je již vše v pořádku a WebZerver by se měl bez nejmenších problémů přihlásit do vaší sítě.

Správa a veškerá nastavení probíhají tedy prostřednictvím prohlížeče WWW. Technicky je vše vyřešeno uspokojivě a nenarazil jsem při administraci na žádné problémy.

Laťku nepřekonal
WebZerver je zařízením, které uživateli poskytne přesně ty služby, které se od něj očekávají. V porovnání se serverem Cobalt Qube 2 je ale způsob prvotního nastavení těžkopádný a nedá se v podstatě s Qube 2 porovnat. Tento problematičtější způsob nastavení se dá ale omluvit v případě, že server nastavíte pouze jednou a už se k této činnosti nikdy nebudete vracet. Trochu mě zaráží to, že pokud chcete server vypnout prostě ho odpojíte od napájení a je to. Problémy s nastartování po takovém vypnutí se ale nikdy nevyskytnuly, takže je tento způsob manipulace normální a není třeba se nad ním pozastavovat.

To, jak WebZerver běží v reálném provozu, si můžete vyzkoušet na adrese demo.webzerver.com

Nejdůležitější vlastnosti WebZerveru

Automatizovaná tvorba aplikací – nativní perlové skriptování
Možnost použít fulltextové vyhledávání a indexování
Rozšířené možnosti pro přihlášení
Publikování metodou Drag and Drop
Možnost tisku dokumentů přímo na sserver
Uživatelé mají možnost nahrát na server jakkékoliv dokumenty.
Diskusní skupiny
Správa pomocí webového prohlížeče
Instalace za chodu bez nutnosti odstavovat síť
Přístup FTP (podobný unixovému)
Možnost připojení až sedmi externích SCSI zařízení
Podpora jak 10 Mb/s, tak 100 Mb/s Ethernetu.

WebZerver
Výrobce: Microtest
Zapůjčil: Coprosys
Cena: 64 646 Kč (bez DPH)
Tel.: 0455-659144
e-mail: vsindel@coprosys.cz
Zdroj: Connect! 10/99
Váš názor Další článek: Šedý aukční trh: nový fenomén

Témata článku: Prohlížeče, Blikání, WebZ, Nativní stav, Základní prvek, Sever, DHCP, CrossRusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux