Weby Google: postavte si web za jedno odpoledne

Potřebujete jednoduchou webovou prezentaci ideálně pro spolupráci s dalšími uživateli? Weby Google vám ji vytvoří během minuty.

Když přišel boom osobních internetových stránek, Google tápal. Kdo je vlastně cílová skupina v té době ne příliš masové služby Google Page Creator? Je řešení v podobě Page Creatoru dostatečné nebo jde o příliš jednoduchý systém na to, aby byl pro uživatele použitelný? Nakonec pravděpodobně převážil druhý názor, a tak Google koupil řešení JotSpot, Page Creatoru se zbavil a místo něj pod názvem Google Sites (v českém překladu Weby Google) právě zakoupenou aplikaci použil.

Weby Google přesto nejsou úplně tradičním systémem na tvorbu osobních stránek. Mezi uživateli panují spory o to, k čemu jsou vlastně Weby Google nejlépe využitelné. Sám Google hovoří o jakémsi wiki systému, Weby Google ale stejně dobře poslouží jako jednoduchý nástroj pro uživatele, kteří se chtějí světu pochlubit s jakýmkoliv vlastním obsahem nebo na obsahu s ostatními spolupracovat v rámci komplexnější platformy.

Protože Weby Google nekonkurují stávajícím službám Blogger nebo Skupiny Google, srovnání s českými servery eStranky.cz nebo Webnode.cz tak není příliš na místě.

Vytvořeno pro laiky

Jak už bylo zmíněno, systém je určen pro uživatele, kteří si s HTML, CSS nebo jinými webovými programovacími jazyky příliš nerozumí. I proto jsou veškeré kroky a možnosti aplikace zásadně jednoduché. Na druhou stranu je to právě jednoduchost, která mnohdy omezuje použití služby na minimum. Přeci jen systém působí hodně uzavřeným dojmem a někdy by určité možnosti přizpůsobení přišly vhod.

Při vytváření nového webu nemusíte vybrat nic než název, adresu, omezení přístupu na web a vzhled. Co se názvu týče, nečekejte žádné zázraky. Stránka je uložena na adrese sites.google.com/site/vas_nazev, neexistuje tudíž možnost přistupovat k webu prostřednictvím jednodušší adresy využívající název na pozici domény třetího řádu. Což samozřejmě neplatí v případě, kdy Weby Google provozujete na vlastní doméně v rámci Google Apps.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vytvoření vlastního webu je otázkou minuty, mnohem delší čas strávíte plněním obsahu

Na stránce s úvodním nastavením také můžete vybrat, zda bude web přístupný celému světu nebo jen omezenému okruhu vámi vybraných uživatelů. V dalším nastavení pak lze uživatele rozdělit na vlastníky (práva pro správu webu), spolupracovníky (práva pro editaci obsahu) a čtenáře (jen možnost prohlížení). Pro spolupráci na webu přitom musíte mít účet Google. Bez něj vám systém nedovolí webové stránky dokonce ani prohlížet.

Omezení na každém kroku

Motivy vzhledu jsou právě jednou z oblastí, kde je uzavřenost spíše na škodu než k užitku. Můžete si sice vybrat z 24 předpřipravených témat s možností následné úpravy základních prvků, není zde však možnost (jako např. u služby Blogger) ručně zeditovat soubor se styly, a s webem si tak do detailu vyhrát.

Samotná domovská stránka nově vytvořeného webu se skládá ze dvou základních částí – postranního panelu a obsahu stránky. I když to zní poměrně jednoduše, připravte se, že se budete při orientaci zpočátku trochu tápat. Systém není na první pohled příliš intuitivní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Změna barev a fontu je jednoduchá, více už ale systém nenabídne

Na postranní panel můžete umístit jen omezené množství předem připravených prvků (navigace na webu, text, přehled aktivity, odpočítávání), obsah je pak různý v závislosti na tom, jaký typ stránky vyberete (klasická webová stránka, panel, oznámení, úložiště souborů, seznam).

Zatímco postranní panel kromě umístění vpravo nebo vlevo žádné další kreace nedopřeje, samotný obsah stránky může být poměrně bohatý. WYSIWYG editor umožňuje mimo standardních elementů vložit také dokumenty webových aplikací Google (včetně prezentace z Webových alb Picasa nebo YouTube) nebo stejné miniaplikace (chcete-li widgety), které lze použít na domovské stránce iGoogle.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Služby Google mají ve volitelném obsahu výraznou převahu.

Opět ale musím mluvit jen o polovičatém řešení. Např. prezentace fotografií totiž nefunguje jako klasická webová fotogalerie, ale jen jako flashový skript promítající fotky. Navíc přestože je k dispozici HTML editor pokusíte-li se do něj vložit kód nepodporovaného prvku třetí strany, systém vás upozorní, že tento kód může být (a často také je) z bezpečnostních důvodů upraven.

Spolupracujte přes soubory

Už jsem výše zmiňoval možnost nahrávání souborů. Pro tuto operaci upravená stránka opět výrazně připomíná systém, v němž více uživatelů spolupracuje na jednom projektu. Kromě toho, že můžete soubory třídit do dvouúrovňové stromové struktury, systém automaticky označuje verze daného souboru. Což v praxi funguje tak, že při uploadu souboru se stejným názvem je starý dokument přepsán novějším se současnou změnou čísla verze.

Pro soubory a vůbec obsah na vašich Webech Google máte k dispozici 100 MB prostoru (resp. 10 GB pokud Weby Google využíváte v rámci Google Apps).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na běžné účtu máte k dispozici 100MB hosting, na mnohem praktičtějším Google Apps pak 10 GB

Weby Google bych zároveň označil za systém pro obsah, který není nutné nebo vhodné uchovávat. Služba totiž nenabízí žádné možnosti exportu nebo přenosu stránek jinam. Pokud se tak jednou rozhodnete pro jiný redakční systém, bude přenos obsahu poměrně náročnou operací. Weby Google to uživateli neusnadní ani co se sledování novinek týče. Na některých typech stránek si sice můžete nastavit sledování aktualizací mailem, jednodušší varianta v podobě RSS kanálu ale chybí.

Díky možnosti vkládání miniaplikací a jednoduché správě jsou Weby Google poměrně zajímavou službou především pro naprosté laiky. Záleží však na každém, zda pro ni najde využití. Pokud nebudu zohledňovat uživatele, kteří jsou rádi, že dokážou informace na web přilepit bez ohledu na to, v jaké formě, pak si Weby Google umím představit jako jednoduché řešení vnitrofiremní komunikace – jakýsi intranetový portál. Na vlastní webovou prezentaci bych ale asi raději sáhnul po konkurenčních produktech.

Diskuze (2) Další článek: Google Latitude: Velký mobilní bratr?

Témata článku: Google, Web, Internet, Omezená možnost, Laika, Vnitrofiremní komunikace, Google+, Změna barev, Polovičaté řešení, Creator, Český server, Jed, Blogger, Škoda Element, Nejprodávanější navigace, na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu