Webware hledá stovku nejlepších webů

Jaké webové služby patří mezi nejoblíbenější? Do konce března můžete hlasovat na serveru Webware o stovce těch nejlepších.

Renomovaný server Webware, který je součástí rodiny CNET, vyhlašuje každoročně vítěze veřejného hlasování o stovku nejlepších webových služeb. Ačkoliv kandidátka je již uzavřená, do konce března můžete alespoň hlasovat pro svůj oblíbený „Web 2.0“. Určitě si vyberete – redakce Webware zvolila na tři stovky služeb z více než pěti tisíc příchozích nominací. Hlasovat můžete v několika kategoriích.

Hudební služby

Do této kategorie patří nejrůznější webové podcasty, internetová rádia a katalogy oblíbené hudby. O první místo se možná popere i u nás oblíbená služba Last.fm. Z konkurence stojí za zmínku iTunes, Finetune, Anywhere.FM a Amazon MP3. V loňském roce se do první stovky dostala také služba Pandora a Mundu Radio, které slouží k poslechu internetového rádia na mobilním telefonu.

Mnohé služby z hudební kategorie však jsou díky mnohem liberálnější severoamerické politice dostupné pouze v USA. O problematice se více dozvíte v našem článku „Social.FM: Proposlouchejte se do kriminálu“.

Prohlížeče, portály, technologie

Kategorie „Browsing“ nabízí útočiště pro široké spektrum nejrůznějších aplikací. Pohromadě tu tak najdete jak běžné internetové prohlížeče, tak i webový portál iGoogle, webový desktop eyeOS nebo technologie Adobe AIR a Microsoft Silverlight. V roce 2007 v kategorii zvítězil Firefox, Internet Explorer, Opera, ale i portál Yahoo, Google Reader a osobní portál Netvibes.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vylepšený portál Netvibes Ginger rozumí „social networkingu“

Portál Netvibes se v minulých dnech dočkal nové verze s označením Ginger a nabízí uživatelům zcela nové komunitní funkce pro sdílení obsahu. O Netvibes a Ginger si na Živě.cz budete moci brzy přečíst podrobnou recenzi.

Komerční služby

Nelze se čemu divit, že se v této kategorii dlouhodobě drží na vrcholu popularity elektronický obchod Amazon a virtuální aukční dům eBay, který pomalu objevuje i český trh. Do stejné kategorie patří také reklamní systém Google AdWords, dnes již prakticky standardní platební systém PayPal a také v USA velmi oblíbený katalog Craigslist.

Komunikace

Webová pošta, textová, hlasová i obrazová komunikace – to vše je jedním z pilířů dnešního komunitního internetu. V kategorii „Communication“ tak nechybí Gmail, Windows Live Hotmail, AIM, iChat, velmi oblíbený webový komunikátor Meebo, který si poradí s MSN i ICQ protokoly, a videokonferenční program pro Windows – ooVoo, který zvládne až šestičlennou videokonferencí. Více se dočtete v recenzi na Živě.cz. Z minulých vítězů stojí za zmínku Windows Live Messenger a Skype.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záznam ooVoo konference a webový multiprotokolový IM komunikátor Meebo

Produktivita, spolupráce, kancelář

Této kategorii vládnul loni opět Google se svými službami Calendar a Docs. Letos však má své želízko v ohni také Microsoft, který minulý týden zveřejnil zdarma službu Office Live Workspace. O vavříny se popere také služba Remember the Milk, Zoho, sdílení pracovní plochy Yuuguu, online kancelář ThinkFree a další.

Blogování a fotografie

Kategorie „Publishing & Photography“ nabízí k hlasování blogovací službu Blogger, která zvítězila i v roce 2007, CMS řešení Drupal a WordPress a mikroblogy Twitter a Tumblr. Na své si přijdou i fanoušci nahrávání fotografií na web. V nominaci jsou zastoupeny služby Flickr, Picasa, webový editor fotografií Picnik, FotoFlexer, Worth 1000 a Zooomr.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Online editor FotoFlexer a webová galerie Google Picasa

Vyhledávače

Kategorii vyhledávačů asi netřeba příliš představovat. Na webu vyhledává každý a nejčastěji s Googlem, který zvítězil v kategorii i v loňském roce. Zvolit můžete také About.com, Microsoft Live a Yahoo. Součástí kategorie jsou i encyklopedické vyhledávače Wikipedia, Encarta, PoliticalBase a Answers.com. Nakonec se nezapomnělo ani na mapové vyhledávače, svůj hlas tak můžete dát Google Earth, Microsoft Virtual Earth nebo Yahoo! Maps.

Sociální sítě

Těžko dnes jasně určit, kde to vše začalo, faktem však zůstává, že „komunitní sítě“ v současnosti utváří samou podstatu internetu. Setkáváme se na diskuzích, komentujeme aktuální dění a zcela zadarmo tvoříme obsah, na kterém bohatnou druzí.

Kategorii tedy vládnou loňští vítězové Facebook, MySpace, Digg, DeviantArt, LinkedIn, ale i u nás méně známe služby Stardoll a StumbleUpon.

Úložiště, sdílení a bezpečnost

Bill Gates na své poslední keynote mluvil o „mráčcích“, ve kterých budeme každý s každým sdílet svá data. Jednou z cest jsou online úložiště, která dosahují kapacit, o kterých se nám před několika lety mohlo jen zdát.

V předposlední kategorii tak najdete oblíbené úložiště Box.net, systém P2P sdílení pomocí sítě BitTorrent, DivShare, Amazon S3 úložiště pro jiné webové služby, Mozy a Myfabrik. Součástí kategorie je také služba pro jedinečnou identifikaci na internetu – OpenID nebo program Pando pro snadné sdílení velkých souborů.

Video

Rychlé připojení k internetu dnes dovoluje čím dál tím většímu počtu uživatelů video na webu nejen sledovat, ale také editovat. Drobnými úpravami a efekty tak můžete své video obdařit pomocí služby FixMyMovie, Jaycut, Jumpcut nebo Vcasmo. Většina však dává přednost sledování streamovaného obrazu – mezi nominované nejoblíbenější webové videoslužby se tak dostal portál YouTube, uStream a DVD online půjčovna Netflix.

Během pátečního dne pokořil počet hlasů hranici jednoho milionu. Neváhejte ani vy a dejte hlas své oblíbené službě, která vás baví nebo vám usnadňuje každodenní práci s internetem. Vítězové budou vyhlášeni 21. dubna v předvečer Web 2.0 Expo (San Francisco).

Webové stránky Webware 100 Awards 2008

Vaše oblíbená služba není na seznamu nominovaných? Pochlubte se v diskuzi pod článkem.

Diskuze (4) Další článek: Nový Computer: nižší cena, nová tvář

Témata článku: Google, Web, Google Calendar, HTTP, Pandora, Online Radio, Adobe Air, Online úložiště, Veřejné hlasování, Picnik, Webová galerie, Webové úložiště, Oblíbený web, Google AdWords, Remember, Nejlepší web, Picasa, Internet Radio, Encarta, Půjčovna, Nejlepší, Oblíbená kategorie, Ginger, Webová služba, Drobná zmínka, Mobilní telefony apple na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači