Microsoft | Edge | Tržní podíl

Webový prohlížeč Edge už používá více uživatelů než Firefox, Microsoft se pomalu vrací do hry

Prohlížečům od Microsoftu se v posledních letech příliš nedařilo – od chvíle, kdy se pomyslné vlády ujal Google Chrome, jako by ztrácely pevnou půdu pod nohama. Situace se začala obracet poté, co byl oficiálně uvolněn prohlížeč Edge, postavený na jádru Chromium.

Do té doby nepříliš oblíbený browser nabral s novým jádrem druhý dech a jeho podíl začal pomalu ale jistě stoupat. Zájem uživatelů si získal rychlejším vykreslováním stránek, lepší kompatibilitou, podporou rozšíření a motivů i vcelku povedenou čtečkou dokumentů ve formátu PDF.

Edge stoupá vzhůru

Na základě vlastních zkušeností můžeme konstatovat, že nový Edge vypadá a funguje velmi podobně jako Chrome. Zaujme čistým designem bez „zbytečných cingrlátek“, přesvědčí svižností a prakticky bezproblémovým fungováním.

Edge s jádrem Chromium zjevně přesvědčil o svých kvalitách i další uživatele, neboť jeho podíl v segmentu webových prohlížečů během posledního půlroku vytrvale rostl. Dle analýzy NetMarketShare dosáhl v březnu tohoto roku na desktopech podílu 7,59 % a posunul se tak na druhou příčku.

Žebříčku s obrovským náskokem nadále dominuje Google Chrome se 68,50% zastoupením a jeho pozici v dohledné době zjevně jen tak někdo neohrozí. Vývojářům v Redmondu však patrně největší radost udělá skutečnost, že jejich Edge překonal Firefox od Mozilly, který skončil třetí s 7,19 %.

Změna se vyplatila

Zdá se, že si rychlý a pohodlný prohlížeč kompatibilní s Chromiem získává své zastánce. Server Windows Latest, který o úspěchu informoval mezi prvními, konstatuje, že se změna jádra vyplatila a Edge díky ní v následujících měsících ještě zvýší svůj podíl.

Nový Edge lze aktuálně stáhnout a nainstalovat pouze manuálně, nicméně do konce tohoto roku se má stát předinstalovanou součástí všech zařízení se systémem Windows 10. I to jistě pomůže k jeho dalšímu růstu, stejně jako stále ještě probíhající migrace a přechod uživatelů z Windows 7 na Windows 10.

Minulý týden vývojáři prozradili, že pracují na třech nových funkcích, které mají zvýšit bezpečnost a produktivitu. Do konce roku 2020 by se uživatelé Edge měli dočkat pokročilé správy hesel, vertikálního panelu pro přecházení mezi okny či funkce Smart Copy.

Diskuze (56) Další článek: Intel představil 10. generaci výkonných notebookových procesorů. Chce zastrašit AMD s frekvencí 5,3 GHz

Témata článku: Microsoft, Prohlížeče, Firefox, Edge, Chrome, PDF, Tržní podíl, Mozilla, Redmond, Chrom, Google Chrome, Webový prohlížeč, Prohlížeč, Windows Latest, NetMarketShare, Uživatelé, Jádro, Prohlížeč Edge, ChromiemPřekládáme doménu na IP adresu krok za krokem a už chápeme, jak by mohlo Rusko přijít o internet

Překládáme doménu na IP adresu krok za krokem a už chápeme, jak by mohlo Rusko přijít o internet

** Jedním z klíčových systémů na internetu je DNS ** Stará se o překlad doménového jména na koncovou IP adresu ** Dnes si ten překlad vyzkoušíme krok za krokem

Jakub Čížek
DNSTechnologieInternet
První neuronové sítě už možná získaly vědomí, tvrdí OpenAI. Buďte ale klidní, stejně se to nedá ověřit

První neuronové sítě už možná získaly vědomí, tvrdí OpenAI. Buďte ale klidní, stejně se to nedá ověřit

** Jeden ze zakladatelů laboratoře OpenAI publikoval kontroverzní tweet ** Rozjela se pod ním bohatá debata vědců ** Může mít AI vůbec vědomí? A dokážeme to zjistit?

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

** Wi-Fi router je zařízení, přes které se připojíte k bezdrátové síti Wi-Fi a k internetu ** Poradíme, jak Wi-Fi router vybrat, na co myslet a čemu se vyhnout ** Doporučíme konkrétní osvědčené routery

Stanislav Janů
Jak vybratRouter
Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Na YouTube existuje spousta videí, u kterých stačí pouze poslouchat zvuk. Zásadně se tím sníží objem přenesených dat.

Jiří Kuruc
YouTubeTipy
Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

** Hybrid tabletu a čtečky je špičkovým kusem hardwaru. ** Výrazně se omezuje na použití jako zápisníku a čtení. ** Ani u tohoto typu zařízení se nevyhneme předplatnému.

Stanislav Janů
reMarkableE-inkTesty