Microsoft | Prohlížeče | Edge

Webový prohlížeč Edge je rychlejší, štíhlejší a efektivnější, chlubí se vývojáři

Softwarová inženýrka Kim Denny publikovala na blogu Windows příspěvek o dosavadním vývoji webového prohlížeče Edge. Microsoft dle ní provedl v uplynulých měsících celou řadu úprav, díky kterým je tento software rychlejší a efektivnější.

„Když otevřete prohlížeč, máte v hlavě nějaký cíl a my vám ho chceme pomoci dosáhnout co nejrychleji. Sledujeme každý krok v nejběžnějších scénářích prohlížení, abychom pomohli zkrátit čas od začátku do konce.“ píše se v příspěvku.

Rychlejší Edge

Ve verzi 81 přišel prohlížeč s profilem řízenými optimalizacemi (Profile-Guided Optimizations; PGO), jejichž cílem bylo přednostní zpracovávání nejdůležitějších částí kódu. O dvě verze později následovaly další optimalizace (Link-Time Optimizations; LTO), vylepšující využití paměti.

Měření výkonnostním testem Speedometer 2.0 ukázalo, že provedené změny přinesly své ovoce. Obě techniky prokazatelně zlepšily rychlost Edge až o 13 % ve srovnání s předchozími verzemi, což je nesporně chvályhodné.

Kromě hrubé rychlosti pracovali vývojáři také na uživatelském zážitku při používání této aplikace. V dubnu tohoto roku se webový prohlížeč dočkal vylepšení animace posouvání a lepší odezvy na různé podněty, například na klepnutí. Díky těmto změnám působí Edge živějším dojmem.

Menší a efektivnější

Tím však snaha o lepší browser zdaleka nekončí. Tým vývojářů stále pokračuje na snížení velikosti obsazené operační paměti a zatížení procesoru. Velká květnová aktualizace například podle interních testů snižuje využití paměti až o 27 %.

Microsoft také za poslední rok zmenšil velikost Edge o polovinu, takže nezabírá příliš mnoho místa na pevném disku. „Stále pracujeme na tom, aby Microsoft Edge byl rychlejší a efektivnější než kdy předtím.“ uvádí Kim Denny.

Možná i díky uvedeným změnám předběhl Edge v březnu tohoto roku dosavadní dvojku v prohlížečích Mozilla Firefox. Dle NetMarketShare tomuto segmentu stále dominuje Chrome se 70,9 %, následuje Edge s 8,5 %, Firefox s 7,1 % a Internet Explorer s 3,8 %.

Diskuze (16) Další článek: Školní počítače pro distanční výuku

Témata článku: Microsoft, Prohlížeče, Windows, Chrome, Edge, Firefox, Internet Explorer, Tržní podíl, Vývojář, Webový prohlížeč, Optimalizace, Mozilla Firefox


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 164

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu