Dnes se podíváme na program, který je určen převážně pro tvorbu webové grafiky a tímto programem je PhotoImpact od společnosti Ulead, která se na poli grafiky a to nejen webové pohybuje dost dlouho na to, aby její produkty byly více než dostatečně použitelné.
Program nese v názvu též podtitul Web studio Pro, což jistě svědčí o tom, že je určen převážně pro grafiku orientovanou pro webové stránky. Program je nyní k dispozici za 89 dolarů, což není cena v porovnání s konkurencí vysoká. V této verzi se oproti předchozím verzím leccos zlepšilo a některé funkce i přibyly. Program nepracuje na principu vrstev, jak je mnoho uživatelů zvyklých, ale na principu objektovém. Mezi námi, mě osobně (asi ze zvyku) připadá koncepce vrstev mnohem uživatelsky přátelštější, ale to by jistě bylo tématem pro diskusi.
PhotoImpact obsahuje mnoho různých modulů a součástí převzatých z jiných produktů od Uleadu, což mu přináší velké množství nejrůznějších rozšiřujících funkcí a efektů. Tyto jednotlivé funkce jsou nabízeny uživateli jednoduše a celkem intuitivně, což také patří k plusům (kdo by se kvůli jedné jednoduché funkci také „hrabal“ někde ve složitých několikrát se rozvinujících nabídkách?).
Mnoho kreslících možností a technik je spojeno s využíváním alfakanálu, tedy maskováním vrstev pomocí desítek až stovek vzorů z Easypalette. Tato velice praktická nástrojová paleta obsahuje mnoho kreslících stylů, světelných a reliéfových efektů, gradientů, retušovacích nástrojů atd. Tyto styly je možno stahovat do počítače pomocí Internetu. Ale Easypalette není podmínkou kreslení v PhotoImpactu. Můžete používat klasické štětce, u kterých lze definovat volby, jakými jsou například tvar, velikost, barva, průhlednost, textura. Některé efekty jsou zajištěny samostatnými kreslícími nástroji, jiné jsou tvořeny samostatnými efektovými moduly. Mezi ně patří např. efekt automatického zaostření, úpravy kontrastu a jasu, tvorba histogramů, pohrávat si můžete také s paletou barev a dalšími efekty, který je opravdu nepočítaně. Mimo jiné jsou také podporovány tablety, což ručně zdatným výtvarníkům také dost ulehčí práci.
Ke zjednodušení vybraných objektů pro web zde lze nalézt několik průvodců, které dokáží pomoci s tvorbou reklamních bannerů, nadpisů, tlačítek atd. Mezi velké množství možností programu patří mj. Background designer pro tvorbu pozadí, Button designer pro jednoduché vytváření tlačítek. Užitečným pluginem je také Image Map pro velice jednoduchou tvorbu tzv. klikacích map. Nástroj Slicer slouží k efektivní optimalizaci obrázku po jeho rozřezání a jeho exportu do HTML tabulky. Obrázky jdou samozřejmě také exportovat a tato funkce je také dost propracovaná. Dokáže při opravdu slušné zachované kvalitě obrázku o hodně snížit jeho velikost, což přispívá k jeho rychlejšímu načítání atd atd.
Co říci závěrem? Jde podle mého o velice kvalitní nástroj a i s přihlédnutím k jeho ceně lze tvrdit totéž. Určitě si najde uplatnění u profesionálních webdesignerů, a to nejen pro jeho mnohostranné využití. Zkušební verzi tohoto programu můžete stáhnout na domovských stránkách Ulead.