Webové triky nalehko v tílku

Otázka: Můžete vysvětlit jaký je rozdíl mezi doménami .net, .org a com?

Computer: Domény,...

Otázka: Můžete vysvětlit jaký je rozdíl mezi doménami .net, .org a com?

Computer: Domény, na které se ptáte, jsou tzv. top level domain tedy domény nejvyšší úrovně. Zatímco

registrovat doménu druhé úrovně (cpress.cz atd.) si může prakticky kdokoliv, u těchto domén to samozřejmě nejde. Domény nejvyšší úrovně jsou i kupříkladu domény států. Doména české republiky – cz je také doménou nejvyšší úrovně. V internentovém pravěku bylo zavedeno několik domén nejvyšší úrovně. Ty byly rozděleny ne podle států, tak jak jsme na to často zvyklí dnes, ale podle zaměření jednotlivých webů, které do těchto domén spadají.

net – sem patřily (a stále patří) organizace, které měly a mají za úkol zajišťovat provoz Internetu po technické stránce.org – neziskové organizace.com – komerční organizace. Občas slýchávám nesprávné tvrzení, že com je národní doménou Ameriky. To samozřejmě není pravda. Spojené státy mají svoji národní doménu us. Pravdou zůstává, že v doméně com je registrováno velké množství právě amerických subjektů. Může tedy nastat mylný dojem, že doména com je americkou národní doménou.gov – doména gov je určena americké státní zprávě a vládním organizacím.mil – military, tedy již název napovídá, že se jedná o doménu určenou armádním organizacím.

Otázka: Vaše elektronické noviny mě zaujaly možností umístění kanálu jako součásti mé pracovní plochy. Můžete mi poradit, jak mohu vytvořit i já takový kanál určený pro plochu mého počítače?

Computer: Především je hned na začátku zapotřebí zdůraznit, že s možností tzv. Active Desktopu (aktivní pracovní plochy) přišel Microsoft Internet Explorer 4.0. Pokud jej uživatel nemá nainstalovaný, kanál, jehož vytvoření za chvíli popíšu, nebude fungovat. Stejně tak nebude fungovat, pokud uživatel při instalaci Internet Exploreru nevybere volbu určující, že chce systém Active Desktop nainstalovat. Než budete číst dál, rád bych vás upozornil na nutnost mít alespoň základní znalosti o kanálech a jejich technologiích. Více se můžete dozvědět v knize Vytváříme WWW stránky a spravujeme moderní website (Jiří Hlavenka, Radek Sedlář; Computer Press 1997).

Kanál určený pro umístění na pracovní ploše vašeho počítače je zapotřebí specifikovat v samostatném souboru cdf. Nemůžete použít soubor cdf, určený pro kanál zařazený v samotném Internet Exploreru. Vytvořte tedy nový textový soubor. Pojmenujte jej kupříkladu desktop.cdf. Do tohoto souboru zapíšete definici nového kanálu.Nejprve musíte specifikovat verzi jazyka XML, která je použita pro definici kanálu

<?XML version="1.0"?>

Kanál umístěný v okně dokumentu se nadá žádným způsobem větvit. Vždy je možné zobrazit pouze jednu stránku. Proto také párový tag <CHANNEL></CHANNEL> vymezující kanál a jeho případné větve bude v dokumentu pouze jednou a bude uzavírat všechny definice týkající se vašeho nového kanálu.Na rozdíl od kanálu určeného přímo pro Microsoft Internet Explorer nepotřebujete žádná grafická loga. Ovšem i zde musíte nastavit časovou periodu, v jejímž průběhu se bude zjišťovat, zdali byl kanál aktualizovaný. K tomu slouží tag <SCHEDULE …></SCHEDULE>.

<SCHEDULE STARTDATE="1998-01-01"><INTERVALTIME DAY="7" /><EARLIESTTIME HOUR="0" /><LATESTTIME HOUR="12" /></SCHEDULE>

Jak vidíte, ten obsahuje jeden parametr STARTDATE – nastavení data, od nějž se započne s pravidelnou aktualizací kanálu, a další tagy.l <INTERVALTIME DAY="7" />– kanál bude aktualizován každých sedm dní.l <EARLIESTTIME HOUR="0" /> a <LATESTTIME HOUR="12" /> – tyto dva tagy vymezují časový interval, v jehož průběhu se náhodně počítač spojí se serverem, na němž je kanál provozován, a pokusí se zjistit zdali nedošlo k jeho aktualizaci. Připravovaný kanál tedy bude aktualizován každých sedm dní vždy mezi půlnocí a dvanáctou hodinou odpolední.Časové údaje pro aktualizaci jsou nastaveny, teď zbývá určit vlastní obsah kanálu. Do souboru zapište tedy párový tag <ITEM></ITEM>. První tag potom obsahuje parametr HREF obsahující adresu stránky html, která bude na ploše počítače zobrazena i s údajem, že tato stránka má být uložena na lokálním disku uživatelova počítače (PRECACHE= "YES").

<ITEM HREF="http://www.kanal.cz/soubor.html" PRECACHE="YES">

Nesmíte zapomenout samozřejmě ani na párový tag <USAGE></USAGE> s hodnotou parametru VALUE nastavenou na DesktopComponent (právě zde říkáte prohlížeči, že se jedná o kanál určený pro pracovní plochu počítače), v jehož rámci vymezíte vlastnosti okna zobrazovaného na ploše počítače.

l <OPENAS VALUE="HTML" /> – soubor bude zobrazován jako stránka HTML.l <HEIGHT VALUE="200" /> – výška zobrazovaného okna.l <WIDTH VALUE="320" /> – šířka zobrazovaného okna.l <CANRESIZE VALUE="NO" /> – nebude možné měnit velikost okna na pracovní ploše počítače.

To je prakticky vše. Kanál je hotov. Umístěte jej do některého adresáře na vašem serveru a na některou stránku zařaďte odkaz na tento soubor. Jakmile uživatel na takový odkaz klikne, počítač automaticky zařadí kanál na jeho pracovní plochu.

Zde je ještě jednou kompletní výpis celého kanálu.<?XML version="1.0"?><CHANNEL><SCHEDULE STARTDATE="1998-01-01"><INTERVALTIME DAY="7" /><EARLIESTTIME HOUR="0" /><LATESTTIME HOUR="12" /></SCHEDULE><ITEMHREF="http://www.kanal.com/plocha.html" PRECACHE="YES"><TITLE>Kanál na pracovní ploše</TITLE><USAGE VALUE="DesktopComponent"><OPENAS VALUE="HTML" /><HEIGHT VALUE="200" /><WIDTH VALUE="320" /><CANRESIZE VALUE="NO" /></USAGE></ITEM></CHANNEL>

Váš názor Další článek: Databáze Oracle zdarma; Novell má aplikační a vývojové prostředí; minimálně dvě české firmy již nabízejí řešení.

Témata článku: Software, Internet, Programování, Internet Explorer, Item, Pracovní plocha, Trik, Národní doména, Channel, TRI, Kanál, Nejvyšší úroveň


Určitě si přečtěte

Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 70

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5