Webové stránky zabývající se mobilní komunikací

Připravili jsme pro vás přehled čtyř serverů, které se zabývají mobilními telefony a mobilní komunikací.
Mnoho majitelů mobilního telefonu se snaží získat maximum informací o všem, co se týká jejich miláčka s několika tlačítky a anténkou, a kde jinde se dá získat tolik informací jako na Internetu? Abychom vám poněkud usnadnili orientaci, Připravili jsme pro vás přehled pěti serverů, které se zabývají mobilními telefony a mobilní komunikací. Pokud sami znáte nějakou zajímavou adresu, která v tomto krátkém souhrnu chybí, můžete ji přidat do diskusního fóra na konci tohoto článku.

Mobil server - Takřka kultovní, denně aktualizovaný magazín o mobilní komunikaci, jehož kvality potvrzuje například první příčka v návštěvnosti technických serverů podle auditu DCCI. Informací je zde skutečně požehnaně a dá se říci, že na Mobilu.cz najdete prakticky vše, co vás může zajímat. Pokud například uvažujete o tom, jaký telefon chcete nosit u pasu či v kabelce, pomohou vám podrobné recenze jednotlivých přístrojů (jsou-li pro vás důležité nejen vlastnosti, ale i vzhled, uvítáte i fotografii toho kterého modelu). Praktický je též cenový přehled tarifů, v němž ovšem chybělo srovnání s cenami v síti Oskar a ceny dotovaných telefonů u všech operátorů na měsíc březen. Je znát, že za Mobil serverem stojí silný tým lidí, které mobily nejen zajímají, ale mají též potřebné znalosti a zkušenosti.

Grafické provedení je celkem povedené - kombinace žluté, červené, černé a bílé barvy je dobře sladěná, jedině orientace v moři odkazů bývá občas obtížnější. Po technické stránce není web Mobilu.cz příliš povedený - ve zdrojovém kódu lze například nalézt nesprávně uzavřené párové tagy. V tomto směru je tedy stále ještě dost věcí k vylepšení. Celkové hodnocení: velmi dobré.

Mobil Namodro - Relativně mladý Mobil Namodro je svým způsobem přímou konkurencí Mobil serveru. Také zde najdete denní informace ze světa mobilní komunikace, recenze telefonních přístrojů a řadu dalších užitečných informací. Celý web se dělí do šesti sekcí: Všeobecné, Ceny/finance (zajímavé články pro ty čtenáře, kterým není lhostejná finanční otázka), Přístroje/HW (tady najdete již zmíněné recenze, ale i nejrůznější tipy a triky, servisní kódy atp.), PDA a Palm Pilot (ano, na své si přijdou i vyznavači ostatních mobilních technologií) a tisková prohlášení vztahující se k tématu serveru. Grafické zpracování je podobné mateřskému Světu Namodro - je celkem přehledné a není náročné na přenos ani přes pomalé telefonní linky. Po technické stránce nelze vytknout snad vůbec nic, kromě neuvedení alternativního textu pod logem serveru a reklamními bannery. Celkové hodnocení: velmi dobré.

Časopis Mobil - Další denní zpravodajství ze světa mobilní komunikace patřící tentokrát časopisu Mobil. Kromě novinek, kterých se denně objevuje kolem tří až pěti, tu najdete také obsah aktuálního čísla Mobilu, technický popis mobilních zařízení snad všech myslitelných výrobců, SMS bránu pro Eurotel a Paegas (opět mi chybí Oskar) a nechybí dokonce ani bazar. Grafické provedení působí velmi netradičně, v některých chvílích možná i trochu pouťově, ovšem přehlednost je velmi dobrá. V technickém zpracování musím vytknout několik překlepů ve zdrojovém kódu a především používání parametrů, které neodpovídají normám HTML. Celkový dojem: dobrý.

WAP server - Další server ze stáje Mobil.cz, tentokrát zaměřený na oblast WAP, kterou možná čeká podobný vzestup, jaký kdysi zaznamenalo HTML. Ať chcete nabízet nějaké služby ve WAPu, nebo vás tato technologie zajímá pouze teoreticky, najdete zde množství článků, které vás provedou celou problematikou. Začínající tvůrce WML stránek jistě potěší možnost nechat si svá dílka zkontrolovat přes XML.com. Grafické provedení je stejné jako u Mobil serveru, po technické stránce je na tom WAP server o něco lépe. Celkový dojem: velmi dobrý.

Pochopitelně do přehledu musíme zahrnout i web časopisu Mobility vydavatelství Computer Press, který sice není zpravodajským serverem s denním přísunem článků, ale o to více tam najdete informací trvalejší hodnoty, jako testy výdrže mobilních telefonů a další hutné materiály.

Váš názor Další článek: BeOS 5 Personal Edition - první pohled

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,