Webové servery za říjen: Apache zvyšuje vedení

Ani předchozí měsíc nic nezměnil na dlouhodobém trendu: Microsoft nedosahuje ani polovičních přírůstků v nových serverových instalacích jako Apache.
Průzkum Netcraftu napsal další kapitolu - během října bylo prošátráno přes 3518158 webů (za září 3358969, vzestup o 5% za měsíc) a produkt Apache, který v září zdánlivě maličko ustoupil (proč zdánlivě, naleznete zde) je opět v plné síle. Poslední výsledky jsou totiž následující:
Produkt Září % Říjen % změna
Apache 1756917 52.31 1865445 53.02 0.71
Microsoft 768368 22.88 824006 23.42 0.54
Apache si tedy polepšil o 0.71% a je už na 53% celkového trhu; Microsoft popolezl o půl procenta a začíná se blížit ke čtvrtině trhu. Pokud ovšem použijeme podobnou metodu jako minulý měsíc, zjistíme, že přes zdánlivě malý procentuální rozdíl si Apache připsal 108528 nových serverů (mimochodem, největší absolutní růst v historii, poprvé překročeno sto tisíc za měsíc!), Microsoft pak 48521 nových serverů - což je ovšem u něj také rekord!

Všichni jsou tedy vítězové, kde jsou poražení? Jako vždy je to ona zaostávající trojka Netscape - OReilly - NCSA, která výrazně ustupuje. Nejhůře je na tom Netscape, která nyní dokonce klesla v celkovém počtu serverů, a to je také nebývalé.

Jak může následovat předpověď pro další měsíce? Apache má na další růst - jednak díky stále populárnějšímu Linuxu, jednak i díky portaci na platformu Windows NT. Microsoft se zřejmě bude trápit až do Windows NT 5.0 a Internet Information Serveru 5.0 - tyto produkty budou na trhu pravděpodobně v podobnou dobu, ale ta je ještě docela vzdálená. Do té doby můžeme očekávat výsledky zhruba podobné jako za poslední tři měsíce - Apache stabilně zvyšuje vedení, Microsoft si připisuje slušné počty nových serverů, zbylí vyklízejí pole.

Váš názor Další článek: Jsou známé ceny nového SQL Serveru 7 – bude to na Oracle stačit?

Témata článku: Microsoft, Windows, Servery, Apache, Podobný výsledek, Říjen, Trap, Poslední měsíc, Pole poražených

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost