Webové servery na Windows 2000 v ohrožení

Kritická záplata na Windows 2000 opravuje chybu ve WebDAV, která umožňuje útočníkům spustit libovolný kód na počítači. Na internetu již kolují kódy pro zneužití této chyby.
Protokol WebDAV (World Wide Web Distributed Authoring and Versioning) slouží k editaci dokumentů a správě souborů přes rozšíření běžného protokolu HTTP. Jedna z komponent Windows využívající WebDAV obsahuje neošetřený buffer, který může útočník zneužít a spustit svůj vlastní kód. Útočníkovi stačí zadat vhodně formulovaný http požadavek na server a jeho kód se může spustit v kontextu webového serveru IIS, tedy obvykle LocalSystem s vysokými právy. Protože požadavek je normální http přes port 80, ve chvíli, kdy tam běží IIS a WebDAV zapnutý, je tento server zranitelný. WebDAV je implicitně zapnutý při instalaci IIS 5.0, je ale velmi doporučováno jej vypnout, pokud jej nepotřebujete. V jeho implementaci byly již problémy v minulosti, takže preventivní opatrnost je na místě.

Záplata je určená pouze pro Windows 2000, starší ani novější systémy s tím problém nemají. Microsoft ale mimo samotné záplaty uvádí i řadu různých možností, jak problém vyřešit bez instalace nějakých záplat či programů na server. Doporučuje například omezení bufferu pro URL na menší délku pomocí změny v registrech.

Příslušný Security Bulletin byl vydán včera večer, instalace záplaty je vřele doporučována. Přesně toto je totiž typ děr, které jsou snadno a účinně zneužitelné červy. I v případě, že máte zdánlivě z venku nedostupný web server (třeba za firemním firewallem), je oprava důležitá. Už několikrát se ukázalo, že červi dokáží proniknout i za tuto zdánlivě bezpečnou hranici.

Diskuze (112) Další článek: CeBIT 2003: Blu-ray u Panasonicu

Témata článku: Microsoft, Windows, Servery, Ohrožení, Opatrnost

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost