Webové aplikace lze pořídit za babku

Kdysi hojně používaná zkratka ASP (Application Service Provider) postupem času zevšedněla, stala se z ní realita i na českém trhu. Poskytovatelé webových pronájmů začínali na konci 90. let s prostým pronájmem diskového prostoru na fyzickém serveru připojeném k internetu. Pak nastala doba dynamických webů, webhosteři začali nabízet skriptovací technologie a podporu databází.

Doba letí kupředu a zákazníci jsou čím dál tím více náročnější, konkurence tvrdší. V nabídkách poskytovatelů hostingových služeb se objevují první webové aplikace, které uživatelům usnadňují tvorbu webových stránek i celých portálů. Webhosteři se tak postupně transformují v poskytovatele aplikačních služeb. Proč jich tedy nevyužít!

Elektronické obchody

Na domácí scéně je mnoho webhostingových firem, jejichž nabídky obsahují nejrůznější aplikace, ať už jde o velké společnosti nebo menší poskytovatele s určitou specializací. První z řady aplikací byl asi elektronický obchod, a to už v době, kdy to vypadalo, že internet spasí svět.

U nás je průkopníkem a lídrem trhu Zoner software s řešením Zoner InShop. Svědčí o tom více než tisícovka obchodů běžících na této platformě. Za cenu 990 Kč měsíčně zákazník získá kompletní funkční elektronický obchod se vším, co je dnes k elektronickému obchodování potřeba.

InShopu se snaží konkurovat například elektronický obchod Gesto, který nabízí domácí webhostingová jednička Active 24. Toto řešení je ale vhodné pouze pro menší elektronické obchody s maximálně 200 položkami. Výhodou je naopak cena. U dražších webhostingových modelů z nabídky na www.servery.cz je obchod poskytován zdarma, u levnějších modelů za pronájem Gesta zaplatí zákazník 200 korun měsíčně.

Podobnou taktiku volí také Ignum se svou nabídkou nástroje EasyBusiness určeného pro elektronické obchodování. Základní varianta produktu EasyBusiness s označením Fast! je zcela zdarma k jakémukoliv hostingovému programu. To je vyváženo omezením katalogu na 100 položek. Neomezený počet položek poskytuje plná varianta produktu EasyBusiness za 590 Kč měsíčně.

Z nabídky Ignumu stojí za povšimnutí také několik dalších webových aplikací. Například Mailer umí rozesílat hromadné e-maily. Toho lze využít například pro rozesílání ceníků zákazníkům, a to hlavně v případě, že prostřednictvím e-mailového klienta (přes SMTP server) není možné danou operaci provést. Uživatel si může vytvářet vlastní skupinové adresáře příjemců, k e-mailové zprávě je také možné přiložit soubory do velikosti 2 MB.

Další aplikací, která je určena laikům a nezkušeným uživatelům, je řešení WebHned. To umožňuje zákazníkům vytvořit si jednoduché webové stránky za pomoci předem definovaných šablon. Služba je určena začátečníkům, kteří musí umět ovládat internetový prohlížeč. Nevýhodou služby jsou omezené možnosti designu stránek a fakt, že složitější webové stránky aplikace nezvládne. Jak WebHned, tak i Mailer jsou poskytovány zdarma ke všem hostingovým programům Ignumu.

Content management systémy

Samostatnou kapitolou jsou nejrůznější content management systémy (CMS). Jde o systémy pro správu obsahu a jsou určeny pro mírně pokročilejší uživatele. Jejich funkcionalita se výrazně liší, může jít o jednoduchá řešení nebo o komplexní systémy pro správu rozsáhlých portálů. Domácí webhosteři nabízejí buď svá vlastní řešení, nebo na své servery instalují volně šiřitelné open-source produkty, které mohou zákazníci zdarma využívat.

Active 24 jde první cestou, v nabídce má službu Elegant 24. Za cenu 9500 Kč klient získá grafický design webových stránek a redakční systém. Výhodou je možnost rychlé aktualizace vlastními silami, nevýhodou nutnost volit grafické zpracování z předem určených šablon.

Alternativou je pak řešení Levný web, kdy Active 24 dodá design stránek na přání klienta. K dispozici je v rámci správy obsahu několik modulů: správa fotogalerie, diskusní fórum a vkládání aktualit.

Content management systémy lze najít také v nabídce Ignumu. Společnost volí druhou cestu a využívá open-source redakčního systému Mambo. Za 290 korun měsíčně může zákazník využívat tzv. Mambo hosting.

V praxi jde o vyhrazený webový prostor s předinstalovaným systémem Mambo plně lokalizovaným do českého jazyka. Systém je doplněn o integrované komponenty, které usnadní správu webových stránek. Jedná se o vícejazyčný instalátor, komponentu pro správu souborů na serveru, nástroj pro správu databáze (phpMyAdmin), zálohovací komponentu a kompletní lokalizaci celého prostředí. K dispozici je opět předdefinovaná šablona vzhledu, na internetu lze v případě potřeby zdarma vybrat jinou.

Pochopitelně pro zkušené uživatele lze doporučit výběr nejvhodnějšího open-source systému na internetu a jeho následnou instalaci na pronajatý virtuální server, který poskytuje všechny technologie nutné pro běh systému. Dostupná je široká škála produktů, ať už jde o zmíněné content-management systémy (např. http://united-nuke.openland.cz) nebo jiné aplikace: fotogalerie (např. http://coppermine.sourceforge.net) či weblog software (http://www.b2evolution.net).

Pokud hodlá jít uživatel cestou open-source softwaru, pak lze zmínit ještě jednu variantu: Plone a Zope hosting. Plone je možné využít jako redakční systém, portálový server nebo jako nástroj pro skupinovou spolupráci mezi vzdálenými pobočkami.

Naproti tomu Zope je aplikační server obsahující objektovou databázi, která může uchovávat webový obsah, HTML šablony a skripty nebo napojení na relační databáze. Prakticky Zope nabízí mimo jiné systém přístupových oprávnění, pomocí kterého může se systémem pracovat více uživatelů. Hlavním přínosem ale nadále zůstávají hotové aplikace z oblasti content-management systému.

Na českém trhu nabízí Plone/Zope hosting pouze několik málo menších specializovaných poskytovatelů. Jedním z nich je Core Net Solutions. Levnější program za 199 korun měsíčně poskytuje předinstalovaný CMS systém Plone včetně těchto produktů: správa webových formulářů, generování PDF souboru, tvorba tzv. message boardů, vícejazyčné uživatelské rozhraní a obsah, webové ankety nebo třeba správa weblogu.

Dražší program za 599 Kč měsíčně nabízí vlastní Zope server, který umožňuje správu více Plone portálů. Využívat lze opět všechny Plone aplikace a produkty. Nutno podotknout, že plné využití Plone/Zope hostingu vyžaduje jistou dávku odborných znalostí na straně zákazníka a že tento hosting není určen pro nezkušené začátečníky.

Pestrá nabídka aplikací

Jak je vidět, nabídka webových aplikací je u českých webhosterů poměrně pestrá. Sice málokterý poskytovatel nabízí plné spektrum aplikací, které by vyhověly nárokům všech uživatelů, na druhou stranu nalézt vhodného dodavatele aplikačních služeb by neměl být zásadní problém. U velkých poskytovatelů ocení zákazník přizpůsobení produktu co největšímu počtu uživatelů a fakt, že jde většinou o prověřená a stabilní řešení s jistou historií. Výhodou by také mohla být nižší cena.

Pokud však klient hledá specializovaný hosting na míru, asi spíše uspěje u menších firem, které jsou schopny přistupovat k zákazníkovi individuálně. To se zase může, i když nutně nemusí, negativně projevit na ceně. Kromě finančních možností by měl zákazník zvážit před pronajmutím aplikační služby také své odborné znalosti tak, aby byl schopen využít maxima vlastností nakupovaného řešení.

Témata článku: Open source, Podobná funkcionalita, Odborná znalost, Mamba, Nejrůznější nástroje, Webová varianta, Pestrá nabídka, Nabídka obchodu, Možné řešení, Velký poskytovatel, Mailer, E-mailový klient, Možná varianta, Tisíc korun

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Včera | Vojtěch Malý | 123

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje