Webová fotoalba jednoduše, zdarma a na úrovni: JAlbum

JAlbum není novým ani neznámým projektem, jeho sedmá verze však přináší některé novinky. Navíc se drží vyjetých kolejí a zachovává standard snad nejlepšího bezplatného generátoru webových fotoalb nejen pro Windows. K dispozici je navíc i verze, která k běhu nevyžaduje nainstalovanou Javu.
Webová fotoalba jednoduše, zdarma a na úrovni: JAlbum

Aplikace JAlbum je v Javě vytvořený nástroj pro generování webových fotoalb. Webové fotoalbum je sada webových stránek oblečená do jednotného designu a nabízející standardní náhledy, originální velikost fotografií, popisky atd. JAlbum je samozřejmě generuje v HTML.

Původ programu v jazyce Java přináší výhodu multiplatformity. Na domovské stránce programu jsou k dispozici verze pro Windows, Mac OS X, Linux, Sun Solaris, HP-UX a další operační systémy včetně OS/2. Java ale rovněž bývala (alespoň ve verzi pro Windows) i značnou nevýhodou. Běh aplikace a její odezvy byly velmi pomalé. I tak šlo ale o akceptovatelnou daň za skvělé možnosti a funkčnost. V současnosti však můžeme vytvářet fotoalba bez kompromisů. K dispozici je verze zkompilovaná speciálně pro Windows, nevyžadující ke svému běhu nainstalovanou Javu.

Použití JAlba je díky jednoduchému rozhraní hračkou a zvládne jej každý, kdo má dostatečné znalosti na to, aby vůbec o tvorbě fotoalba uvažoval a zároveň ví, že jej je po vytvořeí potřeba umístit na nějaký webový server. Do okna programu přetáhneme či v dialogu otevření souboru zvolíme fotografie, z nichž požadujeme vytvořit fotoalbum. Před jejich zpracováním se JAlbum zeptá na název připravovaného alba a nabídne jeho umístění na disku počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Po přetáhnutí souborů do okna programu se zobrazí dotaz na místo uložení alba

Nejdůležitější ovládací prvky najdeme v menu na levé straně okna. Nejpoužívanější volbou bude zřejmě výběr vzhledu celého alba. Vybírat můžeme v široké škále od zábavných až po formální, profesionální. Náhled vzhledu se zobrazuje přímo v okně programu, není tedy třeba tápat naslepo. Zvolenému vzhledu můžeme následně přiřadit některý z desítek předdefinovaných grafických stylů spočívajících obvykle v různých variacích na výchozí barevnou kompozici. Kliknutí na odkaz Více vzhledů nás přenese na domovskou stránku JAlba, kde je k dispozici několik dalších možností, jimž dodat fotoalbu tu správnou atmosféru.

Klepněte pro větší obrázek

A jsou tam

Hlavní konfigurace vlastností a chování celého alba se ukrývá pod tlačítkem Nastavení. Na panelu Základní volby lze nakonfigurovat vstupní a výstupní složky, řazení snímků v albu, jakož i jejich počet v řádcích a sloupcích. Panel Fotky nabízí základní možnosti konfigurace metody a cílového rozlišení změny velikosti (pro generování náhledů) a rovněž kvalitu použité JPEG komprese. Posledním jednoduchým panelem je položka Ovládání, kde najdeme možnost nastavení chování alba. JAblum umí z náhledu odkazovat na zmenšené snímky, přímo na originály, či umí vygenerovat náhledy i zmenšené snímky a dát tak návštěvníku stránek možnost nezatěžovat své připojení a prohlížet pouze zmenšeniny či si vychutnat kvalitu volbou originálů.

Klepněte pro větší obrázek

Volba vzhledu alba

Panel Pokročilé volby nese přiléhavý název. Její použití již vyžaduje od uživatele alespoň základní znalosti tvorby webových stránek. Nastavit tak můžeme kódování exportovaných HTML souborů (nejlépe UTF-8 či Windows-1250) i formát data používaný u fotografií (ve formě zástupných symbolů, nejčastěji asi hh:mm:ss dd:MM:yy). Z dalších možností je zajímavá především možnost zahrnout do zpracování podadresáře. Pokud je aktivovaná a složka s fotkami obsahuje podadresáře, JAlbum vytvoří několikaúrovňové album odrážející strukturu podadresářů ve zdrojovém adresáři.

Klepněte pro větší obrázek

Základní nastavení fotoalba

Metadata je zajímavé prohlédnout a nastavit především pro možnost připojit k albu EXIF informace o fotografiích. Většina šablon fotoalb má nějakou možnost informace EXIF zobrazit. Na záložce Pojmenování můžeme zvolit názvy generovaných HTML souborů. To se hodí například v případě, že zvolený webový server neakceptuje standardní hodnotu index.html jako výchozí soubor v adresáři či naopak pro zamezení otevření fotoalba po pouhém zadání URL adresáře do adresního řádku prohlížeče.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení použití metadat

Možnosti nastavení pod záložkou Informace o albu jsou dostatečně samovysvětlující, poskočme tedy rovnou na záložku Index. Možnostmi Povolit prezentaci a Přechod mezi stránkami lze nastavit možnost automatického prohlížení indexových stránek, resp. grafické efekty při přechodu z jedné stránky na druhou. U obou voleb lze nastavovat jejich prodlevu. Zatržítko Návštěvní kniha přiřadí každé stránce návštěvní knihu. Pro její použití je však potřeba server s podporou PHP a povolení zápisu do adresáře guestbook, který program vytvoří pod adresářem hotového fotoalba.

Klepněte pro větší obrázek

Povolíme prezentaci, povolíme přechody, PHP bohužel náš server neumí...

Na záložce Miniatury nakonfigurujeme zmenšeniny fotografií. Lze jim přiřadit pozadí, rámeček či zvolit zobrazované textové popisky. U nich je výběr značný, nezávisle tak můžeme konfigurovat číslo, komentář, název, jméno souboru, datum velikost a počet fotgrafií ve složce. Podobně jako jsme před okamžikem konfigurovali automatickou prezentaci a přechody mezi indexovými stránkami, můžeme stejné funkce navolit i přímo pro fotografie uvnitř fotoalb. JAlbum umí do fotoalba vložit videa a dokonce i hlasové poznámky uložené k fotografiím.

Možnost vložit do stránky skript, který zabrání ukládání fotografií návštěvníky najdeme na záložce Fotografie pod volbou Ochrana proti kopírování. Záložka Metadata nabízí podrobnou konfiguraci vkládaných informací EXIF. Doplňující ochranu proti ukládání můžeme zvolit na záložce filtry. Aplikovat zde lze vodoznak, který výrazně sníží atraktivitu fotografie pro neautorizované použití. V nabídce jsou dále základní barevné efekty: převod na stupně šedé a volbu specifické barevné mapy.

Jsme-li spokojeni s nastavením alba, zavřeme jeho okno a nyní zbývá již jen zvolit, jestli měníme již existující, nebo vytváříme zcela nové album. Album se vygeneruje po kliknutí na tlačítko Vytvořit album. Některým uživatelům přijde jistě vhod i možnost nastavit v menu Nástroje - Publikování přístupové údaje k FTP serveru, na nějž JAlbum vytvořené album uploaduje po stisku tlačítka Publikování.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (25) Další článek: Firefox: Chyba detekce phishingu

Témata článku: Windows, Zvolená složka, Zástupný symbol, Záložka, Úroveň, Základní možnost, Základní program, Metadata, Barevný efekt, Základní stránka, Fotoalba, Základní mapa, Webová, Základní znalost, Alba, Automatické prohlížení, Základní konfigurace, Jednotná mapa, Jed, Základní efekt, Webová prezentace, Zajímavý efekt, Exportované video, Základní nastavení, Album


Určitě si přečtěte

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

** V březnu došlo k tragické nehodě Tesly Model 3 ** NTSB vydala předběžnou vyšetřovací zprávu ** V okamžiku havárie jel vůz v režimu Autopilota

Karel Kilián | 120

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 38Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch