Webmatrix

(placená inzerce) Webmatrix je nový nástroj společnost Microsoft, který je určen zejména webovým vývojářům, ale ne úplně všem.

Jak můžeme rozdělit tvůrce webových aplikací?

Jedno z možných dělení je na tři skupiny: Profesionální vývojáři, webové agentury, nadšenci.

Profesionální vývojáři

Do této skupiny patří především společnosti, které vyvíjejí aplikace typu on-line bankovnictví. Vývoj aplikace trvá relativně dlouho, pracuje na něm velký tým architektů, vývojářů, testerů, atd. Tato skupina řeší mnoho věcí, které ostatní skupiny většinou ignorují, resp. jsou jim jedno. Jedná se zejména o různé typy testování, jako jsou zátěžové testy a automatizované testy uživatelského prostředí. Pro tyto činnosti, pokud je chcete, zvládnou co nejrychleji a v odpovídající kvalitě, potřebujete specializované nástroje, jako je např. Visual Studio 2010 Test Professional. Tato skupina pak používá i nástroje pro řízení celého cyklu vývoje aplikace. Asi vás nepřekvapí, že se jedná o nejmenší skupinu ze tří uvedených. Jedná se přibližně o 5%.

Webové agentury

Pro tuto skupinu se používá také anglická zkratka Web VAP. Zkratka VAP znamená Value Add Provider, která hovoří asi za vše. Webové agentury se nejčastěji nasazují a spravují redakční nebo podobný systém pro zákazníka. Typická webová agentura vezme již hotový, velmi často Open Source, redakční systém, provede jeho nastavení a přizpůsobení požadavkům klienta (přidaná hodnota) a systém nasadí u hostera nebo na své servery. Tato skupina firem tvoří přibližně 85%. Aby se firma uživila, musí mít relativně hodně zakázek, protože marže není, na rozdíl od konkurence, nijak veliká.

Nadšenci

Do této kategorie spadají začátečníci v oboru, ti kdo příležitostně dělají jednoduché webové stránky pro své známé, ale i ti, kteří jsou občas „donuceni“ webové stránky dělat. Typicky se jedná o správce výpočetní techniky v menších podnicích, kteří mají občas za úkol udělat webové stránky, ať už externí nebo interní, ale jejich hlavní pracovní náplň to není.

Webmatrix pro webové agentury

Pro webové agentury bude asi nejzajímavější propojení s Windows Web App Gallery (www.microsoft.com/web). Windows Web App Gallery je on-line archiv webových aplikací, které můžete instalovat na lokální počítač právě pomocí Webmatrix. Aplikace z Windows Web App Gallery můžete také instalovat pomocí nástroje Web Platform Installer, který slouží také k instalaci nástroje Webmatrix.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Pokud instalujete aplikaci z Windows Wep App Gallery pomocí nástroje Webmatrix nebo Wep Plarform Installer, tak si opravdu jen stačí vybrat, co chcete nainstalovat, a o vše ostatní se postarají jmenované nástroje. Pokud aplikace například vyžaduje PHP nebo nakonfigurovat databázový server, tak to za vás tyto nástroje udělají. Windows Web App Gallery můžeme považovat za balíčkovací systém pro webové aplikace.

Po té, co si aplikaci nainstalujete, přichází ke slovu další části nástroje Webmatrix – editor kódu a databáze, odposlech komunikace na úrovni protokolu http, SEO report a další. Velkou výhodou je použití webového serveru IIS Express, který se chová v podstatě identicky jako IIS 7.5, ale nevyžaduje pro konfiguraci práva administrátora.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Ve chvíli, kdy máte aplikaci nastavenou, jak potřebujete, zkontrolovanou, zda neobsahuje některé chyby, tak můžete přistoupit k dalšímu kroku a to nasazení aplikace u hostera. Pokud žádný webhosting zatím nepoužíváte, můžete si přímo na stránkách www.microsoft.com/web najít webohosting podle vašich požadavků. V České republice nabízí certifikovaný webhosting pro Webmatrix společnost Web4U.

 Klepněte pro větší obrázek

Vlastní nasazení aplikace probíhá přímo z prostředí nástroje Webmatrix.

 Klepněte pro větší obrázek

Jak vidíte, cílem nástroje Webmatrix je co nejjednodušší cesta od instalace webové aplikace, přes její úpravy podle požadavků zákazníka až po nasazení do ostrého provozu. To může být i užitečné ve chcíli, kdy potřebujete ve firmě nasadit například Wiki pro interní potřeby.

Další informace a výuková vydea najdete na www.webmatrix.cz.

Webmatrix pro nadšence

Pokud potřebujete jen vytvořit jednoduché dynamické stránky a pro vaše potřeby se žádná z nabízených aplikací na Windows Web App Gallery, můžete využít ASP.NET Web Pages a Razor. Jedná se jednoduchý šablonovací sytém, který je snadno pochopitelný i pro začátečníky. Vše navíc ještě více zjednodušují tzv. helpers. Následující kód vytvoří webovou stránku, kde je zobrazen Twitter Feed uživatele stepanb. Přesný popis najdete v článku „Přidání sociálních sítí na web“.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Celý systém je navržen tak, aby kromě jednoduchosti použití, snadné rozšiřitelnosti, byl co nejbezpečnější a začínající programátor se tak vyhnul klasickým bezpečnostním problémům, jako je SQL Injection. Začínající programátor má k dispozici několik jednoduchých objektů pro kontrolu informací od uživatele a při práci s databází je od začátku veden k používání parametrizovaných dotazu, které v podstatě vylučují napadení pomocí SQL Injection.

SQL Server Compact

Častým problémem začátečníků je práce s databází, protože se typicky liší nastavení na vývojářském počítači a při ostrém nasazení v provozu. Navíc ne každá aplikace vyžaduje plnohodnotný SQL server, který bývá nabízen až u dražších webhostingů. Součástí nástroje Webmatrix je podpora pro SQL Server Compact, který je mladším bratříčkem velkého SQL Server 2008 R2 a je s ním v mnoha ohledech kompatibilní, takže přechod na „dospělý“ SQL Server 2008 R2 je jen otázkou migrace dat změnou nastavení připojení k databázi.

Závěr

Nástroj Webmatrix společně s Windows Web App Gallery a Web Platform Installer dávají nové možnosti dvou skupinám webových vývojářů. Cílem je maximální zkrácení času od požadavku klienta po nasazení hotové aplikace, která není na úkor bezpečnosti vytvářených aplikací. Kompletní českou dokumentaci najdete na www.webmatrix.cz.

Na českém webu www.webmatrix.cz je k dispozici česká dokumentace.

Další článek: Mozilla vydala první betaverzi nového Firefoxu 5

Témata článku: SQL Injection, Anglická zkratka, Maximální zkrácení, Jednoduchý nástroj, Velký tým, Webový vývojář, Jednoduchý objekt, Přesný popis, Profesionální nasazení, Začínající firma, Interní editor, Začínající programátor, Compact, Nejjednodušší cesta, Nadšenec, Velký test, Častý problém, Cílové nasazení, Pracovní náplň, Velká skupina, Webhosting, Profesionální počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky