Eurotel
30. 5. 2003 • 8:16

Běžte už s tou zas.ranou reklamou Eurotel do PR.DELE !!!!!!!!!!!!!!!!

fuckeři, vůbec se to nedá přečíst, jste fakt kreténi!

Petr Klimovic
29. 5. 2003 • 12:33

Autor v uvodu tvrdi, ze weblog je definovan technologii (kratke zpravy s moznosti reagovat v diskusi) a nasledne ve zbytku clanku hovori o obsahu. Takze bych si to rad ujasnil. Existuje nejaka zakonitost, ktera zpusobi, ze cokoliv ve formatu weblogu bude mit obsah o kterem autor hovori?

Petr K.
29. 5. 2003 • 11:08

Tak je to tady...

serveru živě klesá sledovanost, protože uživatelé mají dost superčlánků "zrychlete svoje windows" za kterými se skrývá vysypání koše a defragmentace disku, takže začínají rejt tam, kam zhnusení čtenáři odcházejí.

Pokusím se zde zmírnit ty ťafky, které p. Hlavenka směroval na blogery.

Objektivita: uff, tak tohle je největší pohádka, kterou ovšem servírovat čtenářům musí. Nechci tím tvrdit, že se recenze řídí inzercí, to je blbost. Ale nikdo si nedovolí napsat "SHIT" o výrobku někoho, kdo u něj proinzeruje ročně pár M. To se dělá jinak, že?

Zajímavější psaní: Huh, tohle muselo bolet, že? Zvlášť slovní spojení "jinak se to „nedá číst“. " Každej kdo čas od času čte živě a jeho papírovýho bráchu a nedejbože má jazykový cit, musí plakat jak želva. Netvrdím, že každej bloger píše skvěle, (a dost jich píše eště huř než živě), ale špička je zmiňovaným magazínům vzdálena jako hladina mrtvého moře od  8850 mnm.

Investigativní žurnalistika: Nikdo nikdy netvrdil, že blogy jsou zdroje "investigativní žurnalistiky". Častokrát ale nabízejí více než ti co si hrají na inv. žurnalisty. Zde se přímo nabízí srovnání - každej inteligent, kterej čas od času zavítá na živě ví, že diskuze za článkem jsou většinou mnohem zajímavější a přínosnější než článek sám.

A pokud se můžu opřít i do závěrečného pokusu o "vyžehlení útoku na blogy" , tak si myslím, že je to obět rána do prázdna. Tvrdit že "jsou to často deníčky špičkových, zkušených žurnalistů „ve výslužbě“  je podobné tomu, že stará osvědčená š120 je na silnici nejlepší...

jinak - nelze než souhlasit s autorem s nickem Mentor a jeho příspěvkem Opravdu pěkná ukázka žurnalistiky. Je vidět, že autor o žurnalistice něco ví (nebo aspoň absolvoval pár přednášek o nudné teorii ). Na to měl p. Hlavenka geniální odpověď: "...objektivní (co to je?) článek. Je to ryze osobní, subjektivní názor..." Tak takhle to nějak dělaj na nově. A to že autor neuvedl své jméno a adresu? Chce mu snad někdo poslat kytici růží s věnováním? Doufám že se svými znalostmi určitě víte jak snadné je vytvovřit si libovolnou freemailovou adresu. Pak se určitě nepodivíte tomu, že já osobně jméno a adresu ignoruji a důležitý je pro mě obsah. Radši si přečtu zajímavou informaci od anonyma, než blábol od "podepsaného".

mějte se (a nezlobte se na mě - je to jen MŮJ NÁZOR)

PeeKaa

 

Marek Fišer
29. 5. 2003 • 10:29

Plně souhlasím s názorem, že weblog je bublina. Myslím, že se dá zařadit k takovým záležitostem jako DHTML, sessions a podobným, které vznikly jen a pouze tak, že někdo, ať už z jakéhokoli důvodu, nově pojmenoval kombinaci několika dávno známých věcí (úmyslně se vyhýbám pojmu "technologie"). Dle mého je weblog po technické stránce kombinací osobní stránky a konference se zázemím velmi jednoduchého redakčního systému. Obsah je úplně jiná věc a se způsobem zveřejnění nijak nesouvisí. Rád využíván této příležitosti sdělit veřejnosti tyto své názory zde, anžto vlastní blog, kde bych je vykřičel do světa, nemám ;)

Jiří Bureš
29. 5. 2003 • 11:16

Správné přirovnání s jinými známými věcmi. Stejně jako se web "dá zařadit k takovým záležitostem jako" slova, obrazy "a podobným, které vznikly jen a pouze tak, že někdo, ať už z jakéhokoli důvodu, nově pojmenoval kombinaci několika dávno známých věcí"

"Rád využíván této příležitosti sdělit veřejnosti tyto své názory zde, anžto" sice vlastním blog, ale prostě me to taby baví

Spyros
29. 5. 2003 • 10:26

V rámci tunajších žabomyších vojen, ku ktorým zákonite muselo dôjsť ma napadla jedna vec. Prečo už Zive.cz/sk 3 roky zakapíňa a jediné, čo produkujú jeho redaktori su reklamné spravodajstvo z tlačoviek? Česť výnimkám, ale posledný schopný autor je pán Hlavenka. To ostatné je ***. V porovnaní s zive.cz mi príde minimálne 10 blogov profesionálnejších a viac píšucích k veci - pixy, sova... etc. Takže nápad pre pána Hlavneku, čo tak Piximu alebo Prokopovi platiť z články a prijať ich ako externistov. Vám sa zvýši tá Vami spomínaná profesionálnosť o 100%, chlapci si zarobia, zvýši sa návštevnosť.

Iveta
29. 5. 2003 • 9:11

Málokdy člověk čte tak výstižný a trefný článek jako je tenhle od pana Hlavenky. Zcela souhlasím. Kam se to hrabe na takové slovní průjmy Daniela Dočekala a spol

Jirka
29. 5. 2003 • 8:39

Pěkný článek, s řadou postřehů se dá souhlasit. Myslím, že blogy jsou obvykle přeplněné balastem, kterého je na internetu více než dost i bez nich, jsou rájem grafomanů a příspěvky bývají v natolik osobní rovině, že mne to nemůže vůbec zaujmout a naopak mne to otravuje, pokud náhodou nejsem kamarádem autora. Je i pravda, že blogy nejsou žádnou novinkou a nechápu, proč se z věci dělá poslední dobou takový objev a hit. Kdo je chce tvořit, ať je dělá, kdo je chce číst, ať to čte, ale je nesmyslné je vydávat za něco více, než jsou. Mimo internet se snůšce drbů říkává "jedna paní povídala", nevím, proč se tady o nich někdy mluví jako o jakémsi novém fenoménu a revolučním trendu v žurnalistice.

Jiří Bureš
29. 5. 2003 • 11:11

Máte plné právo označovat za balast to co Vás nezajímá. Otázka je, jestli je to to správné slovo?
Co se týká grafomanství, tak se někteří blogeři takto v nadsázce nazývají. Jak potom označit novináře nebo třeba přispěvatele do e-zinů apod., kteří ve svém jediném článku napíší víc textu než průměrný bloger za týden? Článek p. Hlavenky má téměř 1500 slov, na mém blogu je počet slov příspěvků za 7 dní zpět 812.
Že weblogy "bývají v natolik osobní rovině"? To se jedná o tvz. osobní weblogy. Wedle toho existují třeba odborné a samožřejmě další.
A "proč se tady o nich někdy mluví jako o jakémsi novém fenoménu a revolučním trendu v žurnalistice"? Jako žurnalistiku to označují většinou žurnalisté. Samotní blogeři to vesměs odmítají. O fenoménu se o nich hovoří, protože v poslední době vzniká u nás weblogů stále více (weblogů podle uznávané definice).

Texx
28. 5. 2003 • 23:55

Pane Hlavenko, čtu Vás už od časů Ceny/Výkon (předchůdce Computeru... psal jste tam, ne? :), takže vím, že splést se dá snadno (jako když jste prorokoval prvním grafickým akcelerátorům nulovou budoucnost). Tentokrát máte hodně pravdy, weblogy se skutečně stěží stanou náhradou novin na stole Člověka Obecného. Nicméně leccos v novinách změnit mohou, třeba formu a styl zpráv na ještě rychlejší, zkratkovitější, ale osobněji podané (což ještě neznamená subjektivní) Případně se do nich propašují celé - jako nová rubrika některých redaktorů (to už lze pozorovat dnes třeba v Lidových novinách nebo MFD (regionální příloha Praha, Zápisník pražského chodce či jak se to jmenuje))

BTW, zrovna tento Váš článek by byl vážně jako vyšitý pro weblog, subjektivní je na zpravodajský server víc než dost (ne každý sleduje, v jaké rubrice je zařazen) Jenže za to by Vám nikdo nezaplatil, to chápu (a nemyslím to přehnaně ironicky)

Kniga
28. 5. 2003 • 23:33

<center><b>Varování! Tento text obsahuje subjektivní názory a pocity!</b> </center>
<p align="justify">Tak jsem přemýšlela o čem bych dneska psala,  když tu mi na Hofylandu v auditku o blozích padl do oka  odkaz na jeden článeček na  Živě. Myslím, že dávat sem na něj link je asi zbytečné .  Nebo žeby tu byl někdo kdo neví o čem píšu? To snad ne, ale pro jistotu kdyby opravdu někdo <a href="http://zive.cz/h/Byznys/Ar.asp?ARI=110980&CAI=2034" target="_blank"><b>tento článek</b></a> ještě nečetl.
Skoro každý český weblog  se dnes tímto tématem zabýval, takže jsem  chvíli přemýšlela zda nemám být ta čestná vyjímka, ale pak jsem si řekla, že nebudu vybočovat z blogerského davu.
Jak to tak vypadá začla jsem ze svým deníčkem ve chvíli kdy je blogerství u nás v módě.  To je na jedné straně potěšující (větší šance najít lidi s podobnými zájmy), na  straně druhé to sebou přináší články podobné tomu dnešnímu. Pan Jiří Havelka reaguje na některé články  (např.<a href="http://www.lupa.cz/clanek.php3?show=2853" target="_blank"><b> tento - lupa.cz)</b></a> a rozvíjí z nich určité závěry . Nevím kde J.Havelka získal názor
citace: <i> Podle některých názorů jsou weblogy „úsvitem nových médií a soumraku starých“, a pod jejich vlivem se „proměňují masmédia“. </i>
Podle čích názorů? Na žádném weblogu ani v onom článku na Lupě jsem nic podobního nečetla. Možná čtu špatně, ale opravdu jsem na nic podobného nenarazila. A co ty mýty?
<b>Objektivita</b> - kdo kde tvrdí, že osobní deník je objektivní?  Ona objektivita ve weblozích se dá najít právě tím, že více blogařů píše o jednom tématu. Každý ze svého subjektivního hlediska, v komentářích  apod. si vymění své názory a utřídí myšlenky. Čtenář, který si přečte tři weblogy získá tři odlišné subjektivní náhledy, přidá k tomu svůj a na základě těchto údajů může uvažovat o objektivitě. Jinak nic nikdy není zcela objektivní. Ani ten dnešní článek na Živě. Nebo si někdo myslí, že je?
<b> Zajímavější psaní</b> - na začátku článku pan J.H. píše, že i hloupá osobní stránka je lepší než sezení u telky a pak srovnává psaní weblogu s  profesionální žurnalistikou.  Psaní weblogu není klasická žurnalistika tak proč bych poboha měla psát podle pravidel klasické žurnalistiky?  že neumím psát? Neumím, vím to, ale kdybych měla dělat jen to co umím tak sedím asi jen u té telky. Saint-Exupéry to ve své knize Citadela vystihl naprosto přesně (bohužel tuto knihu nevlastním, tak nemohu poskytnout přesnou citaci). Píše o tom jak je důležitá tvořivost, ze sta špatných kroků vznikne ten jeden krásný tanec, každý by se měl pokoušet něco vytvářet neboť to jediné tu po nás zůstane. Protože nemám hudební sluch nesmím zpívat?
 Sebestřednost?  Nikoho neznám hůře a lépe než sebe. Deník mi pomáhá v poznání sebe sama. Snad to,  že dnešní noviny, televize a časopisy jsou tak neosobní možná vede k potřebě psaní a čtení  "slovních průjmů"... Ano je jen málo weblogů, které jsou psány opravdu skvěle. Přesto to neznamená, že právo psát weblog náleží jen jim.  To by jste mohli rovnou předepisovat veškerou (filmovou, televizní literární) tvorbu. Vše má nějakou kvalitu. Něco nízkou, něco vysokou. A je na čtenáři aby se rozhodl co mu sedí.  
<b> Investigativní žurnalistika</b> -  prošla jsem si  několik českých weblogů  a hledala jsem ty J.H. charakteristiky. Jistě dost často je tématem zápisku reakce na jiný blog (třeba můj včerejší záznam je klasickou ukázkou) nebo na nějakou url.  Vůbec mi to nevadí, je to pro mě právě naopak přínosné. Pokud mě to zaujme mrknu se na daný odkaz. Už vím co tam bude, co mám očekávat. To v neosobních seznamech typu atlas.cz  nikdy nevím  co na té stránce vlastně bude. Další velkou částí jsou příhody ze života blogařů. Což už nejsou (ve většině případů) zápisky psané "od počítače". Sice v nich nenajdu rozhovor s Vladimírem Železným uskutečněným proti jeho vůli, ale já ho stejně ani nehledám. Pokud bych po něčem takovém toužila asi bych šáhla po některém z novinových plátků.  Spíš tam najdu zmínku o tom jak u nich řeší problém s psími bobky a jak  by to teda šlo vyřešit na našem sídlišti, nebo  příhodu z hospody, která mě pobaví. Blogy tedy obsahují oba dva typy informací ty zprostředkované i ty nezprostředkované.
 <b>Změní weblogy velá média ? </b> Jsou weblogy (samozdřejmě, že jen některé) hodně čtené? Líbí se čtenářům? Mají čtenáři (neblogaři) weblogy v oblíbených?   Ano?  Pak tedy určitým způsobem mohou masmédia změnit. Nebo možná ne, nezmění je weblogy, ale celý styl lidského života.  Proč v rádiích a televizích vzniká tolik pořadů, které se zaměřují na lidi. Na jejich názory a přání? Proč bylo tak populární Vox populi?  O dnešní době se mluví jako o době anonymní. Možná nám ta anonymita a neosobnost už leze krkem. I když jistě ne všem. Můj bratr (je to můj bratr tak mě prosím neobviňujte z používání tohoto  zájména) Luk reagoval dosti záporně, když jsem mu  nabídla, že by si mohl také psát weblog. jeho prostě nějaké osobní názory nezajímají. Weblogy ho nebaví. Nejraději čte teletext, který mu podá holou informaci oproštěnou od jakékoliv "objektivity".  Zkrátka a dobřš pokud poroste procento lidí toužících po  stylu weblogu budou velá média pomalu ale jistě tohoto stylu využívat a přizpůsobovat si ho k obrazu svému. Pokud naopak poroste procento lidí podobných Lukovi stanou se weblogy okrajovou skupinou.
Poslední tři věty článku mě rozesmály. Opak weblogu? Blogař nemůže zastávat zřetelný názor? Nemůže si stát za tím co píše?  Lidé jsou stejní ať jsou to novináři nebo ne. Někdo je schopný stát si  za svými názory jiný ne. To, že někdo má novinářskou fakultu a je novinář z profese neznamená, že píše lépe než támhle Tonda Vopršálek co nás informuje o  tom kolik se mu narodilo králíků.
Anonymita? Opravdu tak moc vadí, že se pod zápisky podepisuju Kniga a né Lucie Musilová?  Proč bych měla používat jméno které stejně nikomu nic neřekne? Nemluvě o tom, že Lucií Musilových je spousta. A kolik úspěšných novinářů a spisovatelů psalo pod pseudonymem.
Weblogy jsou ve své podstatě staré jako písmo.  Deníky se psali od jakživa a od jakživa byli vydávány a čteny. Některé jsou objektivní, jiné dost subjektivní. Na tom, ale vlastně vůbec nesejde. Každý píše tak jak se mu to líbí a každý čte to co se mu líbí.
<b><u>Vytýkat weblogům to co je vlastně jejich charakteristikou je velká hloupost.</b></u>  
A tímhle pro dnešek skončím
 
 http://denicek.sitara.info

 
P.S:   nevim proc ale polozka email an me krici ze uvadim nepravy email. Copak vy na Zive neznate domeny s koncovkou info?

theo
28. 5. 2003 • 23:14

ne, tohle je fakt uz moc. nechces si zalozit blog? muzes tam kritizovat zbytek blogerske komunity.

vis, spousta tech "clanku" co se tady objevuji jsou... mimo? jo, to bude to spravne slovo. a spousta tech clanku co pisou ruzni blogeri jsou "in" (boze, ja to slovo nesnasim :). proc? protoze jsou to blogeri a jako takovi nezarucuji objektivnost toho co pisi, ale ve vysledku (kdyz tomu jsi ochotny venovat tolik casu, ze si prectes vice jak dva az tri blogy) jsou objektivnejsi nez 10 zive, idnes, nebo ktery chces jiny "zpravodajsky" server. jenze z tveho hambajskeho pohledu to nemuzes pochopit... nebo mozna muzes, ale nemuzes to pripustit...

vzdycky jsem se strasne divil tem debilum co pisou prispevky ve stylu v jakem ted pisu ja, ale jestli ctou ty tvoje bludy stejen dlouho jako jako ja, tak se nedivim uz nicemu. tenhle prispevek fakt neni o kritice (nebo snad dokonce konstruktivni kritice), ale proste o tom, ze bys mel zustat u psani knizek o emailu. na tohle jsou tady jini experti (treba pixy, teda jestli vubec mas tucha kdo to je)... beru to tak, ze abys byl "in" tak jsi se potreboval vyjadrit k aktualnimu tematu. nic vic, nic min...

co dodat? radsi nic. zapomen na to...

Jan Havrda
28. 5. 2003 • 18:49

Nejsem častý účastník diskuzí, ale musím stát v opozici tomuto honu na čarodejnice.


  1. existují blogy dobré i špatné - tak jak je tomu i v novinách, TV programech nebo informačních serverech

  2. blog je jednoduchý - jde o jeden z nejjednodušších způsobů jak prezentovat celému světu - z programu na PC nebo PDA,  webového rozhraní nebo třeba i z mobilu (v podobě audioblogu)

  3. blog je svobodný - blogger si může stát za vlastním názorem, nicméně to neznamená, že se autor zříká zodpovědnosti za kvalitní údaje - viz bod 1.

  4. blog nejsou jen přejaté informace - představa, že jde jen o linky na "zajímavé" články je mylná. Blog výrazně rozšířil působnost. Jde o prostředek k chronologickému zaznamenávání informací - novinek, postřehů, názorů z různých oborů lidské činnosti. Odkazy "jinam" patří k jedné z forem.

  5. blog znamená možnost volby - hledáte někoho s podobným pohledem na svět nebo zájmy? S blogy může psát každý, což samozřejmě může být někdy naškodu, ale vzniká tak i velká pravděpodobnost, že najdete ten pravý, blízký vašemu srdci

  6. čtěte, vyhledávejte a pište blogy - s potěšením zjistíte, že vše jde i trochu jinak než předkládá mainstream, ale:

  7. nezapomeňte, že blog je jen blog a tak jako cokoliv jiného má své přednosti a omezení

Buďte dobří a Slunce v duši... a přečtěte si i to co není tučně

shrek
28. 5. 2003 • 19:28

No, kdyby tam tolik toho tucneho a barevneho nebylo, treba by se to jako celek i lepe cetlo. Ashtar akbar!

David Bureš
28. 5. 2003 • 15:25

Nebudu polemizovat s nazory digibati a vizionare JH, protoze to udelal spousta lidi prede mnou. To co ted napisu je ciste subjektivni nazor blogera:

Clanek je psan tak, aby vyvolal diskuzi, protoze autor vi, ze vyprovokuje pomerne velkou skupinu lidi a navic vetsina blogeru tento clanek zalinkuje. Weblogy mivaji pomerne velky GPR, takze dalsi plus pro zive.cz. Mam pocit, ze JH na blogery plive, protoze mu ujel vlak, nechytl zacatek blogovani u nas, neprojevilo se jeho vizionarstvi, je vyjimecne mimo mainstream, shrzeny, zneuznany, zapskly ...

Weblog JE fenomen, JE rozsirenou formou publikovani, MA svuj definovany format a zadny podobny clanek cloveka, ktery o tom nic nevi na tom NIC nezmeni.


David Bures
http://www.websky.cz - weblog o spolecnosti a internetu
http://euroblog.info - EuroBlog - weblog o Evropske unii

Jiří Hlavenka
28. 5. 2003 • 15:47

Davide, ty sis nikdy nebral servítky a byl jsi rozený provokatér už v době, kdy jsi u nás pracoval, ale tohle jsou moc hloupé kecy i na Bureše, a ty to dobře víš - a píšeš to jenom proto, že máš sám blogy a chápeš to jako útok na svou osobu. (Nepsal jsem náhodou v tom článku, že bloggeři se vyznačují sebestředností?)

Kdybych chtěl vyvolávat flamewary a velké diskuse, jenom proto, aby byly, tak je tisíc lepších cest, než takto - navíc to nemusím dělat já osobně, že. Navíc - už jsem to tu několikrát dokazoval a prokazoval - počet stránek protočených na živě diskusemi je naprosto zanedbatelný z celkového počtu, a konečně, jednorázové získání pár desítek čtenářů také není nic, kvůli čemu by byla redakce Živě ochotna prodat svou duši. Pro nás (stejně jako pro každé médium) nejsou klíčoví čtenáři, kteří přijdou na jeden článek a zase odejdou, protože ostatní je nezajímají. Žádný vydavatel nežije z náhodných čtenářů, každý žije ze čtenářů pravidelných, ze své "cílové skupiny", kterou obhospodařuje, které dodává duševní krmi a kvůli které jej mají rádi inzerenti.

Osobní výpady, které tady používáš, jsou nedůstojné dokonce i tvé osoby; zkus prosím se už v životě začít chovat dospěle. Musím ti nicméně přiznat jednu velkou pravdu v tvém příspěvku: skutečně můj článek na osudu blogů, jakož i weblogů, nic nezmění. Naštěstí jsem to ani nikdy netvrdil :))

Bedrich
28. 5. 2003 • 17:37

Myslim, ze si oba nemusite nic vytykat a rceni o dvou kohoutech na jednom hnojisti je v tomto pripade myslim velice trefne.

Nektere vyroky p.Burese jsou, rekl bych trochu prehnane, i kdyz i to, bohuzel, patri k diskuzi, ale 'digibata' to se povedlo a davam za tento vyrok 10 bodu .

drug abuse
26. 3. 2006 • 5:36

drug abuse http://online-drug.150m.com/drug-abuse.html [URL=http://online-drug.150m.com/drug-abuse.html]drug abuse[/URL] [URL]http://online-drug.150m.com/drug-abuse.html[/URL]

David Bureš
28. 5. 2003 • 17:42

1. nechapu to jako utok na svoji osobu, ale napsal jsem ten prispevek jako pohled okem Burese - neboli ciste subjektivni a napsal jsem ho proto, ze me zajima blogovani jako forma publikovani informaci

2. dostavame se opet k onomu podsouvani informaci, ktere ti nekteri vycitaji. nenapsal jsem nic o tom ze "tvuj clanek na osudu weblogu nic nezmeni" ale napsal jsem, ze tvuj clanek nezmeni nic na tom co weblogy jsou, jaky maji format a jak uspesne jsou - "Weblog JE fenomen, JE rozsirenou formou publikovani, MA svuj definovany format a zadny podobny clanek cloveka, ktery o tom nic nevi na tom NIC nezmeni."

3. kdybys mel svuj weblog, nemusel bys svoje osobni nazory prezentovat v radoby objektivnim internetovem casopise (pokud je Zive neco jineho, tak me prosim oprav)

Adam Javůrek
28. 5. 2003 • 14:42
Honza
28. 5. 2003 • 14:17

Otázka analfabeta: jaká je rozdíl mezi blogem a weblogem?

Jiří Bureš
28. 5. 2003 • 15:14

Rozdíl není. Weblog je zkráceně blog.

Aleš
28. 5. 2003 • 13:13

Díky za odpověd.

eLKa
28. 5. 2003 • 14:43

Těžko říct, ale kdyby chtěl, může využít českého free programu EasyBlog (http://www.elka.cz/easyblog/)

Mike
28. 5. 2003 • 12:35

Vidim, ze neni o cem psat...

EH
28. 5. 2003 • 9:44

Shodou okolností jsem včera napsal podobný postřeh. O fenoménu weblogu, kooperativním weblogaření a firemním weblogu jako něco, co už tu bylo dávno, jen se tomu dává nová nálepka jménem weblog.
Více tady - http://hlava.net/blog_det.php?blogid=1053969541

PM
28. 5. 2003 • 9:18

Možná reaguju jako býk na červený hadr, ale opravdu je slovo "marginální" nutné? Český ekvivalent je a dokonce s přesně stejným významem. Nebo si autor potřebuje, po vzoru politiků, pozvednout sebevědomí cizím slovem? Jak to tedy je?

X3
28. 5. 2003 • 23:39

"Ekvivalent" ... no fuj, že se nestydíte, když existuje několik českých náhrad tohoto slova. Nebo si potřebujete pozvednout sebevědomí?

pixy
28. 5. 2003 • 9:10

U tohohle článku je anketa "Jaký OS používáte". Bude mít určitě výbornou vypovídací hodnotu, když z MacOS na žádnou možnost nemůžu kliknout. To je záměr? ;)

mara
28. 5. 2003 • 11:00

 to vis ze joooo :) tady si v microzone, zadnej mac os tu nevedeme :)

Petr
28. 5. 2003 • 11:14

Ten Mac mi taky chybi. A jeste .NET server. To takovy pro M$ server trochu zaspal, ne?

Karel Mašát
28. 5. 2003 • 8:57

Souhlasím a potvrzuji myšlenku tohoto článku. K podobným závěrům jsem dospěl už před nějakou dobou (http://www.room.zde.cz/showblog.php?ID=8993356cbbe4512a2b46365f31546b25) i když trošku z jiného pohledu a jinou cestou.

mentor
28. 5. 2003 • 8:52

Článek je pěknou ukázkou pseudožurnalistiky. Autor má nějaký záměr (závěr). Tomuto podřídí maximum. Protože o problematice moc neví, tak vznikne něco, čemu se člověk znalý může smát, nad čím může plakat nebo zuřit. Aby autor dostál novinářskému kodexu (nebo strachu, svědomí?), přimíchá také nějakou tu objektivitu.

Záměr: provokace, nenávist, pocit ohrožení, zvýšení nákladu/návštěvnosti.

Malé znalosti oboru: v článku jsou vyložené nesmysly:

"...guestbook, neboli Sem Napište Co Si O Těchto Mých Stránkách Myslíte. A toto dohromady dává weblog, jen to v té době nikdo nevěděl..."
Guestbook – kde jste ho viděl? Weblog je poměrně přesně definovaný – definici najdete třeba na nějaké významném odborném weblogu


Prostředky:
Dehonestace:
„lidé vedou své deníčky“; „od někoho opíšete jeho odkazy či názory, nebo i celé materiály (s uvedením zdroje), není hříchem, ale dobrým skutkem“;
„sebestředností“; „je neustále rádobyvtipný“; „znamená vstát od počítače, obout si boty“

 

Nepřesnosti, podsouvání
„Dosáhne se objektivity?“ – proklamovanou charakteristikou weblogů je subjektivita (pan Hlavenka podsouvá něco co není)

„nic není lepším prostředkem pro záměrnou dezinformaci či propagandu než je blog“ – každé médium, které má větší sledovanost je nástrojem mocnějším.

„bloggeři často trpí slovním průjmem“; „grafomanské pokusy vydestilovat z třířádkové zprávy Reuters pětistránkový článek.“ – pak to nejsou bloggeři. Jedním ze základních znaků weblogu jsou krátké příspěvky (asi do 200 slov).

„něco zdůrazňuje tučnými, velkými a podtrhanými písmeny a podobně“ – významné české weblogy jsou vesměs propagátory standardů (ať se jedná o přístupnost, validitu apod.). Autoři jsou často profesionálové v oboru webdesignu a takové věci nedělají.

„Investigativní žurnalistika“ – kolik blogerů tvrdí, že jsou investigativní žurnalisté, většina tvrdí, že žurnalisté nejsou.

„Je příznačné, že jsou to často deníčky špičkových, zkušených žurnalistů „ve výslužbě““ – jaké je procento takových autorů? Nevím, jestli je to příznačné.

A poznámka na závěr:
„Je opět jen velmi málo bloggerů, kteří dokáží psát tak dobře, že jejich zápisník je radost číst.“ – mnoho novinářů píše dobře, a přesto lidé nečtou všechno.

Jiří Hlavenka
28. 5. 2003 • 9:44

Všimněte si, že ostatní diskutující vesměs dovedou uvést jak své jméno, tak korektní mailovou adresu - pouze vy vystupujete jako anonym. Pokud chcete věcně diskutovat, je přinejmenším vhodné začít tak, jak se sluší a patří - že se představíte.

Jinak ve vašem příspěvku se dá polemizovat úplně ze vším (také si mnoho starostí s argumentací nedáváte, jen uvedete, že něco není pravda a tím je to pro vás vyřízeno), ale to by bylo na pět stránek. Snad jen dvě základní věci:
- nikde proboha netvrdím, že toto je objektivní (co to je?) článek. Je to ryze osobní, subjektivní názor, který se snažím podpořit argumentací, jak dovedu. Toto není žádné zpravodajství typu byl jsem tam, viděl jsem, tady jsou fotky a tuhle Franta mě to dosvědčí. 
- definice blogu? A kdepak je? Proč nedáte odkaz, když se na ni odvoláváte? Vtip je totiž v tom, že žádná všeobecně uznávaná, kodifikovaná definice blogu (weblogu) neexistuje. Existuje spousta jednovětých vysvětlení typu "what is weblog"; každé je jiné. (Do tohoto soudku patří, že jedním ze základních znaků weblogu je max 200 slov - jsou tisíce weblogů, které mají převážně delší články. Nebo se tyto sajty už nesmějí označovat jako weblogy?)

Jiří Bureš
28. 5. 2003 • 11:10

pouze vy vystupujete jako anonym
Co to mění na obsahu sdělení?

definice blogu? A kdepak je?
http://www.sovavsiti.cz/weblog/2003/04/22.html#bp20030422_forma_weblogu
http://blog.converter.cz/index.php?m=200305#87

Vtip je totiž v tom, že žádná všeobecně uznávaná, kodifikovaná definice blogu (weblogu) neexistuje
Stejně tak neexistuje jediná kodifikovaná definice toho, co jsou noviny, co je televize apod. Existuje mnoho definicí. Vtip je v tom, že pod mnou uvedenými pojmy si danou věc představí více lidí. To ale neznamená, že neexistuje shoda.

Obecně uznávaná definice (formy) weblogu by mohla znít, že se jedná o sestupně chronologicky řazené krátké příspěvky, na které je možné se odkazovat formou trvalého odkazu.

Na závěr by mě opravdu zajímalo, jestli můžete věcně odpovědět na původní příspěvek...

Jiří Hlavenka
28. 5. 2003 • 11:31

Součástmi diskuse je jak její obsah, tak forma. Diskuse, kdy se jeden účastník chová nevhodně (huláká, smrdí, neumí se představit) kazí celou diskusi. Na diskusi je velmi důležité, aby se vedla korektní formou - nevede-li se korektní formou, velmi brzy se zvrhne i její obsah. Ostatně je to na onom anonymním příspěvku vidět: jako jediný ze všech příspěvků se okamžitě uchýlil k osobnímu napadání a nadávání...

K definici blogu. To jsem rád, že se oba shodujeme, že neexistuje žádná kodifikovaná definice blogu (na rozdíl od nepochybně kodifikované definice televize). Na vaší definici, je mylné úplně všechno - až je to humorné:
- není "obecně uznávaná", neboť, jak se zdá, ji vůbec nikdo neuznává (nikde jinde neexistuje!)
- blog nemusí být zcela nezbytně chronologicky řazený (i když většina blogů je), může mít i jinou, složitější hierarchii
- nemusí jít vůbec o příspěvky, ale i o jiné žánry, a také tomu tak je v praxi
- materiály nemusí být krátké a také v praxi jsou často velmi dlouhé
- neexistuje nic jako "trvalý odkaz". Vše se časem změní; kolik "trvalých odkazů" na příspěvky v blogu bude existovat za dvacet let - jedno procento?

A aby to bylo ještě veselejší, tak pod vaši definici se víceméně dá schovat spousta jiných materiálů na weby, které vůbec nejsou blogem: třeba diskusní fóra.

Na "původní" příspěvek rád věcně odpovím, ale neznám bohužel otázku - žádnou jsem nenašel. Na nedoložené výkřiky do tmy typu "nemáte pravdu!" bez argumentace odpovídat nebudu, protože odpověď by zněla "domnívám se, že mám" a to zřejmě nikomu nic nepřinese.

Jiří Bureš
28. 5. 2003 • 12:52

"...jako jediný ze všech příspěvků se okamžitě uchýlil k osobnímu napadání a nadávání..."
No nevím, jaké nadávání? Připadne mi to jako poměrně hloubavá analýza, se kterou se dá v mnohém souhlasit. Je pravda, že je vůči Vám dost tvrdá, ale ne víc, než je tvrdý Váš článek. V něm také jedním šmahem napadáte weblogy.

"...kodifikované definice televize..."
Existuje bezpočet definicí televize (i kodifikovaných) stejně jako bezpočet definicí weblogu. Vy na základě toho vyvozujete závěry, které jsou podepřeny nesprávnými argumenty.

"...ji vůbec nikdo neuznává..."
Díval jste se na mnou uvedený odkaz (konrétněji na rozbor http://blog.converter.cz/weblogy_znaky.htm)? JVýsledky jsou poměrně přesvědčivé a podporují i další body "mé" definice weblogu.

"...nemusí být zcela nezbytně chronologicky řazený..."
Pak to není weblog. Pokud chronologicky neřadím, pak to není ten LOG (jak chcete psát deník napřeskáčku?).

"...nemusí jít vůbec o příspěvky, ale i o jiné žánry, a také tomu tak je v praxi..."
Jde přece o příspěvky. I když tam dá autor obrázek, je to příspěvek. Oba asi víme, jak jsem to myslel.

"...neexistuje nic jako "trvalý odkaz"..."
Děláte si legraci? Jedná se o pojem, terminus technicus. Takto se označují odkazy, které směřují na jedno stejné místo do archívu starších příspěvků.

"...třeba diskusní fóra..."
Poznámka je mimo mísu. Příspěvky v diskuzních forech nemají trvalý odkaz, nejde odkázat na konkrétní příspěvek (v drtivé většině případů). Většinou lze odkázat jen na celý thread. Takže to není moc veselé.

Protože mě původní příspěvek zaujal a Váš článek nadzvedl tak se zeptám já (otázky vychází z Vašich, podle mě, nepřesných nebo i nepravdivých tvrzení).

Otázka z původního příspěvku: "...Guestbook – kde jste ho viděl?...". Jaká část weblogů má návštěvní knihu?

Z čeho plyne Váš názor, že se weblogy vydávají za objektivní (nezaměňujte subjektivitu za neobjektivitu)?

Myslíte si, že jsou weblogy významnější pro propagandu než klasická média (jiné formáty)?

Myslíte si, že weblogy zhusta obsahují prohřešky proti typografii, standardům apod.? Já se domnívám, že ty významné naopak standardy propagují a většinou dodržují.

Tvrdí většina blogerů, že jsou žurnalisté (dokonce investigativní)?

Je pro weblogy příznačné, že je píšou vysloužilí novináři?

Podle Vás je osobní stránka a weblog totéž?

Z článku jsem pochopil, že jste dost nepřátelsky naladěn vůči weblogům jako takovým. Je to tak?

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Jiří Hlavenka
28. 5. 2003 • 15:56

Já jsem jak v článku, tak v předchozí reakci na váš příspěvek již řekl všechno, co přímo k této věci umím říci. Samozřejmě lze diskusi donekonečna rozvíjet, a je vždycky snadné položit deset otázek než na jednu korektně odpovědět. Myslím, že to přínosné není - jsou zde zajímavější příspěvky, na které budu rád reagovat. Odpovídat na deset otázek,z nichž mě řada vkládá do úst to, co jsem nikdy neřekl - děkuji, nemám skutečně zájem :)

Jiří Bureš
28. 5. 2003 • 18:48

Děkuji, že jste ze mě zase udělal blba Myslím si, že diskuze na tomto poli opravdu nemá význam. Holt záchvat grafomanství.

Jiří Bureš
29. 5. 2003 • 7:49

Pro úplnost musím dodat, že za mé vydatné spolupráce

drug abuse
26. 3. 2006 • 5:40

drug abuse http://online-drug.150m.com/drug-abuse.html [URL=http://online-drug.150m.com/drug-abuse.html]drug abuse[/URL] [URL]http://online-drug.150m.com/drug-abuse.html[/URL]

Marek Prokop
28. 5. 2003 • 14:54

Pánové Hlavenko a Bureši, nehádejte se :) Oba jste dost chytří, odborně fundovaní a zkušení, že se na tak prosté věci, jakou jsou weblogy, určitě shodnete. Nechme stranou definice, které bývají příliš často jen slovní ekvilibristikou a hledejme podstatu.

Jestliže si určitá forma publikování na webu získá masovou popularitu, znamená to dvě věci: je dobře použitelná pro vydavatele a je dobře použitelná i pro čtenáře. A to je právě případ weblogů. Jsou prostě formou, u které je v současnosti poměr požitelnosti pro vydavatele k použitelnosti pro čtenáře jedním z nejpříznivějších.

K tomu přistupuje ještě velmi snadná (až provokativně snadná) šiřitelnost prostřednictvím trvalých odkazů, která nahrává expanzi weblogů v konkurenci s emailovými eziny, jejichž poměr oněch dvou použitelností je jinak podobný (také byly co se popularity týče předchůdci weblogů).

Když na to půjdete tudy, jistě se shodnete na minimální množině atributů weblogu. Minimální nikoli z hlediska formální definice, nýbrž z hlediska podmínek nutných k dosažení takové obliby, jakou weblogy dosáhly.

Vše ostatní již bylo kdesi, kdysi napsáno :)

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Jiří Hlavenka
28. 5. 2003 • 16:06

Zdravím,

s tím, co píšete, určitě budu rád souhlasit. Ale vraťme vláček zpátky do kolejiště, ocitl se nám nějak mimo. Budou weblogy znamenat "soumrak dnešních médií a úsvit nových"? O tom přece je článek, jeho hlavní názor. Zatím ani jeden z diskutujících, ba ani ti, kteří s veškerou vervou s článkem nesouhlasí, se tohoto tématu nijak nedotkl. Soudím tedy možná poněkud neskromně, že v tomto s autorem článku spíše souhlasí :)

Marek Prokop
28. 5. 2003 • 17:33

Co se mne týče, tak opravdu s hlavní myšlenkou článku spíše souhlasím. Nemyslím si, že budou weblogy znamenat soumrak dnešních médií a úsvit nových. Na druhou stranu bych jim neupíral význam, který nepochybně mají a mají ho už natolik dlouho, že těžko ze dne na den splaskne jako bublina.

Komunikační problém této diskuse zřejmě je, že si každý pod pojmem weblog představuje něco jiného, neboť se ho, třeba i podvědomě, pokoušíme vymezit obsahově. Pak je snadné říci, že weblogy (obecně) nemohou nahradit zpravodajství, nemohou nahradit odborné publikace, nemohou nahradit umění, nemohou nahradit konference, atd.

Pokud ale od toho obsahového vymezení upustíme a přestaneme navíc generalizovat, tak zjistíme, že občas některý weblog shodou okolností primární zpravodajství nejen papouškuje a komentuje, ale i opravdu přináší, že některé weblogy odborné informace nejen filtrují, ale stojí za nimi původní výzkum, obdobně některé weblogy přinášejí původní literární či výtvarná díla, atd.

Ve všech těchto případech ale zároveň přestává být důležité, že se jedná o weblogy. Od určitého okamžiku má obsah natolik navrch, až forma ztratí na významu. To ovšem neznamená, že ta forma ke vzniku onoho obsahu nepřispěla. Kdyby neexistovaly školní sešity, světová literatura by možná vypadala jinak

Malinko tedy poopravím svůj na začátku vyřčený názor: weblogy jako forma, hnutí, fenomén, atd. zřejmě jiná média nějak zásadně neovlivní. Některé konkrétní weblogy však možná ano.

soma online
29. 3. 2006 • 19:04

soma online http://soma.chokesondick.com/soma-online.html [URL=http://soma.chokesondick.com/soma-online.html]soma online[/URL] [URL]http://soma.chokesondick.com/soma-online.html[/URL]

diazepam online pharmacy
29. 3. 2006 • 19:16

diazepam online pharmacy http://one.fsphost.com/diazepam/diazepam-online-pharmacy.html [URL=http://one.fsphost.com/diazepam/diazepam-online-pharmacy.html]diazepam online pharmacy[/URL] [URL]http://one.fsphost.com/diazepam/diazepam-online-pharmacy.html[/URL]

C
28. 5. 2003 • 9:49

Jenom k objektivnosti:

Weblogy nikde explicitně nedeklarují, že jsou subjektivní. Naopak z tendcencí označovat je za "zabijáky tradičních médií" by mohl mít nezkušený čtenář pocit, že teď se mu konečně dostane onoho necenzurovaného objektivního zpravodajství

Jinak k začátku svého příspěvku - nechci ti to rozmlouvat, ale věci, které vytýkáš jsou součástí slohového útvaru, který bych podle stylu článku označil jako "úvaha" případně "analýza". Toto přece není zpráva, která je nestreaná a objektivní, ale analýza, která je nutně psána s tím, že autor má nějaký názor. Ostatně proto je u ní podepsaný.

Na druhou stranu tvoje připomínky chápu a je fajn, že se objevily v diskuzi.

Jiří Bureš
29. 5. 2003 • 7:52

Já na svém blogu explicitně deklaruji mj. "...Obsahuje názory a komentáře...".
Dík za "...tvoje připomínky chápu a je fajn, že se objevily v diskuzi..."

DarkMaster
28. 5. 2003 • 8:52

Jako blogger vítám tento příspěvek, ale zároveň se ptám, jestli autor zná všechny tyto věci z vlastní zkušenosti a nebo je pouze sesbíral. Podle mého názoru jsou weblogy budoucností, alternativou k normálním médiím. Teď nemám moc času, abych komentoval jednotlivé části a upřesňoval nepřesnosti. Určitě však vytvořím jakýsi protičlánek ve stokorcovém lese :)

 

DarkMaster, jeden z bloggerů

http://darkmaster.pooh.cz

 

Tomáš Kohl
28. 5. 2003 • 8:33

Máte pravdu, že samotné blogy podobu žurnalistiky nezmění (a nebo nikoli výrazně), mění ovšem zásadně způsob čerpání a vyhodnocování informací. Právě proto, že autoři blogů nemají přístup k primárním zdrojům a jsou nuceni hledat již publikované zprávy, poskytují svým čtenářům odkazy na všemožné deníky a jiná tradiční média a konfrontují několik zcela separátních líčení na tu či onu událost.

To hrálo kritickou roli např. při útoku na Irák, kdy v ČR a v Evropě vůbec média tíhla na stranu protiválečné koalice, zaměřovala se na ty zprávy, které naznačovaly brzkou porážku Američanů, příp. líčila rostoucí humanitární krizi atd. Námi tolik obdivovaná BBC za to v Anglii sklidila řádný výprask od konzervativně smýšlejících lidí, kteří si dali tu práci a porovnali její verzi s verzemi amerických stanic FoxNews a dalších. A kdo jiný vám poskytne takové srovnání než weblog?

Nelze pominout ani výrazný efekt komunity. Úspěšné blogy přitahují aktivní čtenáře, kteří se rádi vyjadřují ve fórech a doplňují publikované zprávy svými komentáři, příp. odkazy na další zdroje. Velice rychle tak získáte poměrně komplexní obrázek o problému. Blogy tak slouží jako aréna, kde se tříbí názory a upřesňují informace.

Čili, neradno zveličovat a mluvit o "fenoménech" apod., ale nebyl bych si tak jistý, že blogy nebudou mít žádný vliv na způsob práce tradičních médií, zejména když blogger je první, kdo odhalí lež či polopravdu, a neváhá s ní jít ven.

Jiří Hlavenka
28. 5. 2003 • 9:34

Ano, už jsem zde zmiňoval, že válka v Iráku byl úplně výjimečný fenomén, který dal vzniknout "warblogům" a skutečně vyvolal i jakousi reakci velkých médií (která se chovala hrozně - buď plná předsudků a apriorních názorů na tu nebo onu stranu, či byla zoufale neinformovaná, popřípadě obojí). Já se obávám, že tohle se v běžném životě nebude zase až tak často opakovat - takhle "hot" téma se zase jen tak nevyskytne.

Tomáš Kohl
28. 5. 2003 • 10:32

A co třeba navrhovaná Ústava EU, která má vzít zemím značnou část pravomocí (zahraniční, ekonomická politika...) a delegovat je směrem vzhůru do orgánů EU? Potažmo otázka evropské integrace vůbec? To jsou velká témata, a na rozdíl od války v Iráku mají nějaký vztah i k nám. Velká část médií jen papouškuje vládní propagandu, a např. ve Velké Británii se blogy staly centrálou "dekonstrukce" eurofanatismu - viz. např. libertariánský blog Samizdata.

Gabriel Syme
28. 5. 2003 • 13:07

Thanks for the mention, Tomas.  

It's interesting how intrinsically pessimistic (and I deliberately shy away from using the word condescending) this posting and its comment thread seem to be. And I am not referring to the usual cliche about Central European pessimism...

I think the 'traditional or mainstream' media have taken a beating over their reporting of the war with Iraq and we haven't seen the end of the ripples yet. Sure, a blog may be a small thing, but sometimes there is value in quality rather than quantity - i.e. a loyal following of individuals seems more valuable than huge hit rate on a mainstream site. The trick is to find the right leverage or niche for it. There is indeed no point in competing with the Big Media and Professional Journalists in their own territory. By the way, it is touching to see so much respect and admiration for the journalist profession here...

More importantly, there is a number of significant distinguishing factors that make weblogs very different, perhaps even revolutionary, compared to the not-so-new web-based tool of communication, e.g. chat rooms, forums, intranets, emails etc. Blogs are a new format (using personal publishing software) and the blogosphere is a social phenomenon. With time, this combination may be far more interesting than some hasten to conclude now...

Marigold
28. 5. 2003 • 8:14

Jistě, weblog není ani tak nová, jako módní forma na internetu, ačkoliv se v poslední době institucionalizuje a má zaryté obhájce formy - pravověrný webloger by se neodvážil označit za weblog něco, co nemá trvalý link na příspěvek, jak jsem se dozvěděl.

Podstatnější podle mne u weblogu je ale jiná věc, tedy samozřejmost, s jakou weblog privatizuje zpravodajství a likviduje primární zprávu. Souhlasím s Jiřím Hlavenkou - webloger primární zprávu nezískává sám, ale přepíše ji odněkud jinud. Nechodí po tiskovce, neběhá po zákopech. Jenže má zkušenosti (dobrý webloger) a tak z tiskové zprávy o nějakém kusu hardware nebo ze zprávy o nálet na Bagdád vydestiluje podstatu informace a "blogne" ji k sobě. Zprávu tak vlastně privatizuje (můžeme i říct že někdy ukradne) - jenže z jak z hlediska autorského tak snad jakéhokoliv dalšího je to v pořádku.

Blog (hovořím o oborovém blogu) reaguje ve svém oboru na vše, co se šustne. Sám chodím na několik telekomunikačních blogů a zcela mi to vyhovuje. Mnoho zpráv ani nečtu na zdrojovém serveru, ačkoliv jsou linkovány, ale stačím mi ty dva řádky, které tomu bloger věnoval. Tak se dozvím, že Nokia včera na NYSE rostla z 16,4 na 16,9 USD a že je to kvůli zlepšeným odhadům prodeje. Nepotřebuji číst ty tři stránky analýzy CBS, která k tomu vyšla.

A to je pro mne veliká výhoda blogu a riziko pro ostatní média. Z několika desítek zpráv o telco, které si deně přečtu na blogu, si zdroj čtu jen v několika případech ...

Blog privatizuje zpravodajství. Ubírá komerčnímu zpravodajství jeho hodnotu, protože ho staví do pozice primárního zdroje, místo toho, aby jím byla sama událost. A co to znamená? Že se mnoho lidí posouvá ke čtení oborových blogů, místo aby sledovali zpravodajské servery... to za ně udělá bloger.

Jiří Hlavenka
28. 5. 2003 • 9:32

Jo, Patricku, to máš pravdu, já mám taky pár svých oblíbenců... i když třeba pak z těch webů, které přinášejí to podstatné rychle, bez balastu a patřičně jedovatě, to pak zase vyhraje profi ezin jako třeba TheRegister. Ale i třeba tvůj případ je, že blogy jsou dobré pro "mediální" lidi, pro osoby píšící - normálního člověka totiž to, že Nokia poskočila, vůbec nezajímá, a investor si zase rád počte ty tři stránky někde na Hoovers nebo FT.com.

Pepa Zdepa
28. 5. 2003 • 8:05

No sláva. Já když jsem tak četl ty oslavné ódy na weblogy, říkal jsem si: "Pepo, teď uděláš se svým http://denicek.jinak.cz/ díru do světa. Tolik roků nic, a najednou je z tebe Internetový trend!" Konečně mě zase někdo poslal tam, kam patřím

MaLer
28. 5. 2003 • 4:08

Ano, je to jina forma psani, ale forma, ktera na "trhu" NEBYLA. Jsou to casto pomerne zajimave pohledy na vec, byt psane od stolu - ale klidne recene tak, jak by si to bezny novinar nedovolil, protoze mu na zada stale dycha inzerent. A nejsou vyjimkou take blogy ktere nejsou psane od stolu - napriklad backto iraq nebo blog Salama Paxe (ano, obe "valecna" temata - ale ty ROZHODNE nebyly psane podle Reuters - resp. pokud Where is Raed ano, tak velmi dobre :) Takze muj nazor je ze blogy si stejne jako weby pro male skupiny zachovaji svuj vyznam a zustanou na "trhu" - byt jich bude par a budou postavene na osobnostech. Neni to revoluce, je to evoluce - ale takova, na kterou media (a mozna hlavne zakaznici) dlouho cekali.

Jiří Hlavenka
28. 5. 2003 • 7:29

Čekal jsem, kdo první přijde se Salamem Paxem :)). Máte v tomto pravdu, ale Irák je, respektive byl, příklad zcela výjimečné situace: takové, kde existovala na obou stranách cenzura, na to vnitřní irácké pod Husajnem stoprocentní, na straně spojenců taky dosti značná, a navíc šlo o téma, o které byl v době války tak mimořádný zájem, že není divu, že byl na "trhu" prostor pro další stovky blogů, lepších i horších, a všechny se četly. Všmněte si, že po ukončení války se po nich tak trochu slehla zem - přestaly zajímat. (Zatímco Reuters žije dál...). Prostě v naprosto extrémní situaci, extrémních podmínkách hladu po informacích a nemožnosti se jich dobrat pohotově přiskočily a zaplnily tu mezeru.

Tam je jedna věc, o které se v článku nehovoří. Zastánci blogů se snaží prezentovat světová média jako naprosté manipulátory, kde neni možné se dobrat pravdy. Ale tak hrozné to není: ve velké většině případů existuje, zejména ve velkých demokratických zemí, dostatek kvalitních a nezmanipulovaných médií či takových, která jsou "biased" zcela nepatrně. Komu se nelíbí  establishment západního světa, může číst Chomského, není cenzurován (a nepotřebuje blog). I u nás (kde je to horší) je dostatek médií, která nejsou v rukách žádných lobby a publikují nezávisle a velmi slušně vyváženě - za vše třeba české vydání BBC, které je excelentní. Je v česku nezbytně potřeba blogů, aby se člověk dozvěděl, jak se věci opravdu mají? Nemám ten pocit.

MaLer
28. 5. 2003 • 7:43

Co se tyka obecnych zprav tak se zcela spoleham na "mainstream" - jedine co me mrzi ze zadny z relativne serioznich zdroju nema RSS feed, Novinky ano, ale to uz je takove dost silne pomezi bulvaru - ale to je vedlejsi. A v oblasti zpravodajstvi jsou jine zdroje dlouhodobe k dispozici, byt je otazka jestli Blisty nejsou taky jen nejaky blog pane Culikuv .)

Ctu nekolik blogu - treba Marigold od Patrika Zandla, protoze si myslim ze jeho nazory stoji za to cist, ctu nekolik zahranicich technickych a technologickych blogu - napriklad proto ze se v nich objevi jiny pohled nebo vlastni nazor ci komentar - smesovani v tomto pripade vubec nevadi, prave naopak, blog narozdil do Reuters je vystaveny na silne osobnosti blogera a ctu ho prave kvuli tomu co on k tomu dodava... Takze tam kde se mainstream omezi na pretisteni tiskove zpravy se na blogu muzu dozvedet vic - z jineho pohledu, souvislosti, pripadne informace ktere autor ziskal jinak a bezny clovek na ne nepprijde.

Harry
28. 5. 2003 • 9:38

I u nás (kde je to horší) je dostatek médií, která nejsou v rukách žádných lobby a publikují nezávisle a velmi slušně vyváženě - za vše třeba české vydání BBC, které je excelentní.
*** Hahaha, ukazte mi v CR media, ktera nejsou v rukou (prevazne nemeckych) lobbystu. BBC mi nepripada moc ceske.
Pro vsechny: proc tu nejsou zadne linky na blogy? (krome dobreho pooh.cz)

Jiří Bureš
28. 5. 2003 • 15:24

Myslím si, že tohle měl dát pan Hlavenka do článku. Vždycky pěkně tvrzení a konkrétní odkaz na weblog. A na závěr třeba odkaz na TopList se seznamem nej. weblogů (http://www.toplist.cz/cgi-bin/toplist.asp?kat=41), aby si čtenář udělal obrázek.

drug abuse
26. 3. 2006 • 5:35

drug abuse http://online-drug.150m.com/drug-abuse.html [URL=http://online-drug.150m.com/drug-abuse.html]drug abuse[/URL] [URL]http://online-drug.150m.com/drug-abuse.html[/URL]

tramadol ultram
26. 3. 2006 • 4:34

tramadol ultram http://tramadolbuy.artshost.com/tramadol-ultram.html [URL=http://tramadolbuy.artshost.com/tramadol-ultram.html]tramadol ultram[/URL] [URL]http://tramadolbuy.artshost.com/tramadol-ultram.html[/URL]

hgh
26. 3. 2006 • 5:46

hgh http://ca-pharmacy.net/hgh/hgh.html [URL=http://ca-pharmacy.net/hgh/hgh.html]hgh[/URL] [URL]http://ca-pharmacy.net/hgh/hgh.html[/URL]

buy valium
26. 3. 2006 • 6:38

buy valium http://one.fsphost.com/valium/buy-valium.html [URL=http://one.fsphost.com/valium/buy-valium.html]buy valium[/URL] [URL]http://one.fsphost.com/valium/buy-valium.html[/URL]

cheap soma
26. 3. 2006 • 5:51

cheap soma http://soma.250m.com/cheap-soma.html [URL=http://soma.250m.com/cheap-soma.html]cheap soma[/URL] [URL]http://soma.250m.com/cheap-soma.html[/URL]

soma online
29. 3. 2006 • 19:05

soma online http://soma.alladultfemale.com/soma-online.html [URL=http://soma.alladultfemale.com/soma-online.html]soma online[/URL] [URL]http://soma.alladultfemale.com/soma-online.html[/URL]

celebrex
29. 3. 2006 • 19:06

celebrex http://ca-pharmacy.net/celebrex/celebrex.html [URL=http://ca-pharmacy.net/celebrex/celebrex.html]celebrex[/URL] [URL]http://ca-pharmacy.net/celebrex/celebrex.html[/URL]

buy viagra
29. 3. 2006 • 19:13

buy viagra http://buyviagra.xxxnations.com/buy-viagra.html [URL=http://buyviagra.xxxnations.com/buy-viagra.html]buy viagra[/URL] [URL]http://buyviagra.xxxnations.com/buy-viagra.html[/URL]

cheap viagra
29. 3. 2006 • 19:14

cheap viagra http://www.buyviagra.happyhost.org/cheap-viagra.html [URL=http://www.buyviagra.happyhost.org/cheap-viagra.html]cheap viagra[/URL] [URL]http://www.buyviagra.happyhost.org/cheap-viagra.html[/URL]

ambien
29. 3. 2006 • 19:17

ambien http://ca-pharmacy.net/ambien/ambien.html [URL=http://ca-pharmacy.net/ambien/ambien.html]ambien[/URL] [URL]http://ca-pharmacy.net/ambien/ambien.html[/URL]

celebrex
29. 3. 2006 • 19:51

celebrex http://ca-pharmacy.net/celebrex/celebrex.html [URL=http://ca-pharmacy.net/celebrex/celebrex.html]celebrex[/URL] [URL]http://ca-pharmacy.net/celebrex/celebrex.html[/URL]

David Bubenicek
28. 5. 2003 • 1:04

Souhlasim s Vami, pane Hlavenko a se vsemi kteri tvrdi ze blog je jenom forma. Ale je tady jeste jeden pohled na vec a to tzv. seomarketingovy [eh, to je slovo]...dovedu si predstavit uspesny blog u kazdeho eshopu...

Jiří Hlavenka
28. 5. 2003 • 7:19

Přiznám se, že nevím, co to je seomarketingový :), ale určitě souhlasím s tím, že tato forma komunikačního kanálu mezi zákazníky (a obchodem, popřípadě) by u e-shopů být mohla, určitě je to přínosná rozšiřující funkce. Pak už ale nevím, jestli je to blog, spíše diskusní fórum ..?

David Bubenicek
28. 5. 2003 • 12:44

popisu to, ale chce to trosku sesumirovat - je toho vice - snad brzy u mne na blogu...

 

mentor
28. 5. 2003 • 13:38

"Přiznám se, že nevím, co to je seomarketingový :)"
To by mohl být nový námět pro článek. Třeba s názvem "SEO marketing je bublina jako vyšitá"

Findalf
28. 5. 2003 • 0:58

Souhlasim s Vasim nazorem, blogy asi tezko zmeni tvar zurnalistiky... spis si myslim, ze to bylo oddechove tema vuci valce v iraku "vyrobene" resp. "objevene" ne zcela nahodou. Nicmene nektere blogy jsou opravdu zazitek cist :) (a to myslim v tom nejlepsim slova smyslu). V tomto ohledu bych se chtel pozeptat jestli nahodou netusite, kdo je autorem vosanajazyku.com? Ten chlap je naprosto genialni - lze u nej vysledovat nekolik naznaku ze ktere skupiny lidi se asi rekrutuje, ale stejne by me zajimalo, kdo toje? Nevite to nekdo?

007
28. 5. 2003 • 7:38

v jednom skreku nekdo jeho totoznost odhalil, je to koren do 30ti let, ma za manzelku madarku a dela u Oskara.

pise naprosto perfektne - bohuzel v posledni dobe to uz neni ono, ale stale je nejlepsi.

kdosi
28. 5. 2003 • 8:04

je to clovek pochazejici z benesova. jeho spoluzak z gymnazia se mnou pracuje ve stejnem ustavu. spoluzakovi je cca. 26 let, coz znamena, ze vosakovi bude taky tak nejak. vic vam toho bohuzel rici nemohu, ancto by me zmasakrovali polevkovou lzici.

Hugo
28. 5. 2003 • 8:07
Vosa na jazyku
28. 5. 2003 • 10:13

Je mozne, ze by prvotnim impulsem k tomuto clanku byl nejaky chmurny vysledek ve vosim Mamlas Testu? www.vosanajazyku.com/m1.php

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
bob
28. 5. 2003 • 19:09

24% mamlas, kdo víc?

Radek Novák
31. 5. 2003 • 14:09

Hmm, až na to, že stále víc "profíků" (ehm ehm ehm) z weblogů čerpá informace... když ne přímo věcné, tak alespoň téma

Určitě si přečtěte

Články odjinud