Webhostingové rozuzlení: Psa koupili Italové

Různě se objevující prognózy o nutné a rychlé konsolidaci trhu s webhostingem a doménami v České republice se vrchovatě naplnily. Jedničku na trhu, společnost Globe Internet, již dříve pohltila panevropská společnost Active 24. Nyní přišla řada na „dvojku“, firmu P.E.S. Consulting (Forpsi).
Webhostingové rozuzlení: Psa koupili Italové

Tandem Globe/Active pak posílil dvěma dalšími akvizicemi (koupil i CP Online, dceřinou společnost Computer Pressu, který vydává mj. i tento internetový deník). Dvojka (podle vlastních slov jednička – existuje více měřítek na posuzování „kdo je větší“, my se držíme finančních výkonů a dle našich názorů byl v tomto Globe vždy o kousek větší) získala nového vlastníka právě v těchto dnech. Firmu P.E.S. Consulting pohltila italská webhostingová jednička, společnost Aruba.

O český trh tedy budou soupeřit dvě těžké váhy. Active24 působí přímo či přes své dceřiné firmy v 14 evropských zemích a v USA. Firma uvádí, že má celkem 240 000 zákazníků, je veřejně kotovaná na norské burze a její současná kapitalizace je asi 280 milionů norských korun (cca 1 miliarda českých korun).

Italská jednička na trhu s doménami

Nově příchozí Aruba je lídrem italského trhu s 405 000 registrovanými doménami (nemusí se rovnat počtu zákazníků), dle tiskové zprávy činí celkový počet spravovaných domén 600 000. Webové centrum Aruby má přes 2000 čtverečních metrů a kapacitu až 10 000 serverů.

V Arubě pracuje 150 zaměstnanců, což mimochodem dává zajímavou statistiku 4000 domén na jednoho zaměstnance. „Economy of scale“ zkrátka funguje, protože takovou výkonností se nemůže pyšnit žádný z českých webhostérů.

Další informace o Arubě jsme bohužel nezjistili, v angličtině dostupné nejsou. Tisková zpráva oznamující akvizici je rovněž poněkud nejasná. Uvádí například, že Aruba koupila „společnost“ FORPSI, žádná taková firma však neexistuje. Forpsi (svého času i „Psisco“) je jen obchodní značka, která sdružuje dvě firmy se stejným vlastníkem, P.E.S. Consulting a Internet CZ.

Zpráva rovněž neuvádí datum akvizice. To ale nebude totožné s dnem rozeslání zprávy (23. září), neboť pan Stefano Cecconi z Aruby je jednatelem firmy už od 2. září. O možnosti prodeje se šuškalo již několik týdnů, ale samotná akvizice zůstala několik týdnů „utajena“ a její oznámení přišlo až v den, kdy se zpráva objevila v internetové verzi obchodního rejstříku (který je poměrně nepochopitelně o zhruba dva týdny zpožděn za „realitou“, ale to je jiné téma).

Aruba je soukromá společnost, což znamená, že nemá zákonnou povinnost zveřejňování finančních informací, kupř. včetně ceny, kterou za FORPSI zaplatila. Zajímavou notickou z tiskové zprávy však je to, že Aruba bude silně posilovat supportní centrum v jihočeském Ktiši s kapacitou až 4000 serverů.

V hlavní roli cena a marketing

Co může ovládnutí dvou největších hráčů českého doménového trhu zahraničními subjekty přinést? Oba vedoucí hráči mají nyní okolo 30 000 serverů – Globe (s přičtením CP Online) cca 34 000, P.E.S. 26 000 (údaje z Hormart.cz).

Další pronásledovatelé jsou už citelně pozadu: Zoner jich má 16 500, Ignum 10 500, další pak pod 10 000. Celkový trh ale čítá přes 200 000 domén (serverů) – znamená to tedy, že je pořád ještě poměrně fragmentovaný, největší hráči mají okolo 15 % podílu.

Podle našeho názoru bude podstatná cenová politika a marketingové úsilí obou hlavních hráčů. Domény i webhosting jsou v ČR velmi levné – jen stěží najdeme v Evropě zemi, ve které se poskytují kvalitní služby doslova za pár korun za měsíc, ve které se domény prodávají „za nákupku“, což byla specialita práva u P.E.S., a ve které dokonce stále působí freehostér (Pipni.cz).

Je to dáno vyostřenou konkurencí, zejména ze strany již zmíněného „Psa“. Ten, i když patřil k absolutním lídrům trhu, stále neslevil z agresivní cenové politiky a přinutil k ní tak i své pronásledovatele.

Ačkoli je nepravděpodobné, že by mezi Active24 a Arubou došlo k nějaké kartelové dohodě ohledně cen (tyto dohody jsou vůbec na trhu velmi zřídkavé a obě firmy navíc nemají takovou pozici, aby si něco podobného mohly dovolit), budou usilovat o postupné srovnání cen s ostatními trhy. Samozřejmě vždy budou nižší než na vyspělých západoevropských trzích. Klíčem bude nepochybně technická úroveň služeb a bohatá funkcionalita.

Konsolidace českého trhu nekončí

Hraje tento vývoj do karet dalším českým webhostérům, nebo ne? Český zákazník je citlivý na cenu služby a bude vždy počítat koruny; to ale může hrát spíše proti dalším webhostérům (Zoner, Ignum).

Vedoucí dvojka totiž na sebe – což ještě podpoří agresivním marketingem – stáhne lukrativní zákazníky, a ostatním zbude „plankton“. Sice jde o desítky tisíc zákazníků, ale takových, kteří se budou s provozovatelem hádat o koruny a zatěžovat technickou podporu spoustou dotazů, dražší tarif si však nepořídí. (Není neobvyklým jevem, že zákazník žádá rozsáhlými maily a telefonáty slevu za dobu, když je server dole, přičemž sleva vypočtená dle adekvátního času dosahuje např. 30 haléřů.)

Není tajemstvím, že z takových zákazníků se příliš žít nedá, i když jim stačí jen základní technická funkcionalita (malý prostor, málo funkcí). Není ovšem velký rozdíl mezi nároky na technickou a zákaznickou podporu v obsluze zákazníka, který si zaplatí pět gigabajtů prostoru a mezi „desetimegovým“. Množství zákazníků – které klidně může hovořit pro lokální webhostéry – tak bude klamavým jevem. Rozhodují totiž finanční výsledky – a velcí hráči na sebe stáhnou lukrativní zákazníky.

Značně pravděpodobné je i to, že konsolidace českého trhu pohlcením Globe, Forpsi a CP Online nekončí. Další hráči jsou na prodej a jsou v podstatě ve stavu „permanentních námluv“. Všem je jasné, že největšího absolutního profitu se dosáhne právě konsolidací, tedy sloučením duplikujících služeb a zrušením zdvojených nákladů.

Témata článku: Internet, Akvizice, Pes, Globe, Tandem, Obchodní váhy, Ostatní burza

56 komentářů

Nejnovější komentáře

  • mrako 6. 10. 2005 11:33:08
    A zase ta produktivita, kua. Som uz rok(dnes) v Belfaste a pracujem vo...
  • w 29. 9. 2005 4:23:51
    a z toho se máme pos*** nebo co jako ? jede si v tomhle někdo? krom...
  • Peep 27. 9. 2005 21:37:09
    Pipni - 9878 domen na osobu, Aruba at se jde bodnout
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky