WebGen: vygenerujte si svůj web

Tvorba webových stránek může být pro mnohé uživatele počítačů frustrující. Nejste-li schopni naprogramovat vlastní dynamický web ani použít některé hotové open source řešení a zadání tohoto úkolu někomu na zakázku vám z různých důvodů nevyhovuje, pak vyzkoušejte generátor webových stránek WebGen 602.
WebGen: vygenerujte si svůj web

Plusy / minusy
+ užitečnost
+ čeština, verze zdarma
+ několik typů webových aplikací
– vzhled programu
– nastavení fotogalerie
– občas zmatek při generování stránek

WebGen je offline generátor HTML aplikací, jak se praví na jeho webových stránkách. Skutečně je tomu tak. Tato pomůcka skutečně umožňuje běžným uživatelům vytvořit internetové aplikace bez znalosti HTML programování. Pokud ovšem víte, že HTML neznamená tajný kód pro nějakou hatmatilku, tím lépe. WebGen pracuje s údaji, které zadáváte do jeho tabulek.

Vytváříte-li například svůj internetový deníček, není nutné texty zadávat přes webové rozhraní nebo je programovat v podobě HTML stránek či PHP (ASP) skriptů. Jednoduše je zadáte do příslušné tabulky v programu. Pokud však chcete využít možností HTML, můžete. WebGen umožňuje převzít také výsledek práce z externího HTML editoru. Text můžete pomocí HTML upravovat i v programu, ovšem nebudete k tomu mít příliš komfortu. Snad jen nápovědu s nejdůležitějšími značkami HTML.

Klepněte pro větší obrázek

WebGen – naplňte tabulky, vytvořte stránky

WebGen nabízí vytvoření několika typů internetových aplikací. Podle toho, jakou si zvolíte, změní se nabízené tabulky pro zadávání záznamů. Nabízené aplikace jsou rozděleny do dvou skupin. Pro začátečníky je nabídnut elektronický obchod, dále e-katalog a redakční systém. Pokročilým uživatelům program nabízí možnost vytvoření internetového deníčku.

Dále je zde volba expert, která vytvoří obdobu stránek s elektronickým obchodem. Mimo určení uživatele je k dispozici volba Fotogalerie. Na rozdíl od autora programu si myslím, že weblog je svým zaměřením určen spíše pro uživatele s méně zkušenostmi a rozsáhlé aplikace typu elektronický obchod si vyžadují alespoň menší zkušenosti. Roztřídění kategorií se mi tedy nejeví jako příliš šťastné.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení typu zpracovávaného projektu

Rozhodnete-li se tedy pro tvorbu elektronického obchodu, program zobrazí nabídku umožňující nastavení ceníku a vložení položek pro prodej, stejně jako skupin sortimentu v obchodu. Obdobně se tváří nastavení pro e-katalog. Ve všech případech je možné pomocí příslušné nabídky upravovat texty na stránkách. Stačí použít příslušnou tabulku.

V případě weblogu je logicky k dispozici pouze nabídka pro úpravu textů, ve které najdete funkce pro přidávání článků, sloupečků, tabulek a ostatních prvků stránek. Režim pro experty vlastně kombinuje funkce pro správu katalogu zboží s internetovým deníčkem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ukázka tabulek pro přidávání položek

V režimu fotogalerie si můžete zvolit styl stránek, které program vytvoří jako prostředí ke shlédnutí fotografií ve webovém prohlížeči. Před vygenerováním souborů pro prohlížení však musíte sami vytvořit složky, do kterých umístíte obrázky a jejich minatury. V opačném případě program vygeneruje směsici HTML souborů, které nebudou provázány odpovídajícím způsobem. Schopnosti programu pro vytváření fotogalerií vidím jako velmi slabé. Existuje několik aplikací, které jsou v češtině, umí mnohem více a jsou zdarma (např. můj oblíbený program JAlbum). Ovšem beru to tak, že vytváření fotogalerií je v případě WebGenu pouze okrajovou záležitostí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nastavení fotogalerie a její výsledná podoba

V nastavení programu najdete všechny potřebné parametry pro aktuálně zpracovávaný projekt. Nechybí ani servisní funkce pro přepočet DPH. Řadu tvůrců elektronického obchodu bude zajímat, že program dovede vytvořit web, který zákazníkům nabídne různé způsoby dopravy a pracuje s možností úhrady pomocí eBanky, 3D Secure ČS, NetBanky, O.K. karty nebo AURA karty. Nastavení vlastního programu se týká výchozí složky pro generované stránky, názvů pro jednotlivé typy souborů, cesty k HTML editoru a jiných.

Klepněte pro větší obrázek

Okno pro nastavení programu

Jedním povelem vygenerujete celý web na základě zadaných údajů. Po jeho vytvoření v zadané složce si jej můžete stiskem dalšího tlačítka prohlédnout ve výchozím prohlížeči. Protože je celý program založen na databázovém řešení 602SQL, najdete v něm různé funkce umožňující import dat z jiných databázových formátů. Výchozí je import ze souboru typu DBF, ovšem pomocí ODBC databázových zdrojů můžete importovat data prakticky odkudkoli.

Klepněte pro větší obrázek

Snadný import dat

WebGen je komerční produkt určený pro MS Windows. K dispozici je však také volně šiřitelná verze, která je omezena počtem vkládaných položek, umístěním odkazu na stránky programu, a chybí v ní některé šablony. S programem se pracuje poměrně snadno, ovšem nejsem si jistý, na kolik je vhodný například pro uživatele, kteří pracují s kancelářskými aplikacemi na počítači a chtějí si teď vytvořit vlastní web. Rozhraní programu působí některými místy nedodělaně a neohrabaně. Myslím, že offline generátor webových stránek je výborná myšlenka, která je však v případě WebGenu trochu hůře realizovaná. Program nabízí zajímavé funkce a pokud na něm jeho autor ještě pořádně zapracuje, bude se jistě jednat o velice zajímavý produkt.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ukázka stránek vytvořených pomocí WebGenu, další na adrese: www.webgen.cz/aplikace.htm

Z české dílny pochází ještě jeden zajímavý offline generátor webových stránek. EasyBlog je určen k tvorbě internetových deníčků.

 WebGen.cz 602.261
 produkt  offline generátor webových stránek 
 výrobce  Ing. Martin Pavlas
 web  www.webgen.cz
 cena  zdarma / 1 666 / 3 333 Kč
 operační systém  Windows 9x/ME/2000/XP
 databázový systém   602SQL

Témata článku: Windows, Programování, Open source, Aurum, Aura, Zajímavá funkce, Nabízený soubor, Zajímavý případ, Offline

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Včera | Vojtěch Malý | 137

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje