WebExpo 2008: Praha přivítá internetovou smetánku

V říjnu se v Praze setkají celebrity české blogerské a vývojářské scény a představí tu nejnovější české projekty s nálepkou Web 2.0. Dnes vám představíme ty nejzajímavější kousky.

Kolik znáte moderních webových projektů české provenience, které se mohou chlubit trendy nálepkou Web 2.0? Pokud se v této oblasti přímo nepohybujete, budete muset asi chvíli pátrat v paměti. Zatímco na západ od Karlových Varů roste při troše nadsázky jeden startup za druhým, český internet dává přednost jistotě stability, a když už jej zasáhne skutečně potenciální webová bomba, zpravidla se jedná jen o nafouknutou bublinu nebo nápad, jehož úspěšnost již byla v praxi ověřena za hranicemi.

V říjnu se do Prahy sjede česká Web 2.0 smetánka

Naštěstí ale existují i světlé výjimky, které mají potenciál zasáhnout i globálního uživatele. Zpravidla se to však daří jen těm, kteří si uvědomují, že s čistě českou službou díru do světa jednoduše neudělají. Za takový úspěšný český projekt lze považovat třeba interaktivní editor a hosting webových stránek WebNode, který na jaře vycestoval na evropské soutěžní klání The Next Web Awards. Vavříny vítěze si autoři projektu ze společnosti Westcom sice zpět domů nepřivezli, o pár měsíců později ale získali strategického investora Centralway Holding a příslib několika desítek milionů korun. Centralway u nás v minulosti investoval i do společnosti Jyxo a dalších projektů.

Tip: Přečtěte si velkou recenzi WebNode na Živě.cz

O tom, že je český internet schopen produkovat webové aplikace druhé generace, jsou nakonec přesvědčeni i organizátoři prvního ročníku WebExpo 2008, které se uskuteční o víkendu 18. – 19. října letošního roku v prostorách Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze. WebExpo čerpá inspiraci z podobných odborných konferencí a veletrhů, které se už delší dobu konají v zahraničí. Vedle již zmíněné akce The Next Web (Awards) stojí za zmínku ještě seriál Web 2.0 Expo, který cestuje z východního pobřeží USA přes New York do Evropy a pak dále do Japonska. Krátce před pražským meetingem tak například proběhne  Future of Web Apps v Londýně a o několik dní později pak Web 2.0 Expo v Berlíně, na kterém vystoupí John Lilly z Mozilly, Tariq Krim, autor Netvibes, a také autor termínu Web 2.0 a zakladatel mediální skupiny O'Reilly Media – Tim O'Reilly.

Zajímavé přednášky i představení českých webových startupů

Pražská dvoudenní paralela se bude skládat jak z výstavní části, kde své produkty představí Skype, Seznam, mBank nebo třeba Kerio, tak z přednáškového maratonu, o který se podělí čtyři přednáškové sály Microsoft Room, Developer Room, Webdesign & Marketing Room a Corporate Room. Program je už na první pohled skutečně lákavý – mezi přednášejícími najdete mnoho klíčových osobností z české blogerské i vývojářské scény, kupodivu ale chybí jakákoliv zmínka o Googlu, jeho bohatém API a společné iniciativě OpenSocial.

Vraťme se ale k českým Web 2.0 startupům. Kde jsou? Proč o nich není vidu ani slechu? Naštěstí ani na pražském WebExpu nebude chybět tradiční blok krátkých představení čtveřice vybraných projektů. O které půjde, záleží na organizátorech, až do konce září se totiž může každý autor nějakého skutečně funkčního projektu zaregistrovat a doufat, že zvítězí ve výběrové soutěži.

A jaké české „next generation“ webové projekty se přihlásily do nominace? Zatím je jich podle magazínu BuzzMag šestnáct, já bych ale zmínil pouze ty nejlepší, které si určitě zaslouží vaší pozornost.

Drbz – český Twitter

Pakliže vás nebaví psát blog, můžete začít „mikroblogovat“. Takovým mikrologem je i Twitter, který na první pohled vypadá pouze jako velmi stručný zápisník, nový záznam totiž pojme asi tolik znaků jako jediná SMS zpráva. To je ale nakonec paradoxně ta největší výhoda mikroblogování, zpráva totiž obsahuje skutečně jen tu podstatnou informaci bez zbytečného balastu tak typického pro klasický blog. Stále častěji se Twitter používá také jako rychlý a stručný zdroj zpravodajských informací všeho druhu, který může konkurovat i RSS.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Drbání v Drbz (vlevo) a twittrování v Twittru se na první pohled prakticky neliší

Twitter má pro českého konzervativního uživatele jednu významnou nevýhodu – nerozumí češtině. Toho se chytli autoři služby Drbz.cz a připravili tuzemskou variaci na mikroblog. Drbz má vtipný a výstižný název, oproti mnoha jiným mikrologům ale zpracuje i obrázek, MMS z mobilního telefonu a součástí zprávy může být i video z YouTube nebo českého Streamu. Pokud holdujete hudební službě Last.fm, můžete dokonce plnit databázi Drbz informací o muzice, která se vám zrovna žene do sluchátek. Autoři v současné době testují také propojení s ICQ, za nedlouho byste tak mohli drbat i ze stejnojmenné IM sítě.

OnTheRoad – sdílejte zážitky z cest

Pokud rádi a často cestujete a chcete zůstat v kontaktu s přáteli či rodinou, nebo si prostě během cesty psát elegantní deník, vyzkoušejte pro změnu OnTheRoad, který se už plně orientuje na globálního návštěvníka, je totiž k dispozici zatím pouze v angličtině.

A k čemu je tedy OnTheRoad vlastně dobrý? Pokud plánujete exotickou dovolenou, divoký přechod Iránu, nebo prostě několikadenní cyklovýlet, založíte si po stručné registraci novou cestu, nakreslíte si na přiložené Microsoft Virtual Earth mapě plán a pak, jakmile se ocitnete v divočině, budete moci na web posílat nejrůznější zprávy z cest, fotografie atd. Autoři služby naštěstí pomysleli na to, že ne všude je k dispozici rychlé připojení k internetu, „cestovní log“ tak můžete plnit pomocí SMS, MMS, e-mailem i skrze MSN a ICQ.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Registrace, správa profilu, plánování cesty na mapě a přehled všech tras v rámci jedné výpravy

Ani OnTheRoad není zcela originálním cestovatelským mikroblogem, už delší čas tu přežívá zahraniční služba se šíleným názvem – Dopplr, z vlastní zkušenosti si však troufám tvrdit, že OnTheRoad je mnohem zajímavější a použitelnější.

Glogster – doporučují 4 z 5 autorek blogísků

Pokud vám nestačí regulérní blog a spadáte do věkové skupiny náctiletých, jistě najdete zalíbení v „glogování“, tedy promíchávání mikroblogu s grafikou, videem i zvukem. Jednoduše řečeno, po registraci si můžete vytvářet namísto blogů jakési plakáty, na které snadno umístíte fotky, text i multimédia. Celé to tak trochu připomíná projekt Zoomorama, který z principu umí to samé, Glogster však svým pojetím i současným obsahem cílí spíše pubertální MySpace.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Blog je podle Glogstru mrtvý, přichází sezóna glogů a glog(ov)ání
Glog plakáty unesou text, grafiku, zvuk i video, jsou totiž plně v režii technologie Adobe Flash

Autorům však patří pochvala za pěkné grafické provedení a nápad – já však raději zůstanu u běžného textu.

Lincovery – sdílejte linky, ale jen v týmu

Nejrůznějších veřejných katalogů odkazů je skutečně mnoho, až by nejeden čtenář mohl namítnout, že je to spíše na škodu a další vznikají jen z jakéhosi spikleneckého účelu, aby se autorům webových stránek neustále zvyšoval PageRank.

Klepněte pro větší obrázek
Sestavte si soukromý odkazovník a sdílejte ho v pracovní skupině

Lincovery je však přeci jen trošku jiné, slouží totiž k soukromé katalogizaci a sdílení odkazů ve firmě, pracovní skupině, nebo v jakémkoliv jiném týmu. Po registraci totiž můžete vytvořit větší množství různých tematických skupin a do každé z nich budou mít přístup pouze vybraní registrovaní uživatelé. Malá firma bez vlastního intranetu nebo informačního systému si tak snadno postaví svůj vlastní katalog důležitých odkazů. Alternativa? Jakékoliv groupware wiki v čele s Google Sites.

Ptej.se a Napověz.cz, když budeš trpělivý, možná se dočkáš odpovědi

O službách Ptej.se a Napověz.cz jsme na Živě.cz už psali. Princip je v obou případech prakticky totožný, už podle názvu obě slouží k pokládání dotazů a k hledání odpovědí. U některých témat vám skutečně lépe poradí zkušený člověk než Google, Wikipedia nebo jakýkoliv jiný slovník, na druhou stranu člověk povětšinou potřebuje radu okamžitě a bez zdlouhavého čekání, než se najde někdo ochotný, kdo nejen že zareaguje, ale i smysluplně a správně odpoví.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ptejse.cz vám poradí, jaké jméno se hodí pro bílou kočku, Napověz.cz pak kdy bude potřeba zakoupit přijímač DVB-T

Doporučujeme: Pokud hledáte odpověď na technickou otázku ohledně hardwaru, softwaru nebo internetu, zeptejte se v Poradně na Živě.cz, která dnes obsahuje více než 230 000 témat a obrovské množství ochotných čtenářů.

LunchTime – když Brňané mají hlad

Ačkoliv se nejedná o typickou Web 2.0 službu, LunchTime určitě zaujme všechny, kteří v poledních hodinách vyráží se štosem stravenek do ulic českých metropolí a hledají levná „meníčka“ a prázdná restaurační zařízení. LunchTime totiž v současné době získává jídelní lístky ze 113 stravovacích zařízení, stačí si tedy pouze vybrat datum a polohu na Google mapě a zobrazí se aktuální nabídka hotových jídel ze všech dostupných restaurací v okolí včetně ceníku a otvírací doby.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Pokud je vaše oblíbená hospůdka v seznamu, máte k dispozici čerstvý jídelní lístek včetně denního menu

LunchTime je bohužel zatím k dispozici pouze pro strávníky v Brně, Třinci a Českém Těšíně (i tato města ale mají nedostatečné pokrytí) a druhým škraloupem je absence RSS či jiného formátu syndikace jídelních lístků.

Blýská se na lepší časy?

O možnost prezentace na konferenci WebExpo 2008 se popere ještě několik dalších adeptů včetně služby Ulož.to pro snadné anonymní sdílení objemných souborů a webu NaKoncert pro milovníky klubové a festivalové muziky, který zase pro změnu tak trochu roubuje na českého uživatele funkce již existující hudební služby Last.fm.

Prosadí se český Web 2.0? Nebo naopak nepřekročí svůj stín a v těžké mezinárodní konkurenci nepřežije ani první rok? To je už otázka. Někteří spoléhají v co nejrychlejší nalezení strategického investora a ti, kteří ho už mají, sní o tom, že se jednoho dne stanou akvizicí Googlu.

Ačkoliv je česká internetová veřejnost přeci jen stále poměrně konzervativní, kulturně se neliší od zbytku globalizovaného světa. Češi nahrávají videa na YouTube, teenageři pomalu objevují MySpace a elita se tak trochu kastovně sdružuje na profesním LinkedInu – Facebooku pro dospělé. Uživatelé s bohatou domácí hudební sbírkou dávají světu vědět, co poslouchají nejraději, na Last.fm a stále více tuzemských bloggerů propadá mikroblogování na Twittru.

Pokud pominete komplexní služby Windows Live a Google, drtivou většinu výše zmíněných Web 2.0 projektů, by mohl vymyslet a zrealizovat v globálním měřítku naprosto každý. Pokud jste tedy dostali skvělý nápad, rychle si běžte zaregistrovat některou z generických TLD domén a za rok se možná dostanete na titulní stranu respektované ankety o nejlepší webové služby – Webware 100. Přeji vám mnoho štěstí.

Diskuze (4) Další článek: Video: zajímavý dvojmonitor Samsung 2263DX

Témata článku: Web, Internet, Praha, Zahraniční služba, Teenager, Skvělá alternativa, Internetová veřejnost, Webová služba, Room, Zkušený člověk, Grafické provedení, Elita, Výstavní část, Klasický blog, Zdlouhavé čekání, Potenciální škoda, WebExpo, Next, MMS, Hospůdka, Nejlepší sluchátka, Interaktivní editor, Globální web, Současný obsah, Brňané, Výhodné mobilní telefony na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 36

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 16

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 10

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize