Webové disky uživatelům: Nahrávejte, ale nic po nás nechtějte!

Webový disk je skvělá věc dostupná odkudkoliv. Jakmile se ale začtete do podmínek všech služeb, zjistíte, že nemáte ani gram jistoty a provozovatelé negarantují naprosto nic.

Webový disk, webové úložiště, cloud – říkejte tomu jakkoliv, podstatné je totiž to, že to je skvělá záležitost v okamžiku, kdy máte více počítačů, kdy máte příbuzné a známé s počítači, nebo když nevěříte svému vlastnímu pevnému disku, který mele z posledního. Jenže za všechno se platí, webové disky nevyjímaje.

Když si pořídíte nové úložiště do svého počítače, můžete na něm mít cokoliv. Jste afghánský terorista? Pak tam možná máte plánek bomby. Jste pedofil? Pak tam možná máte… Ve většině případů naštěstí platí, že tam máte jen zanedbatelné banality, můžete tam mít ale jednoduše cokoliv a bude to tam tak dlouho, dokud pevný disk nevypoví službu, nebo dokud tato data sami nesmažete. Třetí možností je ještě zabavení věci úřady, ale to je pouze následek výše zmíněného.

Klepněte pro větší obrázek
Váš domácí pevný disk je zároveň váš mikrokosmos. Nikdo vám nevnucuje svá pravidla a podmínky služby. Je jen váš.

Jakmile začnete měnit pevný disk za disk webový, mění se toho mnohem více než jen dostupnost. Internetové úložiště jednoduše řečeno není tentýž abstraktní prostor, který je jen někde jinde a namísto fyzické sběrnice s ním komunikujete pomocí internetového připojení.

Pokud máte pevný disk v počítači a na něm data, je to váš disk a vaše data. Pokud začnete používat webové úložiště, budou to vaše data, ale disk už bude patřit někomu jinému. A to je už rozdíl, který vede k celé škále potenciálních komplikací. Mohou to být tak nepříjemné překážky, že nakonec o svá data přijdete mnohem rychleji než na svém vlastním plotnovém disku. Jednou z nejcitovanějších výhod cloudu je přitom pravý opak.

Klepněte pro větší obrázek
Webový disk sice patří někomu jinému a ten jej svazuje pravidly, na oplátku se k němu ale dostanete z jakéhokoliv zařízení s přístupem na internet

Začetli jsme se do podmínek tří nejpopulárnějších webových úložišť Dropbox, SkyDrive a Google Drive. Není to nejveselejší čtení. Kdejaká slabší povaha by možná upadla do mdlob, firmy se totiž pochopitelně snaží vymanit z jakékoliv zodpovědnosti a po přečtení hromady stránek textu tak zjistíte jediné – nikdo negarantuje naprosto nic, naopak můžete ztratit všechno už jen z toho důvodu, že na službu nahrajete fotku z nudapláže.

Dropbox: Dodržujte zákon a možná vás nesmažeme

Podmínky Dropboxu jsou poměrně stručné a rozdělené do několika částí. V hlavních podmínkách se dočtete klasickou formulku o tom, že nahraná data jsou stále vaše, ale službě dáváte omezené právo ke zpracování dat. Nejde o nic jiného než o vytváření náhledů fotek, přehrání videa přímo v prohlížeči aj.

Další čtení je už zajímavější. Dropbox přenáší veškerou zodpovědnost za data na vaši hlavu a stejně jako ostatní je kompatibilní s americkou politikou DMCA. Pokud tedy budete sdílet nějaká data, ke kterým nemáte práva, můžete přijít o vše.

A když už jsme u toho přicházení o data, Dropbox je (stejně jako ostatní webové služby) nabízen „jak je“ (as is), což v praxi znamená, že negarantuje ani funkčnost služby, ani dostupnost dat a dokonce se zbavuje zodpovědnosti i za to, kdyby jeho (třeba špatně naprogramovaný) klient poničil váš operační systém a zničil disk. Váš risk, vaše zodpovědnost.

Klepněte pro větší obrázek
Prý je to jen teoretické riziko, nicméně přesto napsané nepřehlédnutelným velkým písmem. Co kdyby...

Tak jednoduché to ale v praxi nemusí být, poněvadž podobným podmínkám je vždy nadřazena místní legislativa. Když vám tedy Dropbox díky softwarové chybě zničí data, teoreticky se můžete soudit o náhradu škody, ačkoliv vymahatelnost bude v tomto případě docela složitá.

Fajn, takže už víte, že data na Dropboxu jsou bezpečně uložená, ovšem jen do chvíle, než se něco pokazí. Jenže záleží také na tom, co je to vlastně za data. Seznam těch zakázaných najdete na stránce Dropbox Acceptance Use Policy. V praxi můžete nahrávat téměř cokoliv, pakliže tím neporušujete místní zákony a práva druhých.

Microsoft: Žádné nahota, ani nahoře bez

Microsoft má společná pravidla pro své služby Windows Live. Klíčovými dokumenty jsou Smlouva o poskytování služby a Pravidla chování. S oběma souhlasíte při registraci a doporučuji si je přečíst už jen proto, že jsou k dispozici v češtině.

Microsoft má své zastoupení v České republice, ledacos tedy může být snazší než v případě Dropboxu, ve skutečnosti však uzavíráte smlouvu s lucemburskou pobočkou. Stejně jako v případě Dropboxu se Microsoft dušuje, že vaše data jsou stále vaše, sám ale potřebuje licenci k tomu, aby je mohl zobrazovat a pracovat s nimi.

Klepněte pro větší obrázek
Ani Microsoft negarantuje, že o svá data nemůžete přijít a veškerou zodpovědnost přehazuje na uživatele.

Počítejte také opět s pokusem o zbavení se jakékoliv zodpovědnosti. Pokud firma SkyDrive zítra zruší, tak ho jednoduše zruší a nemusí vám vrátit jediný soubor. To je riziko, sic asi jen teoretické, do kterého ovšem jdete, poněvadž jste si přeci při registraci vše pečlivě pročetli. Microsoft doslova píše: „Jste odpovědní za zálohování dat, která ve službě uložíte.“ Spoléhat se tedy na SkyDrive jako na klíčovou zálohu pevného disku, je poněkud ošemetné.

Microsoft sice přiznává, že jeho podmínky samozřejmě nestojí nad místní legislativou, nicméně službu poskytuje tak jak je a se všemi chybami a neručí prakticky za nic.

Mnohem zajímavější je ale pohled na druhý dokument. Zatímco v případě Dropboxu byl seznam povoleného obsahu docela stručný a skutečně se omezoval jen na data, která porušují zákon a práva druhých, Microsoft si dal záležet.

Klepněte pro větší obrázek
Nahota je zákazaná. I ta částečná a v jiné podobě než lidské?

Jednou z kontroverzních kapitol je třeba nahota. Na SkyDrive byste neměli nahrávat a sdílet jakýkoliv obsah (audiovizuální i textový), který „zobrazuje nahotu jakéhokoliv druhu zahrnující úplnou či částečnou lidskou nahotu nebo nahotu v jiných podobách než je lidská bytost…

Dokument už dále nerozebírá, co je to vlastně částečná nahota a uživatel tak může nabýt dojmu, že to je jen nějaká potřebná a pouze ryze formální regule. Jenže nedávný případ se zablokovaným účtem Miloše Čermáka a další známé případy jasně ukazují, že se to jednoduše může stát. Takový obsah mohou nahlásit ostatní uživatelé při sdílení, případně automatický robot, který na fotografiích hledá větší než malé množství lidské kůže a identifikovatelné „prvky“ lidské sexuality.

Klepněte pro větší obrázek
Všechny tyto fotografie spadají do kategorie „částečná nahota“, jsou to ale běžné mediální fotografie z fotobanky Shutterstock. Microsoft mi zatím žádné varování nezaslal, nejedná se tedy o nic samozřejmého. Zatím...

Rozpaky budí i ten závěr. Co si má člověk představit pod nahotou „v jiných podobách než je lidská bytost“? Microsoft zde sice jako příklad uvádí kresbičky, karikatury a žánr manga, nicméně pokud bych se striktně držel definice, teoreticky bych neměl na SkyDrive vystavit jedinou fotografii ze zoologické zahrady, poněvadž ta je přeci plná zcela nahých bytostí, které člověka na první pohled skutečně nepřipomínají.

Klepněte pro větší obrázek
Tento pes je zcela nahý a rozhodně to není lidská bytost. Měl bych se tedy obávat o účet?

Perlička na závěr. Aby to bylo ještě trošku o něco zamotanější, vrátím se nyní k základním podmínkám služby, kde se hned na začátku 5. bodu Váš obsah píše: „Nekontrolujeme, neověřujeme ani neschvalujeme váš obsah“. Jak je tedy možné, že jedna nevinná nahotinka dokáže pozastavit funkčnost celého účtu? 

Zeptali jsme se českého Microsoftu

Je tedy na SkyDrivu zakázaná fotografie z letní dovolené a dítko plácající bábovičky na mořské pláži? Zeptal jsem se Lukáše Křováka z českého Microsoftu.

Nastane problém, pokud na SkyDrive nahraji fotografie vlastního nahého batolete třeba na pláži? Nahé dítě je problém, takový účet bude zablokován a vlastník účtu požádán, aby fotografie odstranil. Stejný problém nastane u fotografií žen nahoře bez. Pánské fotografie „nahoře bez“ by měly projít.

Týká se to pouze veřejně sdílených fotografií, nebo i těch v soukromé galerii? Ano, stejné pravidlo platí i pro tyto fotografie. Principiálně to vychází z toho, že lze jednoduše změnit vlastnosti galerie a zobrazit fotky všem. Zároveň někteří méně zkušení uživatelé omylem sdílejí obsah se všemi, bez ohledu na jeho citlivost. Zde je také odkaz na právní pohled platný v ČR pro zveřejňování fotografií dalších osob. Lze říci, že Microsoft ve svých podmínkách stanovuje pravidla tak, aby maximálně ochránil práva třetích stran, i za cenu možných negativních reakcí uživatelů.

Co je to jiná bytost než lidská? Celé znění textu je: „zobrazuje nahotu jakéhokoli druhu zahrnující úplnou či částečnou lidskou nahotu nebo nahotu v jiných podobách než je lidská bytost, jako například karikatury, fantasy umění či umění manga;“. Míní se tím zobrazení nahoty komiksových postav. Zvířata do toho nezapadají, ale například opice bez srsti nebo medvěd bez kožichu by možná taky neprošel (smích). 

 

Google Drive: V soukromé složce mějte cokoliv

Google a jeho Drive nikterak nevybočuje z řady. I zde se tedy dozvíte, že obsah, který nahráváte na Drive, je pouze váš a nikoho jiného, Googlu ale předáváte svolení k tomu, aby s těmito daty pracoval. Firma se přiznává, že aktivně zjišťuje všemožné osobní informace, aby mohla vylepšit službu a nabídnout relevantnější reklamu podle charakteru vašeho chování na internetu.

No a pak už se dozvíte jako přes kopírák to, co jsem výše napsal dvakrát. Google nabízí Drive „as is“ – tak jak je a bez záruk. Google se vzdává zodpovědnosti za ušlý zisk i ztrátu dat, přestože jako v předchozích případech přiznává, že místní zákony mohou fungovat trošku jinak a bude je respektovat. V každém případě, pokud Drive zítra z jakéhokoliv důvodu přestane fungovat a třeba z důvodu fatální softwarové chyby smaže veškerá data uživatelů včetně záloh, podle obecných podmínek se s tím můžete leda tak smířit, nebo se obrátit na české právo.

Klepněte pro větší obrázek
Ani Google nevybočuje z řady a zbavuje se veškeré zodpovědnosti

A samotný obsah uložený na Drive? Obecně platí, že dokud jej nezačnete sdílet s ostatními, měl by být v relativním bezpečí. Také Google má pochopitelně svůj bohatý seznam všeho zakázaného, ale v popisu je už poměrně stručnější. Tedy žádná pornografie, násilí, malware, šikana aj.

Problémy nastanou, pokud něco takového začnete sdílet, druhá strana totiž může obsah kdykoliv nahlásit. Pokud však nahrajete fotky z nudapláže do své vlastní soukromé složky, měly by být v bezpečí.

Větší jistota za peníze? Zdaleka ne

Leckoho jistě napadne představa, že když si na těchto službách zaplatí extra kapacitu, což umožňuje jak SkyDrive, tak Dropbox a Drive od Googlu, dostane lepší a garantovanou službu. Jenže tak tomu povětšinou není. Kupujete si jen větší prostor, ale podmínky zůstávají stejné. Mění se pouze u odlišných produktů. Lepší jistotu dat tak mohou mít hlavně firmy v případě připravovaného firemního SkyDrive Pro a u Google Drive pro firmy.

Mám se tedy bát o data?

Jak už jsem psal v úvodu, podmínky jsou plné jobovek a leckoho napadne, jestli tedy není ukládání dat na webové disky naopak tou nejméně vhodnou činností. Podobné podmínky se ale naštěstí povětšinou snaží zachytit všechny možné a často až absurdní situace.

Zdaleka to tedy neznamená, že jakmile na SkyDrive aj. nahrajete partnerku v rouše Evině, přijdete do několika minut o účet. Riziko pochopitelně výrazně roste u veřejného sdílení, ale není to absolutně samozřejmé. Při používání webových disků pouze pro své soukromé účely bez sdílení je to pak skutečně spíše jen teoretická možnost.

Mnohem větší nebezpečí spočívá v časové trvanlivosti. Ano, dnes své služby nabízí SkyDrive, Dropbox i Drive, ale bude tomu tak i za třicet let? Internet a web je mladý a podobná cloudová úložiště zde fungují jen několik málo roků. Jenže pokud začnete do podobného systému ukládat cenné rodinné fotografie a videa, jistě toužíte i po tom, aby byly k dispozici i za desítky let. To se ostatně týká i YouTube a Vimea.

 

Nikdo vám nezaručí, že zde bude SkyDrive, Dropbox a Drive třeba za dvacet let...

 

Podmínky služeb jsou ale nesmlouvavé. Ani jedna vám negarantuje naprosto nic. Za deset let tu nemusí být ani Dropbox, ani SkyDrive a vy budete možná během následujícího života nuceni přecházet z jedné služby do druhé, poněvadž jednoho dne přestane být pro některého z těchto hráčů dosavadní model málo rentabilní. Toto vám nezaručí naprosto nikdo.

A to je právě ten úhlavní nepřítel cloud computingu. Je všude kolem nás, je za hubičku, jenže ho poskytují soukromé společnosti. A soukromé společnosti občas zavírají dříve úspěšné aplikace a služby a případně i krachují. Dokonce i ty největší včetně Googlu a Microsoftu.

Je dobré mít na paměti a počítat s tím, že cloud-computing není žádná veřejná a desítky let stálá služba, ale že ještě stále stojí a padá s firmami, které ho staví. Je to sice riziko, ale alespoň pro mě riziko přijatelné a výhody v mém případě jasně převažují nad potenciálními katastrofickými scénáři.

Diskuze (55) Další článek: ForcePad: tlakově citlivý touchpad již příští rok v noteboocích

Témata článku: Microsoft, Google, Právo, Web, Webový disk, NEC, Fantasy, Jediný důvod, Celé znění, Nahota, Teoretická možnost, Lucembursko, Webové úložiště, Drive, Answer, Odpovědný člověk, Relativní bezpečí, Jediný soubor, Stejné pravidlo, Druhý případ, Nejpopulárnější web, Mango, Miloš Čermák, České právo, Dosavadní modelSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware