WebCam Go – nejen na baterky

Kamera WebCam Go je unikátní tím, že se po odpojení od počítače chová jako digitální fotoaparát.
Václav Flasar: Kamer pro komunikaci přes Internet je na trhu mnoho. Od paralelního portu se pomalu ale jistě přešlo na sběrnici USB a cena se snížila natolik, že o zakoupení tohoto zařízení může uvažovat i občasný uživatel. Co dál? Chtělo by to přijít s nějakým nápadem.

Nápad
Kamera, která se po odpojení od počítače chová jako digitální fotoaparát, mě opravdu překvapila. Dva v podstatě plnohodnotné výrobky „v jednom“ za cenu o málo vyšší než jejich jednoúčelová konkurence, tak nějak mohu úsporně popsat WebCam Go.

WebCam Go je zařízení zatím výhradně určené pro operační systém Windows 98. Podpora pro Windows 2000 bude pravděpodobně následovat v nejbližší době. K počítači připojíte kameru přes port USB. Pro záznam obrazové informace byla zvolena technologie CMOS, která se prý vyznačuje lepším zpracováním tělových barev než její konkurent CCD. Kamera nemá automatické ostření a čočka jejího objektivu se ostří na vzdálenost od 15 cm do nekonečna.

Nabídka rozlišení je pro dané účely více než uspokojivá, stejně jako miliony barev. Skrze hledáček fotoaparátu se na svět díváte pouze v rozlišení 320 × 240 nebo 640 × 480. Počet snímků, které se vejdou do lokální paměti kamery, je 150 respektive 90. Kamera je osazená 4 MB paměti NVRAM a v režimu fotoaparátu je napájena dvěma mini tužkovými bateriemi. Použitý typ paměti zajišťuje uchování nasnímaných fotografií v kameře i po vybití baterií. Na jedny baterie je možné podle výrobce udělat až 300 snímků.

Připoutaná
V režimu, kdy je kamera připojena na počítač, nepotřebuje baterie, protože je napájena přes kabel USB. Hned zpočátku musím říci, že na mě kvalita, v jaké kamera snímá okolí, udělala velký dojem. V cenové kategorii kolem pěti tisíc bez daně jsem zatím nic tak věrného neviděl.

Třiceti snímků za sekundu dosáhne kamera sice jen v nižším rozlišení 352 × 288, ale 15 snímků za sekundu v 640 × 480 je také zcela dostačujících, uvážíme–li, pro jaké použití je kamera projektována. Reálný přenos na Internetu přes 28,8kb/s modem je stejně něco kolem 3–4 snímků za sekundu v okně 174 × 144. Ale i to pro videotelefonát s příbuznými na druhém konci světa bohatě stačí.

S WebCam Go vylepšíte i vlastní webové stránky. Slouží k tomu aplikace WebCam Monitor, která nahrává na web obrázky z kamery. Reaguje na pohyb před kamerou, nahrání na web umí i načasovat. To tvrdí Creative – já jsem zkoušel nahrávat obrázky na FTP a odtud do webu, což je trochu kostrbatější, ale také používaná metoda.

WebCam Go má také daleko lepší obraz než všechny tři její předchůdkyně z rodiny WebCam firmy Creative Labs. V dobře osvětlené místnosti byl obraz velmi dobrý s věrnými barvami. Díky velké základně seděla kamera dobře na mém monitoru a tuhý kabel USB ji nestahoval na stranu, jak se to občas u kamer stává.

Instalace balíku dodávaného programového vybavení proběhla podle očekávání bez problémů. Ovladače karty jsem však musel přidat ručně po restartu počítače. Nicméně na webu Creative Labs již existuje novější verze s mnoha vylepšeními, a tak doporučuji ještě před instalací vlastního hardwaru získat nejčerstvější ovladače.

Na volné noze
Po odpojení kabelu USB a „narovnání“ kamery do svislé polohy získáme jednoduchý digitální fotoaparát. Na zadní straně kamery je malý kruhový displej, který zobrazuje nejnutnější informace o stavu a provozních podmínkách, a dále několik tlačítek. Na horní straně kamery najdeme spoušť. Celé zařízení se pohodlně drží v ruce a pro případ nežádoucího upuštění je na konci smyčka k navlečení na zápěstí, jak tomu u fotoaparátů bývá. Kvalita fotografií odpovídá ceně zařízení. Nezbytností pro získání použitelného snímku jsou dobré světelné podmínky. Hlavním problémem je práce s manuálním ostřením bez možnosti okamžitě vidět rozdíl v hledáčku kamery. K momentkám určeným pro soukromý web je však WebCam Go jako stvořený. Po připojení k domácímu počítači lze pomocí velmi komfortního programu ulovený materiál protřídit, promazat a uložit povedené snímky z paměti kamery do počítače, kde se dále zpracují v jakémkoli grafickém programu.

Koupit či nekoupit
WebCam Go je mi sympatická tím, že neslibuje něco, co nemůže ve své cenové kategorii splnit. Potěšující je hezký a účelný obslužný program, rychlý přenos dat přes USB včetně možnosti připojit kameru bez potřeby následně restartovat počítač a stolní mikrofon, který je součástí dodávky.

Když k tomu připočítáme možnost vzít si tuto krabičku s sebou do přírody nebo restaurace a pořídit několik desítek momentek bez nutnosti zdlouhavého a drahého vyvolávání, pak za částku kolem pěti tisíc korun to je vynikající protihodnota vámi utracených peněz.

PC kamera použitelná i samostatně
Creative Labs
VideoBlaster WebCam Go
Zdroj: Abacus Computer
Telefon: (02) 697 14 38
Cena: 5 550 Kč bez DPH
6 771 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok
Parametry: kamera: rozlišení 160 × 120, 176 × 144, 320 × 240, 352 × 288 a 640 × 480, barevná hloubka 16,7 milionu barev, až 30 snímků/s v 352 × 288, 15 snímků/s v 640 × 480, rozhraní USB, kabel USB cca 1,5 metru, fotoaparát: 320 × 240 a 640 × 480, barevná hloubka 16,7 milionu barev, 4 MB interní paměti (cca 90 obrázků ve větším rozlišení, 150 v menším), provoz na dvě alkalické baterie AAA, tři úrovně ostření, optický hledáček, informační displej
Diskuze (3) Další článek: WebShop Optima 300M: optimální výkon

Témata článku: Windows, Baterie, Velký dojem, Použitý ovladač, Nejnutnější informace, BAT, Dobrá barva, Používaná metoda, Občasný uživatel, Go, Webcam, Reálný přenos, Nejbližší okolí, USB kabelyTelegram už umí chaty rozdělit podle témat. Navrch přidá uživatelská jména, která si koupíte za kryptoměnu

Telegram už umí chaty rozdělit podle témat. Navrch přidá uživatelská jména, která si koupíte za kryptoměnu

** Telegram nově přehledně rozdělí chaty podle témat ** Navrch přidá nákup uživatelských jmen ** Ovšem pouze formou aukce a jen za kryptoměnu Toncoin

Martin Chroust
TelegramUpdateMobilní aplikace
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

** Výrobci dnes na trh chrlí jeden telefon za druhým ** V nepřeberné šedi ale tu a tam vyčnívají mobilní perly ** Vzpomeňte s námi na telefony, které jste dlouho nechtěli odložit

Martin Chroust
LegendyHistorieSmartphony