Web za deset let? Prý stejný jako dnes

Tvůrce internetového prohlížeče hovoří o jeho budoucnosti.
Marc Andreessen, hlavní programátor prvního webového prohlížeče (Mosaic, spolu s Ericem Binou; na základě Mosaicu jsou dodnes postaveny nejpoužívanější světové prohlížeče) nedávno poskytl zajímavý rozhovor časopisu Network Fusion. Kompletní rozhovor v angličtině je na uvedené adrese; protože některé Andreessenovy závěry byly velice zajímavé, dovolíme si je přinést v této zkrácené, parafrázované verzi. Marc Andreessen je dnes zcela mimo browser a zabývá se řídícím softwarem pro datová centra (je šéfem firmy Opsware, což je asi tříletý start-up, dříve zvaný Loudcloud; firma je zatím malá, ztrátová a i s celkem nepatrnými tržbami).

Andreessen tvrdí, že i za deset let bude situace podobná jako dnes: “uživatel sedí před počítačem a dívá se na (HTML) stránky”. Zmenšuje význam XML, javových appletů či dnes často zmiňovaného sémantického webu – web bude “HTML a něco JavaScriptu, jako dnes”. Přirovnává web k televizi – vynalezena před padesáti lety, a od té doby je stále stejná, 500 stanic místo jedné. A stále nic ke koukání - nebude to náhodou taky platit o webu?

Význam tzv. sémantického, “tagovaného”, interagujícího webu bývá zdůrazňován hlavně u webových služeb (web services). Andreessen je propaguje rovněž, ale posouvá je na server místo ke klientovi: zmiňuje největší světová centra internetového obchodu (Amazon, eBay), což v podstatě už dnes jsou gigantické webové služby, přičemž ale vše složité se odehrává na serveru, a zákazník vidí jen starou dobrou a jednoduchou webovou stránku.

Podobně skeptický je Andreessen k hybridním zařízením – například k mobilnímu telefonu využívaného k datovým službám. Používá přirovnání k lžičce a vidličce: nelze udělat lžičkovidličku, “víceúčelová zařízení vždycky selžou”. Ovšem, na druhé straně, Andreessen je velký fanda Wi-Fi, kterou považuje za jednoznačnou technologii budoucnosti. (Je vůbec na světě někdo, kdo Wi-Fi technologiím nefandí?)

Microsoft a jeho role u prohlížeče: pro málokoho toto může být citlivější otázka než pro Andreessena, který byl krom jiného ještě také budovatelem firmy Netscape. Odpověď je kupodivu věcná a zcela pomíjí “válku o browser” a nedává najevo ukřivděnost toho, kdo prohrál. Místo toho uvádí zajímavý pohled: prohlížeč zdarma od Microsoftu znamenal obrovský přínos pro milióny lidí, ke kterým se tak náhle, automaticky dostal na počítač web, ale na druhé straně tím, že se “vykořenil” trh s komerčními prohlížeči, se zcela eliminovaly obvyklé tržní pobídky pro zkvalitňování prohlížeče, tj. uděláme lepší program, lidé si jej budou kupovat místo toho konkurenčního. Proč dělat lepší program, když ten konkurenční je zadarmo a nedá se na tom tudíž vydělat? Podle Andreessena skončil vývoj prohlížeče okolo roku 1997 vlnou podstatných vývojových změn, jako je DHTML a JavaScript. Od té doby, se skončením války prohlížečů, byla současně “zabita kreativita”. Andreessen je rovněž mírně skeptický k Mozille, která podle jeho názoru může situaci změnit, ale poukazuje na zcela chybějící motivaci – na rozdíl od např. Linuxu se na Mozille zřejmě vůbec vydělat nedá.

A milá perlička na závěr. Andreessen vzpomíná na první vývojové krůčky u Mosaicu: tlačítka “Back” a “Forward” byla do programu umístěna jako dočasná s tím, že se “v průběhu programování vymyslí něco lepšího, jak navigovat”. Jenže na nic lepšího se nepřišlo a tak tam tato tlačítka a tento princip už zůstal…

Jaký je váš názor na vývoj webu v příštích deseti letech, souhlasíte s Marcem Andreessenem? Diskusní fórum čeká…

Diskuze (28) Další článek: VIA končí se základními deskami pro Pentium 4

Témata článku: Internet, Prohlížeče, Internet Explorer, Start Up, Program televize dnes, Zajímavá služba, Mosaic, Browser, První start-up, Start-up, Let, Marco, Forward, Jednoznačná odpověď, Erica

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů