Web v triku

Otázka: Lze zařídit, aby když zastavím kurzor nad některým hypertextovým odkazem, zobrazil...
Otázka: Lze zařídit, aby když zastavím kurzor nad některým hypertextovým odkazem, zobrazil prohlížeč onu žlutou bublinu s nápovědou nebo vysvětlujícím textem, stejně jako je tomu v případě obrázků?

Computer: Ano, to se samozřejmě dá. V případě obrázků jistě používáte atribut ALT tagu IMG. Tento atribut určuje text, který bude zobrazen v případě, že se kurzorem myši zastavíte nad obrázkem (ona jak vy říkáte "žlutá bublina"). Primárně se ovšem jedná o text, který bude zobrazen ve chvíli, kdy si uživatel vypne zobrazování obrázků.

<img src="obrazek.gif" border=0 alt="Klepněte pro větší obrázek">

Stejného efektu se dá dosáhnout i u textových odkazů (samozřejmě jedná se pouze o zobrazení textu ve chvíli, kdy na odkazu zastavíte kurzorem, vypnout zobrazování textových odkazů není možné). Stačí, když použijete atribut title tagu pro hypertextový odkaz.

<a href="index.html" title="Klepněte pro větší obrázek">Titulní stránka</a>

Otázka: Jak mám nastavit šířku tabulky tak, aby mi vždy vyplnila celé okno prohlížeče?

Computer: Tohoto efektu dosáhnete použitím atributu width tagu <TABLE>. Tento atribut určuje šířku tabulky. Zde můžete nastavit buď celé číslo nebo celé číslo následované znakem pro procenta. Jestliže nastavíte pouze celé číslo, prohlížeč ho bude brát jako počet obrazových bodů, které má tabulka na stránce zabírat.

<table width="100">

Takováto tabulka bude široká přesně 100 bodů. Jestliže nastavená šířka je větší než aktuální velikost okna prohlížeče, tabulka nebude nijak deformována či automaticky zmenšena, prohlížeč přidá do svého okna ještě vodorovnou lištu a uživatel bude muset touto lištou pohybovat, aby viděl i konec tabulky.

Využijete-li druhé možnosti, tedy atributu width nastavíte procentuální hodnotu, prohlížeč ji bude chápat jako procentuální část svého okna a podle toho vždy tabulku přizpůsobí.

<table width="50%">

Taková tabulka bude vždy na šířku zabírat polovinu okna prohlížeče nezávisle na tom, jak velké okno bude. Váš problém se dá tedy jednoduše vyřešit tak, že nastavíte tento atribut na hodnotu "100%”, tabulka tak vždycky vyplní šířku celého okna prohlížeče.

Otázka: Slyšel jsem, že nejrozšířenějším webovým serverem je Apache, můžete mi vysvětliti co to znamená (nevím, co je to webový server a už vůbec ne, co je to Apache).

Webový server, tak jak se na něj ptáte, je v podstatě velmi specializovaná aplikace. Běží na počítači, který je trvale připojený k Internetu, na jehož disku jsou uloženy webové stránky. Pokud budete chtít tyto stránky prostřednictvím Internetu zpřístupnit, bez takového serveru se neobejdete. Můžete si ho také představit jako jakéhosi "vrchního dohlížitele" nad vašimi stránkami. Jestliže uživatel zadá prohlížeči webovou adresu (tzv. URL), ten vyšle směrem k dotyčnému počítači určitý požadavek a úkolem webového serveru (třeba právě značky Apache) je tento požadavek zachytit a odpovědět na něj. Jakmile prohlížeč z takové odpovědi pozná, že nalezl ten správný webový server, pošle další požadavek, tentokrát už na konkrétní webovou stránku. Server opět požadavek přijme, "podívá" se na disk a pokud požadovaný dokument najde, odešle jej směrem k uživateli. Samozřejmě to není vše, co takový webový server dokáže (nebo co by měl dokázat). Musí se jednat o velmi kvalitní aplikaci, vždyť může nastat chvíle, kdy takový server musí vyřídit i tisíce dotazů téměř v jediném okamžiku. Server většinou také dokáže vytvářet tzv. log file, tedy soubor, v němž jsou zaznamenány údaje o tom, kdo a kdy si prohlížel vaše stránky, kdy mu byl dokument úspěšně odeslán a kdy naopak z nějakých důvodů stránku nedostal atd. Starostí takového serveru je mnohdy i to aby ke stránkám neměli přístup nepovolaní uživatelé.

Jedním takovým serverem je právě i Apache (to je jeho obchodní název). Jedná se dnes o nejrozšířenější webový server vůbec. Důvodů je hned několik. Jednak je to server opravdu kvalitní, dále se jedná o server, který běží pod operačním systémem UNIX (Linux atd.), tedy na platformě, která dříve byla jediná myslitelná pro provoz internetových serverů a z historických důvodů její "vliv" přetrvává dodnes. Jistě také významným hlediskem je to, že za tento server nemusíte zaplatit ani korunu (natožpak dolar). Jedná se totiž o tzv. aplikaci GNU, tedy program, který je za určitých podmínek šířen zdarma. Pokud vás bude Apache zajímat, podívejte se na stránky věnované tomuto serveru.

Slušelo by se dodat, že kromě Apache existují i další webové servery; druhým dnes nejrozšířenějším je Internet Information Server od firmy Microsoft, jehož čtvrtou verzi dnes můžete instalovat na svůj disk, daleko za ním co do počtu rozšířenosti jsou servery od Netscapu a dalších firem či sdružení. Zde už se skutečně jedná jen podíl vyjádřený jen několika málo procenty.

Diskuze (2) Další článek: MS SQL server 7.0 nese název Sphinx

Témata článku: Software, Prohlížeče, Programování, Jediný důvod, Webová stránka, Šířka, Apache, Trik, TRI, Vodorovné okno, Specializovaná aplikace


Určitě si přečtěte

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5