Prohlížeče | Android | iOS

Web na mobilu není jen Chrome a Safari. Alternativní mobilní prohlížeče mají silné trumfy

Na každém smartphonu najdete webový prohlížeč, nicméně podobně jako na počítači můžete volit ze spousty alternativ a mít v telefonu třeba dvacet prohlížečů. Vybírejte podle libosti.

Pokud vlastníte iPhone, máte jako výchozí prohlížeč Safari. Dlouhé roky to nešlo jinak, ale teď už ano, a dokonce můžete Safari z iPhonu smazat. Důvod? Když na počítači používáte Chrome, je fajn mít všechno synchronizované i s telefonem: záložky, historii, uložená hesla atd.

U Androidu je situace jiná, a byť by se mohlo zdát, že výchozí prohlížeč je prostě Chrome, není tomu tak. Dle mých zkušeností z testování telefonů má jen něco přes polovinu androidových telefonů Chrome jako výchozí prohlížeč. Proto může být významnou částí androidistů vnímán jako alternativní prohlížeč.

Otevřený Android

U rozdělení platforem ještě chvilku zůstanu. Android je otevřenější, a tedy i benevolentnější pro vývojáře. Chrome může na Androidu používat jádro Blink, stejně tak Opera, Edge a další prohlížeče vycházející z Chromia. Firefox se na Androidu může držet svého jádra Gecko. Pro úplnost dodám, že s vykreslovacími jádry je to ještě trochu složitější, protože si jej každý prohlížeč upravuje po svém a třeba mobilní Gecko není úplně stejné jako to desktopové. Ale na Androidu mají prohlížeče alespoň nějakou svobodu a rozdíly v chování prohlížečů jsou citelné.

Apple u svého iOS trvá na tom, že alternativní prohlížeče budou používat jádro WebKit, které má právě Safari. Chrome, Edge i Firefox na iOS zobrazuje stránky prakticky pomocí Safari, byť drobné odchylky tu jsou a nějakou drobnou úpravu si prohlížeče dovolit mohou. Přinést si však vlastní vykreslovací jádro na iOS zatím není možné a nemyslím si, že Apple z tohoto požadavku někdy ustoupí. Apple argumentuje zejména bezpečností, ale čert ví, kde je pravda.

Nečekejte zázraky

Desktopové prohlížeče se podobají jako vejce vejci a odlišují se spíše v drobnostech. Ty však mohou být zásadní při rozhodování. Jen chci říct, že základní práci s webem provádí většina prohlížečů hodně podobně. Na chytrém telefonu je situace o to komplikovanější, že výrobce musí nechat co nejvíce prostoru samotné webové stránce a velmi promyšleně pracovat s místem, kde jsou ovládací prvky. Takže i mobilní prohlížeče se v zásadě liší v drobnostech a ovládají se velmi podobně. Vzhledem k tomu, že jsou všechny ke stažení zdarma, není nic jednoduššího, než je vyzkoušet a možná zjistíte, že vám v Chromu chybí nějaké gesto.

U Androidů, kde se vám bude zdát Chrome pomalý, může změna prohlížeče docela pomoci. U iOS už to není tak výrazné, vzhledem k tomu, že všechny používají prakticky stejné vykreslovací jádro. Rozdíl ale může být v ovládání prohlížeče, protože na Safari v iOS 15 si mnozí ještě nezvykli. Mimo níže zmíněných můžete vyzkoušet třeba DuckDuckGo, prohlížeč Seznam.cz nebo mobilní Vivaldi. 

V pokračování pro předplatitele také najdete

Doporučíme čtyři alternativy k Chromu a Safari.

Popíšeme jejich výhody a slabé stránky.

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Diskuze (3) Další článek: Testy Core i9-13900K: Nejlepší procesor Intelu dohnal AMD, ale z elektroměru vám udělá ventilátor

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,