Web bez znalosti HTML – vlastní troška v online smetišti

Počet osobních webů roste. Obdivujete Tokio Hotel či potřebujete do světa vytroubit počet skolených žen? Vyzkoušeli jsme několik služeb pro tvorbu blogů a webů bez znalostí HTML.
Kapitoly článku

Rychlé, bez znalosti programování vytvořené, a zdarma hostované webové stránky tvoří velmi významnou část obsahu webu dnešních dnů. Tyto projekty umírají stejně rychle, jako se objevují. Obsah většiny z nich má hodnotu snad jen pro jejich autory, bůh ví, jestli vůbec. Grafika bývá úděsně přeplácaná, o pravidlech přístupnosti se mnohdy tvůrcům ani nezdá.

Přesto několik opravdu užitečných a čtivých kousků se najde. Jednoduchost vytvoření webu, ani jeho umístění na bezplatném hostingu spojeném nejčastěji s doménou třetího řádu jej totiž nijak nediskvalifikují z možnosti stát se skutečně navštěvovaným a čteným. Pokud to nevylučují podmínky té které služby, není v žádném případě možno protestovat ani proti využití tohoto způsobu tvorby a provozu webu pro podnikatele či menší firmy. Zde však bude nejčastější překážkou zřejmě právě málo lukrativní adresa na doméně třetího řádu.

Služeb, které komukoli umožní založení a snadné vytvoření vlastního webu, existují desítky, ne-li stovky. Pro tento test jsme vybrali čtveřici těch nejzajímavějších, nicméně další si můžete vybrat ze seznamu v boxíku.

Narazíte na omezení

Popisovaný typ webové prezentace má své limity. Ze strany viditelné návštěvníkům jde zejména o grafický vzhled vašeho webu. Většina blogovacích služeb totiž nabízí pouze omezenou sadu vzhledů a tak si můžete být jisti, že web zcela stejného vzezření, jako je ten váš, už používá někdo jiný. Pokud neprahnete po originalitě, určitě to nevadí. Pokud však originálními býti chcete, nebo připravujete web nějaké firmě, kde se to v podstatě očekává, bude pro vás zřejmě lepším řešením poohlédnutí se po profesionálním dodavateli webových stránek na klíč, byť i to je samozřejmě otázkou peněz.

Druhým omezením je snížená úroveň kontroly nad vaším webem. Tím se nemyslí pouze nutnost použití předpřipravené aplikace, ale také nemožnost nestandardní konfigurace, často nemožnost přímého přístupu k souborům prostřednictvím protokolu FTP, omezené systémové zdroje (v případě takovýchto hostovaných aplikací zejména prostor na disku) a v neposlední řadě vše, co provozovatel aplikace položil na oltář uživatelské přívětivosti a jednoduchosti, například model vytváření čtivých adres stránek nebo třeba automatické zmenšování obrázků.

Nehledáme nemožné?

Tento test je výjimečný. Nehledá totiž, jak je to obvyklé, jen tu „nejlepší“ službu. Hledá tu, která se nejvíce blíží ideálu kombinace snadné správy a výborných výsledků. Hostovaný web tedy nemůže být dobrý pouze, pokud má snadnou správu a výsledky (maximum dosažitelného) hrozné, případně pokud jsou sice výsledky perfektní, ale uživatel musí nad tvorbou webu strávit tolik času, jako by si jej sám naprogramoval. Výjimečně také neurčíme pořadí služeb, neboť do výběru pro testování se dostaly dvě služby orientované spíše na tvorbu webů obecně a dvě služby určené především bloggerům.

Tip: Vyzkoušejte český projekt Webnode, který nabízí atraktivní vzhled, AJAX administraci a podporu widgetů

Velmi dobré hodnocení získají ty služby, které nabízí přehledné a ergonomické administrační rozhraní. Téměř ideálem zde je použití technologií AJAX či Silverlight, které umožňují zejména přímý náhled na prováděné změny. Dobře hodnotíme také možnost práce v jednodušším a složitějším módu. Kdo chce, nechť si web doslova „nakliká“ výběry z třeba jen malého množství voleb. Kdo však má větší znalosti, měl by dostat možnost vyřádit se dle libosti. Ideálem by mohla být například tvorba vlastních šablon pro vzhled webů.

WebSnadno.cz

Na první pohled jedna z nejatraktivnějších služeb tohoto typu. V prvním kroku registrace si přímo v nápadném boxíku na titulní stránce webu vyberete doménu třetího řádu, pod níž bude vámi chystaná stránka dostupná. Na výběr je ze sedmi domén řádu druhého. Všechny až na jednu nějakým způsobem odkazují na název celé služby. V druhém kroku zadáte něco málo osobních údajů a seznámíte se s podmínkami služby. V bezplatné variantě nesmí uživatelé na svých webech zobrazovat komerční reklamu, naopak reklamou je zásobuje přímo provozovatel služby. Jako rozumný krok se mi jeví předem dané právo provozovatele smazat stránky, které vykazují méně než deset přístupů za měsíc.

Klepněte pro větší obrázek
Administrace služby WebSnadno.cz

Vytvoření webu je vyřešeno prostřednictvím průvodce, jenž je sice jednoduchý a přehledný, chybí mu však vysvětlení některých používaných pojmů, které neznalým uživatelům nebudou jasné. Na výběr je jedna XHTML a trojice flashových variant webu. Jako logo stránky lze použít vlastní, nebo některý z předvolených obrázků. Šablony nemají předem specifikovanou kombinaci barev. Tu si uživatel může vybrat zcela podle svého vkusu. Po dokončení konfigurace webu dostanete na výběr, zda chcete využít bezplatnou službu či některý ze tří odstupňovaných placených paušálů. Zdarma dostanete padesát megabajtů prostoru a zmíněnou doménu třetího řádu. Ihned po dokončení registrace je uživatel přesunut rovnou na svůj nový web. Reklamy přidávané provozovatelem pocházejí ze systému adFox.

K administraci webu slouží rozhraní velmi podobné samotnému úvodnímu konfiguračnímu průvodci. Obsahuje pouze nejdůležitější volby, potřeby nenáročných uživatelů však plně uspokojí. Kdo se kdy setkal s administračním rozhraním systémů pro správu obsahu, jako jsou například Joomla, .NET Nuke a další, zde rozhodně nezabloudí. Prostředí ale nebude cizí ani začátečníkům, neboť pro zadávání textu, tedy asi nejčastější činnost při správě webu, se používá oblíbený a schopný FCK Editor nakonfigurovaný do vzhledu Microsoft Office 2003.

Během testování jsme nenarazili na žádný závažnější zádrhel. WebSnadno je tak plně použitelný i pro začínající uživatele. Spokojí se s ním nicméně i ti, kteří se sice vyznají více, ale daný projekt nemohou či nechtějí hostovat klasickým způsobem, kdy si budou sami i správci aplikace, případně celého serveru.

Verdikt časopisu Computer: 8,0

WebSnadno.cz
Snadná tvorba webu
Zdarma

http://www.websnadno.cz

Klepněte pro větší obrázek

- mocná konfigurace
- jednoduchost

Klepněte pro větší obrázek

- místy nejasné
- jen 50 MB prostoru

WebSnadno představuje službu, kde si založit a provozovat vlastní webovou stránku zvládne opravdu každý.

Webgarden Zone

Služba WebGarden Zone toho umí opravdu hodně. Založíte si jejím prostřednictvím webové stránky, jednodušší blog, fotogalerii, diskusní fórum či online magazín. Nás zajímají především webové stránky, proto na webu zone.webgarden.cz zvolíme příslušný odkaz. Hned v dalším kroku má uživatel možnost zvolit si doménu třetího řádu. Nabídka domén druhého řádu je přitom o něco pestřejší než například u WebSnadno. V tomtéž kroku můžeme vybrat základní vzhled stránek, později dostaneme prostor k upřesnění. Druhým krokem registrace je jednoduché zadání několika základních údajů. Chvályhodné je, že systém s výjimkou e-mailu nevyzvídá žádné údaje osobního charakteru, dokonce ani jméno. Po jednoduchém potvrzení je vše připraveno a uživateli nezbývá než navštívit adresu admin.webgarden.cz, kde najde administrační rozhraní svého webu.

Klepněte pro větší obrázek
Administrace služby Webgarden Zone

Po prvním přihlášení do něj nastává šok. Ne snad, že by administrační rozhraní bylo špatné, to ne. Ale i zkušenému uživateli pár vteřin trvá, než se zorientuje. Méně zkušený uživatel se v přehršli voleb a nastavení snadno ztratí. Ještě než popíšeme vlastní možnosti správy webu se ale musíme zmínit o místní měně. Ano tato webová služba má vlastní platidlo. Nejsou to lipenské dolary, ale obyčejné kredity. Ty si uživatel může nakoupit a jejich prostřednictvím pak platí za některé nadstandardní služby. Jednou z cest k navýšení kreditů je aktivace reklamy na svém webu. Standardně je ale aktivní možnost, kdy je reklama vypnutá, čímž se však odečítají za každé zobrazení stránky tři kredity z výchozího stavu jednoho tisíce. Druhou možností získání kreditů je jejich nákup, který lze u levnějších variant realizovat prostřednictvím SMS, u dražších zaplatit kartou, převodem z účtu či prostřednictvím elektronické peněženky PayPal. Dva tisíce kreditů vyjdou na 10 Kč, za osm set korun placených kartou koupíte již 600 000 kreditů. Pro orientaci zdvojnásobení výchozího prostoru pro data, který činí 50 MB, vyjde na 23 000 kreditů, balíčky dodatečných grafických vzhledů stojí mezi 10 000 a 35 000 tisíci.

Uživatelova orientace v administračním rozhraní není zcela samozřejmá, trocha nepohodlí je však vykoupena množstvím voleb. Velmi přehledná je správa jednotlivých objektů i sekcí na stránkách. I bezplatně je na výběr z několika desítek vzhledů. Tato možnost je navíc korunována podporou pro uživatelské úpravy kaskádových stylů stránek. Pro editaci textů slouží opět populární FCK Editor.

Verdikt časopisu Computer: 8,0

Webgarden Zone
Snadná tvorba webu
Zdarma i placená

http://zone.webgarden.cz

Klepněte pro větší obrázek

- pestrá nabídka domén II. řádu
- možnosti konfigurace
- jednoduché objednání placených služeb

Klepněte pro větší obrázek

- spíše pro pokročilé uživatele
- jen 50 MB prostoru

Pokročilejší uživatel, tedy ten, kdo si zakládá web a ví přitom, co dělá, by se měl zaměřit právě na WebGarden.

Témata článku: Internet, Web, Omezená možnost, Zkušený uživatel, Clip, Druhý krok, Pestrá nabídka, Blogger, Mozila, Navigační menu, Pokročilá možnost, Primární úkol, Podmínka služby, Předpřipravená šablona, Jednoduché zadání, Vzhled, Zone, Platidlo, Nadstandardní množství, Toplist, Nuke, Třetí krok, Snadná tvorba, Způsob tvorby, Znalost

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5