Nositelnosti | Hodinky | Wear OS

Wear OS je už možná v klinické smrti a Google odpískal Pixel Watch už před lety

Jedním z největších tajemství posledních let jsou hodinky Pixel Watch. Nikdo je nikdy neviděl, Google jejich vývoj nikdy nepotvrdil, přesto na ně ale komunita čeká každý podzim. Report Business Insideru (via Android Central) však nejspíše všechny zklame.

I když je prý Google skutečně připravoval, vývoj nakonec odpískal už v roce 2016 sám Rick Osterloh – dnes viceprezident Googlu pro zařízení a služby.  Důvod? Hotový prototyp údajně nesplňoval dostatečný standard kvality a Osterloh se obával fiaska a špatné reklamy pro tehdejší novou prémiovou značku Pixel, která nahradila dosavadní program referenčních zařízení Nexus.

Absence vlajkové lodi mezi chytrými hodinkami s operačním systémem Wear OS dodnes budí rozpaky. Nikdo totiž neví, jak moc vážně Google vývoj Wear OS myslí a jestli má tedy smysl investovat do hodinek s tímto operačním systémem.

Klepněte pro větší obrázek
Absence vlajkové lodi s Wear OS otevírá otázku, jakou má celý projekt v Googlu vlastně prioritu. A to i s ohledem na fakt, že operačnímu systému chybí na sklonku roku 2019 odpovídající čipset.

Jistou nadějí byl sice letošní odkup technologií od Fossil Group, jednoho z posledních výrobců hodinek s Wear OS, nicméně případné světlo na konci tunelu poněkud tlumí absence vhodného čipsetu.

Qualcomm sice loni na podzim s velkými fanfárami představil novou platformu Snapdragon Wear 3100, která nahradila stárnoucí Snapdragon Wear 2100, nicméně ve skutečnosti se jedná v podstatě o tentýž procesor kategorie ARM Cortex A7, který je jen kosmeticky upravený.

Stručně řečeno, operačnímu systému pro chytré hodinky Wear OS chybí vhodný moderní procesor, který by dokázal soupeřit s konkurencí, která si hardware vyvíjí sama počínaje Applem a konče Samsungem a Huawei.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pokud nemají výrobci hodinek pořádný čipset, hledají jiné způsoby, jak zaujmout. Mobvoi to loni zkusil třeba se sekundárním průhledným FSTN displejem s nižší spotřebou, který nabídl u modelu TicWatch Pro.

Drobní výrobci hodinek s Wear OS jako zmíněný Fossil nebo třeba čínský Mobvoi s tím nic neudělají – nemají kapitál k tomu, aby navrhli svůj čipset, anebo přesvědčili Qualcomm k tomu, aby představil něco skutečně konkurenceschopného.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Konfigurační aplikace hodinek Wear OS pro Android

Jedinou opravdovou autoritou je tu tedy Google samotný. Kdyby pracoval na vlastních chytrých hodinkách s prémiovým označením Pixel, potřeboval by především i prémiový čipset, který by pak byl k dispozici i ostatním.

Nic z toho se ale zjevně neděje, a tak stále větší množství analytiků pochybuje o budoucnosti celé platformy. Apple přitom ukazuje, že byznys s chytrými hodinkami je rozhodně udržitelný a má smysl.

Diskuze (12) Další článek: Počet migrantů podle OSN roste rychleji než celosvětová populace

Témata článku: Google, Qualcomm, Nositelnosti, Hodinky, Pixel, Wear OS, Nexus, Fossil, Android Central, SHIFT + S, Smartwatch, Čipset, Odpis, Pixel watch, Wear, Samsung a Huawei, Výrobce hodinek, Chytré hodinky, Klinická smrt, Operační systém, Snapdragon Wear, Rick Osterloh, ARM CortexRecenze barevné multifunkční inkoustové tiskárny Epson Ecotank L8160. Fotky za haléře

Recenze barevné multifunkční inkoustové tiskárny Epson Ecotank L8160. Fotky za haléře

Pokud si rádi tisknete rodinné fotografie z pohodlí domova, zbystřete: Epson nabízí inkoustovou tiskárnu s více barvami a velkými zásobníky.

Adam Vágner
EpsonTiskárnyTesty
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály