Hodinky | Nositelnosti | Wear OS

Wear OS je už možná v klinické smrti a Google odpískal Pixel Watch už před lety

Jedním z největších tajemství posledních let jsou hodinky Pixel Watch. Nikdo je nikdy neviděl, Google jejich vývoj nikdy nepotvrdil, přesto na ně ale komunita čeká každý podzim. Report Business Insideru (via Android Central) však nejspíše všechny zklame.

I když je prý Google skutečně připravoval, vývoj nakonec odpískal už v roce 2016 sám Rick Osterloh – dnes viceprezident Googlu pro zařízení a služby.  Důvod? Hotový prototyp údajně nesplňoval dostatečný standard kvality a Osterloh se obával fiaska a špatné reklamy pro tehdejší novou prémiovou značku Pixel, která nahradila dosavadní program referenčních zařízení Nexus.

Absence vlajkové lodi mezi chytrými hodinkami s operačním systémem Wear OS dodnes budí rozpaky. Nikdo totiž neví, jak moc vážně Google vývoj Wear OS myslí a jestli má tedy smysl investovat do hodinek s tímto operačním systémem.

Klepněte pro větší obrázek
Absence vlajkové lodi s Wear OS otevírá otázku, jakou má celý projekt v Googlu vlastně prioritu. A to i s ohledem na fakt, že operačnímu systému chybí na sklonku roku 2019 odpovídající čipset.

Jistou nadějí byl sice letošní odkup technologií od Fossil Group, jednoho z posledních výrobců hodinek s Wear OS, nicméně případné světlo na konci tunelu poněkud tlumí absence vhodného čipsetu.

Qualcomm sice loni na podzim s velkými fanfárami představil novou platformu Snapdragon Wear 3100, která nahradila stárnoucí Snapdragon Wear 2100, nicméně ve skutečnosti se jedná v podstatě o tentýž procesor kategorie ARM Cortex A7, který je jen kosmeticky upravený.

Stručně řečeno, operačnímu systému pro chytré hodinky Wear OS chybí vhodný moderní procesor, který by dokázal soupeřit s konkurencí, která si hardware vyvíjí sama počínaje Applem a konče Samsungem a Huawei.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pokud nemají výrobci hodinek pořádný čipset, hledají jiné způsoby, jak zaujmout. Mobvoi to loni zkusil třeba se sekundárním průhledným FSTN displejem s nižší spotřebou, který nabídl u modelu TicWatch Pro.

Drobní výrobci hodinek s Wear OS jako zmíněný Fossil nebo třeba čínský Mobvoi s tím nic neudělají – nemají kapitál k tomu, aby navrhli svůj čipset, anebo přesvědčili Qualcomm k tomu, aby představil něco skutečně konkurenceschopného.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Konfigurační aplikace hodinek Wear OS pro Android

Jedinou opravdovou autoritou je tu tedy Google samotný. Kdyby pracoval na vlastních chytrých hodinkách s prémiovým označením Pixel, potřeboval by především i prémiový čipset, který by pak byl k dispozici i ostatním.

Nic z toho se ale zjevně neděje, a tak stále větší množství analytiků pochybuje o budoucnosti celé platformy. Apple přitom ukazuje, že byznys s chytrými hodinkami je rozhodně udržitelný a má smysl.

Diskuze (12) Další článek: Počet migrantů podle OSN roste rychleji než celosvětová populace

Témata článku: Google, Hodinky, Nositelnosti, Wear OS, Qualcomm, Pixel, Nexus, Operační systém, Samsung a Huawei, Pixel watch, Klinická smrt, Výrobce hodinek, Čipset, Rick Osterloh, Chytré hodinky, Android Central


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF