Prima, to bude moct mít instalace Windows klidně 200-500GB. 😀
Kapacita 40 TB je fajn, ale co rychlost/výkon? Pokud se zásadně nezlepší proti dnešním rotačním diskům tak to bude naprosto k ničemu.
Takze soucasne plotnove disky jsou taky "naprosto k nicemu" ... takze je vlastne vubec nikdo nepouziva?
Ale tady jde o poměr kapacita X rychlost, který je v serverovém nasazení hodně důležitý..Jednoduše, 40TB disk, kam přistupuje najednou 100 uživatelů, či má 100 requestů každou chvíli, bude o mnoho pomalejší, než 20x 2TB disk v RAIDu.U těchto extrémních kapacit, už je důležité počítat i s rychlostí daného disku. Je sice krásné mít 40TB na jednom disku, vždyť to můžu rozdělit mezi 40 uživatelů po jednom TB..Jenže než všichni ti uživatelé ten TB zapíší, tak už nejspíš budou v důchodu, oproti použití disků s menší kapacitou, co nacpeš do RAIDu.
Napíšu to víc polopatisticky: Vysokokapacitní disky mají význam pro archivaci dat, typicky "cold data" (bez vysokých IO nároků). Současně ale když něco archivujeme, nechceme o to přijít - což jde proti poměrně vysoké poruchovosti rotačních disků. Řešením je redundantní kopie dat, zjednodušeně tomu říkejme RAID. Pokud ale bude při kapacitě 40 TB stejný výkon jako u dnešních rotačních discích, budou tyto disky pro RAID naprosto nepoužitelné.
Nemusite to psat polopaticky, staci kdyz nebudete psat (a nasledne opakovat) nesmysly. Treba o te "naproste nepouzitelnosti". :o))))
Zkus rebuildovat RAID 6 při 40 TB HDD.
Tak 10TB SATA jede bez problemu 220-260MB/s (ano neni to jako SSD NVMe, ale neni nejak extra brzda). Pokud jsou pak takove disky v poli, tak se ke GB/s taky dokazou dostat.Kdyz vezmu, ze lepsi 4TB SATA davaly tak 130-150MB/s, takze se da predpokladat vyvoj i u 40TB disku, ktery pak pojede treba 400-500MB/s (coz opet bude pomalejsi nez SSD, ale tam zase nebude srovnatelna kapacita financne a energeticky* realna).* Ostatne to uz neni ted - 10TB rotacni disk bere 5-7W, kolik zere takove SSD?
Už to vzdejte. Elektromechanické zařízení, ve kterém se mechanicky točí jakási plotna by měla být hračka pro steampunkery a ne běžně používaná věc.Chtěli jsme memristorové paměti nebo holografické kostky a dostali jsme parní lokomotivu 3-[
Tak nekdo mozna chce holograficke chujoviny (a dobre mu tak), ale vetsina lidi chce levne a spolehlive ulozit data. A to jde furt mnohem lip na ty "steampunkove" disky nez na blbiny ze sci-fi knizek. :o)
MAMR Disk? Takze zkracene tomu budem rikat MAMRD?
Nejspíš ne. Diskům s kolmým zápisem taky nikdo neříkal PRD.
Budes rikat, ze mas disk s mamrdem
a když to má ještě šindelový zápis SMR, tak se tomu říká jak?
SMRT 🙂 Ostatne ty disky se tak i tvarej, ze jsou ve smrti 😀
MAMR (Microwave Assisted Magnetic Recording) Ten MAMRD by bol Microwave Assisted Magnetic Recording Data
Myslel jsem spis Microwave Assisted Magnetic Recording Disk
Asi se ztratilo v překladu...„A to i v souvislosti s tím, že pro výrobu ploten jsou využívány stále pevnější materiály, které umožňují...“Nejspíš byly myšleny (magneticky) tvrdší materiály 😉 https://cs.wikipedia.org/wiki/Magnet
Datacenta budiz, ale za sebe a domaci pouziti jsem fakt rad, ze doslo k nasyceni. Po tech uvodnich letech s PC, kdy jsem hladove hltal vyssi kapacity doslo pred par lety konecne k nasyceni a kombinace SSD plus dvou 1,5 TB disku v NAS staci. Nastesti dlouhodobe neshranuji filmy 🙂. Co bych ale ocenil je rychla bezpecna dlouholeta zaloha. Na to jsou disky rychle, ale dloho nevydrzi. DataTresorDisky vydrzi, ale je to pomale a otravne.
Jo, kdyby mi stacilo 1.5TB, tak muzu mit vsechna data v 10 kopiich a ackoli to neni "dlouhodobe", tak to je zalohovani hranicici s jistotou 😀No kazdy ma trosku jine to "domaci" pouziti.40TB v budoucnu proc ne, zvlast pokud by se to s cenou dostalo nekam pod 500Kc/TB.
Checht... už se těším. Jestli bude cena za giga u disků WD klesat stejným tempem jako posledních pět let, tak ty 40TB disky budou stát třicet tisíc. 😀
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.