WCIT končí, revoluce internetu se nekoná

WCIT pomalu končí. Mnohé západní země text problematické smlouvy ITU odmítají a ty s kontroverzními režimy už na svém území svobodný internet dávno kontrolují a blokují.

Dubajská telekomunikační konference WCIT končí. Její úkol byl jasný, měla provést revizi smlouvy Mezinárodní telekomunikační unie z konce 80. let, kdy ještě neměl nikdo tušení, jakou moc získá tehdy mladičký internet. V následujících letech převzaly otěže jeho organizace uskupení jako IANA, ICANN a další a tradiční mezinárodní organizace s vlivem národních vlád jen s otevřenými ústy zíraly, jak se za jejich zády rodí komerční síť koordinovaná soukromými subjekty – sic z historických důvodů s úzkými vztahy na americký establishment.

Plánovaná revíze po více než 20 letech

Konference WCIT měla provést revizi formálně zastaralých smluv, před několika měsíci se však začalo mluvit i o některých potenciálních rizicích. Google vyrukoval s peticí za svobodný internet, poněvadž se obával, že by mohly do nové smlouvy zasáhnout některé kontroverzní režimy a omezit jeho podnikání. Diskutovalo se o nových poplatcích na internetových trzích i možnosti rychlého blokování nepohodlných internetových hráčů, třeba právě Googlu.

USA si pro jistotu schválily v Kongresu rezoluci, že v žádném případě nedopustí, aby se kompetence kalifornského ICANNu (organizace DNS a IP adresování) přenesly na ITU, s podobnou rezolucí přišel také Evropský parlament a světová média, často z důvodu nedostatku informací, vypouštěla na veřejnost katastrofické vize o tom, že v Dubaji půjde o vše – pokud prohrajeme, internet přijde o svou svobodu.

Klepněte pro větší obrázek
Plenární zasedání konference WCIT (Foto: ITU)

Západní liberální svět vs. větší kontrola

Jak už tomu ale většinou bývá, konference byla nakonec především oslavou mezinárodní byrokracie a plná dohadů o drobné, zanedbatelné, ale občas i podstatné body. Během necelých dvou týdnů se země dle očekávání rozdělily na dva protichůdné tábory. Amerika, Evropa a další hájily současný stav a snažily se z návrhů vymítit jakoukoliv zmínku o internetu. Internet má být podle nich široce dostupný, otevřený, bez represí států a organizovaný podle současného scénáře, kdy zde máme klíčovou organizaci ICANN, regionální správce, národní správce domén aj.

Klepněte pro větší obrázek
Delegace Saudské Arábie bojovala za větší kontrolu internetu (Foto: ITU)

Rusko, Čína, Saudská Arábie, Írán, Kuba a další země často s problematickými režimy naopak hájily opačný přístup, který by jim umožnil držet větší kontrolu nad internetem. Požadovaly například, aby si o systému adresování a DNS mohly rozhodovat samy. Ozývaly se také hlasy, aby se tento systém přenesl na ITU, objevovaly se návrhy na snazší filtrování a blokování internetu, nicméně až na několik těchto spornějších bodů se nakonec přítomné delegace dohodly na většině textu nové a už poměrně kompromisní telekomunikační smlouvy ITU, která by přenesla část kompetencí na OSN.

Amerika a Evropa: Novou dohodu nepodepíšeme!

Poslední hodiny včerejšího jednání však už probíhaly za nevalného zájmů delegátů a dalo se tušit, že se v kuloárech vaří trošku jiné řešení. Po desáté hodině konečně vystoupily USA s prohlášením, že návrh nové smlouvy v tomto znění nakonec stejně nepodepíšou. Krátce na to text odmítla také Velká Británie, Kanada, některé západní země si vzaly ještě nějaký čas na rozmyšlenou, a konečně přišla řada na Česko republiku, která návrh také odmítla, napsal přímo z místa jeden z delegátů Ondřej Filip (CZ.NIC).

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní česká delegace na konferenci WCIT (Foto: ITU)

Jiné země hlasovaly pro, delegát Palestiny se dušoval, že jakmile jeho země získá samostatnost, bude se dohodou řídit, nicméně ta stejně nemá právní závaznost, a tak se spíše zdá, že WCIT skončí po mnoha dnech jednání fiaskem.

Západní svět reformu telekomunikací po dvaceti letech v této podobě odmítá a nebude ji implementovat do svého práva. No a ten zbytek včetně Ruska a četných problematických režimů už mnohé body pro zvýšenou kontrolu internetu dávno zavádí a WCIT je to poslední, co k tomu potřebují. Zářným příkladem je třeba Čína a Írán, kde se už dlouhé roky uplatňuje to, proti čemu západní delegáti bojovali bezmála dva týdny.

Klepněte pro větší obrázek
Mapka ze včerejšího večera ukazuje, jak se k návrhu nového telekomunikačního řádu předběžně staví některé země (červená: proti, zelená: pro, zdroj: ipv.sx)
Diskuze (24) Další článek: Hackeři zveřejnili databázi 57 tisíc zákazníků společnosti CS Link

Témata článku: Právo, Internet, Revoluce, Reform, Mezinárodní organizace, Včerejší večer, Drobná zmínka, Úzký vztah, Komerční síť, Plenární zasedání, Jasný bod, Tradiční režim, Foto, Mladičký internet, Opačný přístup


Určitě si přečtěte

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 108


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11